samsun
samsun

Karadeniz Turu’na nasıl başladığımı okumak için Karadeniz Turu Başlangıç yazıma göz atabilirsiniz 🙂

Eğer aklınızdaki bir Doğu Karadeniz turu ise başlamanızı önereceğim şehir Samsun olacaktır.

Samsun’un kıyı boyunca uzanan müzelerine günlerinizi ayırabilirsiniz. Çünkü oldukça fazla, Bandırma’dan Amazon Kadınları’na, Kuş Cenneti’nden tepeye çıkan teleferiğe kadar.

Samsun Milli Mücadele Müzesi
Samsun Milli Mücadele Müzesi

Daha önce Samsun’u gezmiş olmamdan da sebep daha önce görmediğim Atakum Sahiline gittim. Kumu oldukça güzel olan bu sahilde sabah hava 15 derece civarındaydı, sahilin iskelesine kumda yürüme zevkiyle ulaştım ve kahvaltımı -Karadeniz olmasına rağmen- durgun deniziyle yaptım. İnsanlar sahilde yürüyüş yapıyor fakat sabah olması nedeniyle olacaktır ki oldukça huzurlu bir sessizliği vardı.

Sonrasında gitmeden tekrar ziyaret etmeli dediğim kurtuluşun başlangıcı Bandırma Vapurunun müzesini ziyaret ettim.

Samsun bana göre Karadeniz illerinden en şehirleşmiş ili olarak geldi.

karadeniz
karadeniz

Samsun ve Ordu’ya bir gün ayırdığım gerçeğiyle Samsun’dan Ordu’ya geçtim.

Ordu’da ilk durağım Ünye oldu. Ünye, sahiliyle kent merkezi klasikliğinden uzaklaşmış yani çarşısı meydanı diğer şehirlerde de oldukça karşılaşabileceğimiz bir görüntüyken sahili güzeldi. Yaşadığım en güzel deneyim kasaba pazarından yediğim meyvelerdi, uzun zamandır tat olarak bu kadar yerinde meyve yememiştim.

ünye
ünye

Daha sonrasında Boztepe‘ye çıkmak için yola devam ettim. Boztepe’ye teleferikle çıktım ve İstanbul’daki kısa hatlara nazaran biraz daha uzun ve keyifli olan bir yolculuk. Çıkarken de inerken de manzarasını izlemek oldukça iyiydi.

Boztepe’ye çıkmadan yüksekten izlenen şehir manzarasının bu kadar etkileyici olabileceğinin farkında değildim. Fakat şehrin denizle buluşmasını çayınızı içerken izlemek oldukça güzeldi. Ordu’ya yolunuz düşerse Boztepe’ye uğramadan geçmeyin.

Kalacağım yer olarak Fatsa’yı tercih ettim ve Ünye, Boztepe, merkeze kıyasla daha yeşillikli, doğayla iç içe bir yer Fatsa.

Bir sonraki duraklar için Xyazar’ı ve beni takipte kalın…

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
14

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin