karadeniz
karadeniz

Uzun zamandır hep istediğim yolculuğa artık yola çıkma zamanı diyerek başlama kararı aldım. Bir şekilde cesaret etmedikçe çıkılmayan bu yolda, uzun bir rota hayal ediyordum ve bütün gezilerde olduğu gibi ilk engel paraydı. Çünkü mevsim nedeniyle gezgin mantığına pek de uygun bir gezi hayal etmiyordum.

Bir sonraki engel ise Karadeniz illerinin birbirine yakın ama gezilesi yerlerin il merkezlerinden oldukça uzak olması idi. Bu durumda önünüze birkaç çözüm yolu çıkıyor;

– Bütün cesaretinizi toplarsınız ve yola çıkarsınız. Önünüze çıkacak maliyet nedeniyle rotayı kısaltır, kalacağınız mekandan yiyeceğiniz şeylere kadar yolda karar verir, birçok noktaya otostopla gitme durumunda kalırsınız.

– Bir araba kiralar, kalacağınız yer masrafından kurtulur, istediğiniz yere istediğiniz kadar vakit ayırarak zaman geçirirsiniz ve bu seçenekte benzinin fiyatının 6,1 olduğunu göz önünde bulundurursunuz.

– Son çözüm önerisi olarak tur şirketlerine başvurur ve her şeyinizin ayarlandığı bir ‘tatile’ çıkmış olursunuz, tur sırasında turdan pek ayrılamayacağınızı da göz önünde bulundurarak.

Benim yaptığım tercih biraz garantici de davranarak tur şirketine başvurmak oldu ama tur acentesinin ve rehberimin avantajından da yararlanarak pek de keşfetmeye elverişsiz bir tatil formatında geçmedi.

Zaman zaman turdan ayrıldım, kendi keşfime bıraktım, kendi merak ettiğim lezzetleri denedim.

Karadeniz Turu yazılarımın devamında Samsun‘dan Batum‘a gezilesi yerleri eksisi ve artısıyla sizlerle paylaşacağım.

Takipte kalın 😉

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
61

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin