kelebek vadisi
kelebek vadisi

Kelebekler Vadisi  50 metre yükseklikten dökülen mis gibi, pırıl pırıl şelalesi, içerisinde barındırdığı 80′ den fazla endemik kelebek türü, bembeyaz inci gibi yumuşacık kumsalı ve masmavi tertemiz denizi  ile dünyanın sayılı doğa harikası yerlerinden biridir. Vadi, ismini de bu çok sayıda endemik kelebek türlerinden almaktadır. Kelebekler Vadisi doğa severlerin en çok tercih ettiği ve birçok araştırmaya konu olan önemli bir mekandır.  Her yıl birçok ziyaretçiyi kendine çeken bu muhteşem doğal güzellik,  giden herkesi kendine hayran bırakmaktadır. Temiz hava, doğal mekan ve tarifsiz bir huzur hissinin hakim olduğu bu yer Muğla’nın en gözde tatil mekanlarından biridir. Bu vadi büyük şehrin karmaşasından kaçanların ilk tercihidir. Bu muhteşem  mekana ayak basıldığı andan itibaren doğa ile iletişime geçebildiğinizi hissedebilmektesiniz.

kelebek vadisi turu
kelebekler vadisi turu

Kelebekler Vadisi  sahip olduğu endemik türler nedeni ile dünya mirası olarak korunması önerilmiş 100 dağdan biri olma özelliğini taşımaktadır. Bu derece fazla biyolojik çeşitlilik barındıran Kelebek Vadisi’ne çok sayıda bilim adamı da bu ekosistem çeşitliliğini araştırma amacı ile ziyarette bulunmaktadır.  Bu eşsiz ortamda kamp yapma olanağınız da bulunmaktadır. Doğal tatil alanları arasında ilk sıralarda olan Kelebekler Vadisi doğa ile iç içe olabileceğiniz mükemmel bir yerdir.  Vadi 350 metreye kadar  ulaşan sarp  kayalık duvarlar ile çevrilidir ve Kelebek Vadisi’nin bu dik kayalıkları  oldukça tehlikelidir.  Bu kayalıklar bazı ciddi kazalara da neden olmuştur.

Kelebek Vadisi’nin  tarihi  MÖ. dördüncü yüzyıla kadar uzanmaktadır. Kelebek Vadisi Kanyonu’nun hemen üzerinde Likya’ nın “Perdicia” isimli yerleşim yerinin kalıntıları bulunmaktadır. Ve buradaki köy  “Faralya” ismi ile anılmaktadır. Köy günümüzde ise “Uzun yurt”  olarak anılmaktadır.

kelebek vadisi paraşüt
kelebek vadisi paraşüt

Kelebekler Vadisi Nerede?

Kelebek Vadisi adresi: Uzun yurt Mahallesi, Faralya, 48300 Fethiye/ Muğla

Kelebekler Vadisi Nasıl Gidilir?

Kelebek  Vadisi’ne  Fethiye üzerinden Ölüdeniz’e geçerek kısa bir sürede ulaşılabilmektedir.Tekne yada araba aracılığı  ile gidilebilmektedir fakat araba ile bir yere kadar gidilebilmekte, Vadi sarp kayalıklardan oluştuğu için de yolun devamında yürüyerek gidilebilmektedir.

Kelebek Vadisi’ne Fethiye Ölüdeniz’den özel  tekne yada tekne turu ile gidilebilmektedir. Birçok farklı Tur şirketi bu bölgeye her gün tekne turu düzenlemektedir. Kelebek Vadisi Tekne Turu Fiyatları ortalama olarak: 50- 80 TL arasındadır.

Araç ile gidilmek istenir ise Fethiye merkezden ilk olarak Hisar önü’ne daha sonra Ölüdeniz’e ve oradan da Faralya Köyü’ne giderek ulaşılabilmektedir.

kelebek
kelebek

Kelebekler Vadisi Konaklama Zamanları

Doğa Turizmi’nin en gözde mekanlarından biri olan Kelebek Vadisi’nde her yıl 1 Mart- 1 KASIM tarihleri arası hizmet veren işletmenin bilgisi dahilinde olmadan konaklamak mümkün değildir. Kelebek Vadisi’ ne  su ve elektrik devlet tarafından değil bu işletme tarafından verilmektedir. Ve bu ihtiyaçların genelde doğal yollarla temin edilmesi tercih edilmiştir. Özellikle elektrik için çok sayıda  güneş paneli kullanılmaktadır.

Kelebekler Vadisi Konaklama Mekanları

Fethiye Kelebek Vadisi’ne yakın otellerde kalınabilmektedir. Örnek verilmek istenir ise bunlar:

Onur Motel:  Faralya Koyu, Hisar Mahallesi  Faralya, Muğla/Turkey Tel : +90 252 642 11 62

Montonegro Motel:  Faralya Koyu, Hisar Mahallesi Faralya, Muğla/ Turkey  Tel:  +90 536 390 12 97 olarak sıralanabilir.

Bunların dışında Kelebekler Vadisi Ölüdeniz’e çok yakın olduğu için  konaklama için Ölüdeniz’e yakın birçok uygun otel de mevcuttur, bu otelleri de tercih etme şansınız vardır.

Ayrıca doğa ile iç içe bir konaklama isteniyor ise  Kelebek Vadisi’nde kamp yapma olanağınız da bulunmaktadır. Kelebek Vadisi’nde kamp ücreti kişi başı 90 TL’dir. Bu kamp seçeneğinin yanında Zirvede George House adında alternatif bir kamp alanı da bulunmaktadır. Orada çadır ile konaklama ücreti ise 55 TL’dir. Bu ücrete sabah ve akşam yemekleri de dahildir  (yemekler açık büfedir).

Kelebekler Vadisi Fethiye

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
3

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin