kestanenin faydaları - kestane kalori - kestane besin değerleri - kestane nasıl kullanılır
kestanenin faydaları

Kestanenin Faydaları

Kestanenin faydaları, merak edilen konular arasında yerini almaktadır. Kestanede bulunan besin maddelerini incelediğimiz ve kestanenin sağlığa yararlarını maddeler halinde listelediğimiz bu yazımız, sizleri bekliyor. Hadi buyurun yazımıza 🙂

Kestane herkes tarafından sevilen kış mevsimi ile özdeşleşmiş, çok lezzetli ve besleyici bir yemiştir. Soğuk kış havalarında sıcacık kestane kebap yemenin lezzeti ve keyfi başkadır. Kış akşamlarının vazgeçilmez atıştırmalığı olan kestane, nişastalı olan yapısından dolayı yemeklerde de lezzet verici ve kıvam arttırıcı olarak kullanılır.

Kestane, dikenli yeşil renkte kupular denilen top görünümlü dikenli dış kabuk içinde ikili ya da üçlü halde bulunur. Hasat vakti gelince bu dikenli dış kabuk sararıp çatlar ve ağaçtan yere düşer. Düşünce de kestanenin meyveleri dikenli toplarından ayrılır. Ağaçta kalan kestaneler de dallarına uzun sırıklarla vurularak yere düşürülür.

Kestanenin Besin Değerleri Nelerdir?

Diğer yemişlerin aksine yüksek nişasta ve su içeren kestanede protein ve yağ oranı düşüktür. İçeriğinde nişasta, protein, lif, fosfor, potasyum, kalsiyum gibi mineralleri ve B1, B2 ve C vitaminlerini içeren kestane, oldukça doyurucu bir besindir.

kestane besin değerleri - kestanenin faydaları - kestanenin sağlığa yararları - kestane nasıl pişirilir - kestane nasıl kullanılır
kestane besin değerleri

Kestanenin Sağlığa Yararları Nelerdir?

  • Kestanenin içinde bulunan karbonhidrat içeriği yüksek olmakla birlikte kompleks olduğu için yavaş emilir. Kompleks karbonhidratlar içerdikleri lif oranı yüksek olduğundan dolayı basit karbonhidratlar gibi kan şekerini çok fazla yükseltmez, diyabete kalp-damar hastalıklarına davetiye çıkartmaz.
  • Kompleks karbonhidratlar vücudun enerji kaynağıdır. Özellikle soğuk kış günlerinde enerji depolamak, bedensel ve zihinsel yorgunluğu giderebilmek için kestane tüketmek gerekir.
  • Kestanede bulunan demir kansızlığı giderir.
  • Magnezyum ve fosfor ise kemik metabolizmasının önemli bileşenleridir.
  • Kestanenin sakinleştirici özelliği vardır ve stresin giderilmesine oldukça yardımcı olur.
  • Kestanede bulunan C vitamini, dişler kemikler ve kan damarlarındaki matris oluşumu için gereklidir.
  • Kestane çok lif içeren yemişlerden biridir, içerisindeki lif onu glisemik indeksi düşük bir yiyecek yapar buda kan şekerinin hızlı değil yavaş bir şekilde yükselmesini sağlar.
  • Kestane karaciğer ve mide için de oldukça faydalıdır. Kestane tüketmek ishali de önler ve beyin için çok faydalıdır, unutkanlığı ve Alzheimeri önler.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir ve hücrelerin yaşlanmasını geciktirir. Kestane bebeklerde kalp ve damar sağlığı ve uygun nörolojik gelişim için oldukça faydalıdır.

Kestane Nasıl Kullanılır?

Kestane fırında veya ocakta kestane kebap denilen şekilde kızartılır ya da haşlanarak yenilebilir. Kestane tatlılara pilavlara ve yemeklere de konulabilir. Aynı zamanda Bursa ve çevresinde üretilen kestanelerle yapılan kestane şekerleri dünyaca ünlüdür. Kestanenin püresi de yapılır. Un haline getirilen kestaneler ile kestane ekmeği de yapılabilir. Kestane unu gluten içermediği için çölyaklılar tarafından da rahatlıkla kullanılan lezzetli ve besleyici bir undur.

kestane nasıl kullanılır - kestanenin faydaları - kestane kalori - kestane besin değeri
kestane nasıl kullanılır

Kestanenin Faydaları Nelerdir?

Kestane Nasıl Pişirilir?

Kestane Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
3

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin