kitap bastırmak ve kitap yazmak
kitap bastırmak ve kitap yazmak

Kitap yazarı olmak ya da olmamak, işte tüm mesele bu!” diyerek Shakespeare edasıyla açalım faslımızı. Biliyoruz ki artık mesele, kitap yazmak değil kitap bastırabilecek bir ‘varlığa’ sahip olmak. Varlık derken kitabınızın her sözcüğüne yansıttığınız, sizden parçalar taşıyan ve benliğinizin somutlaşmış halinden bahsetmiyoruz. Türk Dil Kurumu’nun tanımladığı “mal mülk, para, varsıllık, zenginlik, servet.” kelimelerinin oluşturduğu sihirli sözcükleri kastediyoruz. Çünkü gerçekten de kitap bastırmak istiyorum dediğinizde karşınızda astronomik fiyatlarla sizleri bekleyen matbaa ve yayınevlerini görüyorsunuz. İstisnaları tabii ki ayrı tutuyoruz ancak çoğu yayınevi yüksek fiyatlarla tekliflerini sunuyor. Matbaa ücreti, basım ücreti, editör ücreti, satış platformu ücreti, telif hakkı ücreti ve vergiler eklenince birim olarak elde edilecek kazanç çok yüksek bir oranda azalıyor. Bundan çok daha vahimi, sadece kitap bastırmak bile sunulan fiyatlar nedeniyle neredeyse imkânsız hale geliyor. Peki bu durum çıkmaz bir sokak mı? Hayır, değil. Gelin çözümü birlikte keşfedelim.

Kitap yazdıktan sonra…

Diyelim ki zamanınızı ayırıp büyük bir emek verdikten sonra ortaya bilgi kitabı, roman ve hikâye kitabı, şiir kitabı gibi güzel bir eser çıktı. Şimdi aklınızda muhtemelen kafanızı kurcalayan o mühim soru var: Kitap yazdım nasıl bastırabilirim?. Eğer bu yazıyı okumaya devam ediyorsanız, yüksek bir ihtimalle -yukarıdaki görüşlerimizi okuduğunuzu varsayarak- yayınevleriyle çalışmak istemiyorsunuz. Aslında daha bireysel ilişkiler kurabileceğiniz, taraflar arasında güç dengesi bakımından uçurum olmayan bir ticari ilişki arıyorsunuz. Daha açık bir tabirle, emeğinizi çarçur etmemek ve kendi göbeğinizi kendiniz kesmek istiyorsunuz. O zaman sizlere 3 ihtimal için 3 çözüm önerisi sunalım.

1. İhtimal: “Kitabım hatıra olarak bende dursun.”

Evet, ilk ihtimalimiz daha çok hatıra kitap bastırmak isteyenler için. Eğer kitabınızı sadece kendi evinizin raflarında görmek ya da birkaç arkadaşınıza, akrabanıza hatıra olarak hediye etmek istiyorsanız, hiçbir işlem yapmanıza gerek kalmadan en ucuz kitap basımı yapan matbaaları listeleyecek ve sonrasında, hiçbir telif hakkı devri gerçekleştirmeden veya telif haklarına ilişkin bir sözleşme imzalamadan, ISBN-Bandrol almakla uğraşmadan yolunuza devam edeceksiniz. Bu durumda yaptığımız araştırmalara göre; 100-150 sayfalık bir kitabı, 50-100 adet olacak şekilde ortalama 250-300 TL maliyetle kaliteli bir şekilde bastırabiliyorsunuz.

2. İhtimal: “Kitabım satışa sunulsun ama telif hakları bende olsun.”

Evet, “Kitap yazdım ne yapmalıyım?” diyenler arasında kitabını sadece bastırmak değil aynı zamanda satışa sunmak isteyenlerin yapması gereken birkaç işlem bulunuyor. Bu işlemlerden en önemlisi, ISBN numarası almak. Bir yayıncıyı sisteme kaydeden yetkili başvuru makamı T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü’dür. Burada ISBN almak için yapılması gerekenleri tek tek anlatmayacağız çünkü bu başka bir yazının konusu olur. Ancak işlemleri yapacağınız siteyi şu şekilde bırakalım: (ekygm.gov.tr) ISBN kodu alma işlemini yaptıktan sonra kitabınızı marketlerde ya da çeşitli platformlarında satışa sunabilirsiniz. Ancak yılda 60.000 çeşitten fazla kitap yayınlanan ülkemizde bunun hiç de kolay olmadığını bilmeniz gerekir. Kitap için bandrol almayı da unutmamak gerek. Tabii bu noktada tüm ticari ilişkileri -gidip bir kitapeviyle veya internet sitesiyle anlaşmak gibi- sizin kurmanız gerekiyor. Tüm bunları tamamladığınızda telif hakları hala sizde olan ve satışa sunabileceğiniz bir kitap bastırmış olacaksınız.

3. İhtimal: “Kitabım satışa sunulsun ve hiçbir işlemle uğraşmayayım.”

Bu ihtimal aslında yayınevlerinin çalışma modelini oluşturuyor. Ancak aynı işi yapan matbaalar da mevcut. Kitap yayınlamak için yapılması gerekenler arasında bulunan telif hakları devir sözleşmesi bu ihtimalde gündeme geliyor. Telif hakları devredildiğinde ve gerekli sözleşme işlemleri yapıldığında ISBN almak ve kitap için bandrol almak sizin sorumluluğunuz olmaktan çıkıyor. Bu işlemi tüm yayınevleri zaten yapıyor. O zaman baştan beri eleştirdiğimiz yayınevlerinden neden bahsediyoruz? Burada yanlış anlaşılmaya geçit vermeyelim. Evet, yapılması gereken işlemler tamamen yayınevlerinin yaptığı işlemler. Ancak burada aynı işlemleri gerçekleştiren matbaalar ve fiyat politikalarıyla öne çıkan yayınevleri de olduğunu belirtebiliriz. Çok uygun maliyetlerle 50-100 adet gibi az adetlerde kitabınızı bastırabilir, basılan kitapların tamamını da kendinize isteyebilirsiniz. Üstelik teslimat seçenekleriyle ve fiyatlarıyla harika fırsatlar sunuyorlar. Kısacası kitap bastırmak için onları arayın ve bulun, bu da bizden size küçük ama çok avantajlı bir tavsiye olsun.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
21

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin