kitap yazmak ve kitap bastırmak, kitap baskı, baskı, kitap bastırma ücreti
kitap yazmak ve kitap bastırmak, kitap baskı, baskı, kitap bastırma ücreti

Anlatacak bir hikayeniz var mı? Ya da kolaylıkla bir tane yaratabilir misiniz? Hele bir de sürekli kendinizi “Keşke bunun kitabını yazsam” derken buluyorsanız, artık cesaretlendirilme zamanınız gelmiş demektir! Tıpkı yastık altındaki altınlar gibi pek çok kıymetli eser, farklı endişelerle yazarlarının düşünce dünyasında kalıyor. Ancak kitap yazmak yalnız Rowling’e ya da Tolkien’e münhasır değil; onların da bir dönem sizin gibi amatör fikir işçileri olduğunu unutmamalısınız. Kitap bastırmak için derin bir tutkunuz varsa öz güveninizi toplamalı ve biraz da destekle, bu serüvenin kapılarını aralamaya cesaret etmelisiniz. Bu yazımızda, kitap çıkarma sürecinde herhangi bir problemle karşılaşmamanızı sağlayacak basit ipuçlarına yer verdik. Detaylar için buyurun yazımıza…

1) O Malum Soruya Yanıt Verin: “Ne Hakkında Yazacağım?”

Ne hakkında ve nasıl yazmak istediğinize karar vermek, yol haritanızı çizmekte olduğu kadar motivasyonunuzu sağlamakta da faydalı olacaktır. Örneğin anlatmaya değecek bir hayat hikayeniz varsa onu paylaşma hevesi, hedeflerinize sıkı sıkı tutunmak ve kitap bastırmak için en büyük motivasyonunuz olabilir. Bu nedenle öncelikle ceplerinizdeki hikayeleri yoklamalı hazır bir hikayeniz yoksa bir tane oluşturmak için çalışmalara başlamalısınız. En güzel eserler içerisinde yazarından parçalar taşıyanlardır.

Yazacağınız kitap uzmanlaştığınız bir alanda olabileceği gibi bir hatıra da olabilir. Elbette yazmak için önce bol bol okumak gerekir. Kitap yazma serüveninizin ilk adımında okuduğunuz metinlerden yola çıkarak kitabınızın fikrini ya da konusunu bir cümle ile yazmayı deneyin. Ardından bu cümleyi genişleterek giriş, gelişme ve sonuç bölümlerini oluşturun. Hedefleriniz belirginleştiğinde yolun sonunu görebileceksiniz.

2) Disiplin, Disiplin, Disiplin…

Her konuda olduğu gibi kitap çıkarmak için yapılması gerekenler arasında da ilk maddeyi disiplin oluşturuyor. Açık konuşacağız, bu yoldan dönmek isteyeceğiniz anların sayısı epey fazla olabilir. Kitap yazmaya başlamak kolaydır ancak sonunu getirmek herkes için kolay olmayabilir. Bu nedenle yazmaya hiç ara vermemeli, tabiri caizse yazma yeteneklerinizin paslanmasına engel olmalısınız. Elbette bu aklınıza bir şey gelmese bile yazmaya devam etmeniz anlamına gelmiyor. Böyle zamanlarda yalnızca motivasyonunuzu canlandırarak size ilham verecek kaynaklar bulmalısınız. Bunun dışında her gün için kelime hedefleri belirlemek ve günlük yazma hedeflerinizi disiplinli bir şekilde takip etmek sizi hedefe ulaştıracaktır.

Ayrıca kitabınızı bitireceğiniz kelime veya sayfa sayısını da önceden belirleyebilirsiniz. Böylece yolun sonunu görerek gereksiz detaylardan kaçınır, yazma hedeflerinizi buna göre ayarlayabilirsiniz. Bu kitabınızın kısa bir manifesto mu, uzun soluklu bir roman mı olacağını belirlemekte de yarar sağlayacaktır.

3) Başlangıçta Yalnızca Metnin Akıcılığını Kaygı Edinin

Elbette dili doğru kullanmak, noktalama işaretlerine özen göstermek bir metni yapılandırmanın en önemli noktalarıdır. Ancak bu konular üzerine fazlaca kafa yormak, sürekli duraksamaya ve yol kat edememenize sebep olabilir. Tüm bunlar kitap bastırmak için metninizin son okumasını yaparken düzeltilebilecek şeylerdir. Düzeltemeyeceğiniz tek şey, metnin akıcı ve ilgi çekici olmasıdır. Bu nedenle kitabınızı yazarken daha çok konu ve olay örgüsü üzerinde çalışmalısınız.

4) Kitabınızı Nerede Yazacaksınız?

Ne yazı işlerinde ne de farklı çalışmalarda herkes için ideal bir çalışma ortamından söz edilemez. Kimisi sessiz ortamlarda daha iyi odaklanabilirken, bazıları da müzikli / gürültülü ortamlarda daha güçlü çalışabilir. Hal böyle olunca kitap yazmak için en iyi ortamı bilen tek kişi yazarın kendisidir. Günlük olarak diğer işlerinizi gerçekleştirdiğiniz ortamdan farklı bir yerde yazmak ya da psikolojik olarak yazı yazma mekanı olarak algılayacağınız bir mekan belirlemek bu noktada faydalı olabilir. Yazarken mutlaka ergonomik çalışma koşullarına dikkat etmeniz gerektiğini belirtelim. Kitap yazma hevesiyle sağlığınızdan olmayın!

5) Kitabınızı Elinize Almamak İçin Bahaneniz Olmasın

Kitap bastırmak için çıktığınız bu yolda, son aşama kitabınızı bitirerek basılı yayın haline getirmektir. Yazımızın başında söz ettiğimiz yazarların düşünce dünyalarında kalan kitaplar kadar, kâğıtlarda veya elektronik belgelerde kalan kitapların sayısı da epey fazladır. Pek çok yazar, kitabının bittiğinden emin olamadığı için baskı aşamasına geçmekten çekinir. Bu nedenle fikirlerinizin sonuna geldiğinizde kitabınızı uygun bir şekilde bitirin ve son okuma için bir editörle çalışın. Bu noktada, işin ehli olmayan kişilerden kafanızı karıştıracak kadar çok fikir almamaya özen gösterin; unutmayın, zevkler ve renkler tartışılmaz…

Kitabınızın son okuma ve redakte işlemleri sona erdiğinde cepleri hayal dünyası kadar zengin olmayan pek çok yazar gibi Kitap çıkarmak ne kadara mal olur? sorusuna bir yanıt aramaya başlayabilirsiniz. Bu durumda prestijli yayınevleri ile çalışmak elbette bir seçenek, ancak en ucuz kitap basımı hizmetinden yararlanmak için bir kitap baskı firması ile çalışmanız daha avantajlı olacaktır. Günümüzde gelişen dijital matbaa teknolojileri sayesinde 100-200 adet gibi düşük adetlerde de çok uygun maliyetle kitabınızı bastırabilirsiniz. Aynı zamanda ilk kitabınızı 20-30 adet bastırıp kendi çevrenize dağıtarak görüş almayı da seçebilirsiniz. Böylece kitabınızı kendi tercihiniz olan bir editöre kontrol ettirebilir ve çok uygun fiyatlarla kitabınızın basımını tamamlayabilirsiniz. Yayınevinin talep edeceği pek çok ekstra ücret de kitabınızın cirosuna dahil olmuş olur. Size yalnızca kitabınızı hedef kitlenize yayarak övgüleri toplamak kalır.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
521

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin