1000kitap
1000kitap

Bir kısmımız yarıyıl tatiline girmiş, bir kısmımız ise finaldi büttü  derken dört gözle bekliyor yarıyıl tatilini. Hepimizin tatil için birtakım planları var. Bazılarımızın ise tek hayali yağan kar eşliğinde şekersiz çayını yudumlarken bir yandan da saatlerce dertsiz tasasız kitap okuyabilmek!

Eğer siz de bu hayali kuranlardansanız bu uygulama hoşunuza gidebilir.

1000k ya da Kısaca 1k Nedir?

1000 kitap
1000 kitap

1000k, okuma çetelenizi tutabileceğiniz, okuduğunuz kitaplardan alıntılar ve incelemeler yapabileceğiniz, 2 Mayıs 2012’de Hacı Seydaoğlu tarafından, tamamen kitaplar baz alınarak oluşturulmuş bir sosyal medya platformudur.

1000k ne işime yarar?

 • Okuduğunuz kitaplardan yaptığınız alıntıları arşivleme imkanı sağlar.
 • Yeni yazarlar ve yeni kitaplar keşfetmenizin önünü açar.
 • Merak ettiğiniz eser ve içeriği hakkında kolayca bilgi edinebilir,i nsanların bu konudaki düşüncelerinden haberdar olabilirsiniz.
 • Site, kitap odaklı kurulduğu için okuma alışkanlığınızı düzene koymanızda yardımcı olur. Kitap okumaya teşvik eder.

1k’yı nasıl kullanabilirim?

1000kitap nasıl kullanılır
1000kitap nasıl kullanılır

İlk iş diğer sosyal medya hesaplarında olduğu gibi kendinize ait bir hesap açmak. Hesap açmadan önce uygulamayı telefonunuza indirmek, kullanımı kolaylaştıracaktır. Profilinizi oluşturduktan sonra kendinize yıllık okuma hedefi belirlemek güzel bir başlangıç olacak. Okuduğunuz, okuyacağınız ve şu anda okumakta olduğunuz kitapları işaretleyebilir bunlarla ilgili alıntıları alıntı paylaş bölümü üzerinden yapabilirsiniz. İstediğiniz kitabı bulamadığınızda internet üzerinde uygulamaya girip profilinize tıklayarak eksik eser bildir bölümünden kütüphanecilerle iletişime geçebilir kitabı sisteme ekletebilirsiniz. İleti paylaş özelliği ile ise istediğiniz konuda -buranın bir kitap uygulaması olduğunu aklınızda tutarak- içerik paylaşabilirsiniz. Aynı zamanda paylaşımlarının ana akışınıza düşmesini istediğiniz okuyucuları takip edebilirsiniz.

1k’yı Özel Kılan Ne?

Kitap Okuma Etkinlikleri

Bazı okurların düzenlediği kitap okuma etkinlikleriyle birlikte toplu okumalara katılabilir ve toplu okumanın verdiği farklı hissi deneyimleyebilir, bu konuda fikir fırtınaları yapabilirsiniz.

Kitap Kardeşliği Etkinlikleri

Bu etkinliklere katılabilir, hiç tanımadığınız insanlarla tanışıp onlarla kitap alışverişi yapabilirsiniz. Kim bilir, belki bir kitap alışverişi size bir dost kazandıracaktır.

Hikaye Tamamlama Etkinlikleri

Onlarca okurun birlikte yazdığı başıyla sonunun bambaşka olduğu hikayelerde bir parça da olsa yazabilme şansı yakalarsınız. Ve tabii ki enteresan bir hikaye okuyabilme fırsatı…

1000k Ailesi 

Yapılan samimi yorumlar, düşünceler, incelemeler derken bir bakmışsınız kocaman bir kitap ailesi oluvermişsiniz. Art niyetli ve amacı kitap okumak olmayan insanları ise sessiz moduna alın gitsin. Onlar her yerde var maalesef.

1k’nın Yan Etkileri

Bu uygulamanın makul ve mantıklı miktarda kitap alıcısı olan insanları tam anlamıyla bir kitap canavarına çevirmek gibi bir yan etkisi olduğunu saklamak doğru olmaz. Siteyi bir süre kullandıktan sonra kitap içerikleri konusunda merakınız nirvanaya ulaşınca elinizin sık sık sipariş ver butonuna kaymaması tamamen sizin iradenize kalmış. Kolay gelsin 🙂

Kitap okurken 1000k kullanmak kitap bitirme hızınızı bir miktar düşürebilir. Kitaptan alıntı yapmak, insanların okuduğunu incelemek derken normaline göre daha fazla zaman harcamanız kaçınılmaz.

Amacı ne kadar kitaplar olsa da, bir sosyal medya platformu olması hasebiyle fazla kullanılması durumunda faydası değil zararı öne çıkar. Bu yüzden sınırı korumakta fayda var.

Fazla dozda 1000k’dan sonra çevrenizde kitaplar hakkında konuşma ihtiyacı hissetmeme, “kitaplarım ve 1000k’m olsun bana bir şey olmaz” moduna girme ihtimaliniz de yok değil.

Bunlar da olumsuz yanlarıydı ama o kadar kusur kadı kızında da bulunur 🙂

Kitap uygulamasından bahsetmişken güzel bir sözle noktalayalım.

“Okuma ihtiyacı barut gibidir, bir kere tutuşunca artık sönmez!”
Victor Hugo  

Kitapseverler için harika bir hikaye serisi önerimiz var:

Babil, Hanımelleri ve Öteki Şeyler (Bölüm 1)

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
148

19 YORUMLAR

  • Sitede kitap okuma işlemini gerçekleştiremiyorsunuz malesef.Bu formatta hazirlanmamış.Okuduğunuz, okuyacağıniz ya da yarim bıraktığınız kitapların çetelesini tutabiliyorsunuz ancak.

 1. Kitabı seçip okuyorum kelimesini işaretliyorum ama bi türlü açıp okuyamıyorum yeni kayıt oldum bana yardımcı olabilir misiniz?

  • Kezban hanım, 1000k uygulaması okuduğunuz okuyacağiniz ya da yarım bıraktığınız kitapların çetelesini tutabileceğiniz bir uygulama. malesef kitap okuma işlemini bu uygulama üzerinden gerçekleştiremiyorsunuz.okuyorum ifadesini işaretlediginizde sadece o kitabı okuyor olduğunuzu ifade etmiş oluyorsunuz.

   1
   1
  • 1000k’da kitap okuyamıyorsunuz malesef . sitenin amacı okuduğunuz kitapların çetelesini tutup kitaptan alıntı yapıp duygu ve düşüncelerinizi belirtmeye dayalı.

 2. 1000k’da kitap okuyamıyorsunuz malesef . sitenin amacı okuduğunuz kitapların çetelesini tutup kitaptan alıntı yapıp duygu ve düşüncelerinizi belirtmeye dayalı.

 3. Merhabalar ben dün üye oldum okuduğum kitaplari belirtmeyi bir türlü beceremedim gözden kaçırdığım bir şey var sanırım yardımcı olursanız sevinirim

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin