kız kulesi - kız kulesi gezi rehberi - kız kulesi nasıl gidilir - kız kulesi hikayesi - kız kulesi altındaki zindanlar
kız kulesi

Kız Kulesi Tarihi

İstanbul’un simgesi denildiği zaman akla ilk gelen tarihi yapı elbette ki Kız Kulesi’dir. Kız Kulesi İstanbul’un en gözde tarihi mekanlarından biridir. Karadeniz’in Marmara denizi ile birleştiği yerde ufak bir adanın üzerine oldukça sağlam bir şekilde inşa edilmiş,  her yıl birçok turist ağırlayan muhteşem güzellikte bir mimari yapıdır. İstanbul  Boğazı’nın ortasında inşa edilmiş bu mimari eser geçmişten günümüze kadar büyük ilgi görmüş ve birçok ziyaretçisi olmuştur.

Muhteşem manzarası ve büyüleyici atmosferi ile gelen herkesi kendine hayran bırakan kule gerek yurtiçinden gerek yurtdışından gelen ziyaretçileri ile vazgeçilmez bir mekan haline gelmiştir. Manzarası, gizemli ambiyansı, tarih kokan yapısı ile tam bir sanat harikası olan Kız Kulesi’nin yeri İstanbul için her zaman fazlasıyla özeldir. Kendinizi harikalar diyarında gibi hissedebileceğiniz namı değer “Marmara’nın incisi” olan bu eser mutlaka görülmesi gereken yerlerin başındadır.

maidens tower
maidens tower

Kız Kulesi’nin eski tarihlerdeki isimleri Damalis ve Leandros olarak bilinmektedir. Zamanın Atina kralı olan Kharis’in eşinin adı olan Damalis, kralın eşi ölünce ismi kuleye verilmiştir. Ayrıca Kız Kulesi Bizans zamanında Arcla olarak da anılmaktaydı.  Arcla “küçük kale” anlamına gelmektedir.

Kulenin bir turizm tesisine dönüşme fikri 19.yy sonlarından itibaren düşünülmeye başlanmış ve bu düşünceler 1 Nisan 1880 tarihli bir gazetede duyurulmaktaydı. Fakat Kız Kulesi’nin restorasyona çok ihtiyacı olduğu da her halinden belliydi. Bunun üzerine restorasyon planları başlamıştı.

Kız Kulesi’nin restorasyon işlemleri turizm bakanlığı tarafından 16 Aralık 1993 tarihinde başlatıldı ve 3 Şubat 1998 yılında Yapı Ruhsatı alındı.

Kule ziyaretçilerine hem müze hem de restoran olarak hizmet vermektedir. Kız Kulesi, gündüz kahvaltı dışında diğer etkinlikler için rezervasyona gerek duymadan misafirlerini rahatlıkla ağırlamaktadır. Kahvaltı için de internet üzerinden oldukça basit bir şekilde rezervasyon alabilme şansınız vardır. Ayrıca iki kıtanın kesiştiği noktada, o muhteşem manzara eşliğinde gizemli ve çekici bir tarihe sahip olan Kız Kulesi’nde özel bir akşam yemeği de ziyaretçiler tarafından çok tercih edilmektedir. Dünya mutfaklarının eşsiz lezzetleri ve ambiyans ile bütünleşmiş enfes  yerli / yabancı canlı müzikleri ile misafirlerine muhteşem anlar yaşatan kule zamanla İstanbul’un vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. İsteğe göre özel davet ve organizasyonlar için kapatılan kule yakınlarınız ile özel anlar yaşayabileceğiniz eşsiz bir yerdir. O halde bu gizemli ve mistik havası ile insanları kendine çeken  güzide mekan hakkında daha çok bilgi edinelim.

kız kulesi nasıl gidilir
kız kulesine nasıl gidilir

Kız Kulesi Nerede?

Bizans döneminde yapılan, Osmanlı ve Bizans tarzı karışımı mükemmel bir mimariye sahip olan, gizemli ve efsaneler ile dolu geçmişi ile her zaman merak konusu olan ve Üsküdar’ın önemli bir sembolü olarak kabul edilen kule, Marmara Denizi’nde, İstanbul boğazında, Salacak’ ın 150- 200 metre açıklarında yer almaktadır.

Kız Kulesi Nasıl Gidilir?

Kuleye ulaşmak için iki seçenek bulunmaktadır. Bu seçenekler Üsküdar ve Kabataş bölgelerinde mevcut olan ring seferleri aracılığı ile kuleye ulaşmaktır. Kız Kulesine Üsküdar’dan gidilmek isteniyor ise; Üsküdar’ın Salacak bölgesinden Kız Kulesi’ne direkt olarak ring seferleri tercih edilebilmektedir. Aynı zamanda Kabataş’tan Kız Kulesi’ne seferler de mevcuttur. Seferler Üsküdar’dan hafta içi 12.30- 18.30; hafta sonu 11.00-18.30; Kabataş’ tan yapılan seferler ise; hafta içi 12.30- 18.30 saatleri arasında, hafta sonu 9.15-10.00-10.45 saatleri arasında yapılmaktadır.

Kız Kulesi Giriş Ücreti

Kız Kulesi’ne giriş ücreti yetişkinler için kişi başı 20 TL’dir, öğrenci ve 60 yaş üstü için ise kişi başı 10 TL’dir.

Kız Kulesi Ziyaret Saatleri

Haftanın yedi günü hizmet veren kulenin ziyaret saatleri ise: Hafta içi 9.15-18.45, Hafta sonu 10.00-18.45 ve 20.15-00.30 olarak düzenlenmiştir.

Kız Kulesi Efsanesi ve Kız Kulesi Altındaki Gizli Geçitler

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
11

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin