yanlış kontur uygulaması
yanlış kontur uygulaması

Kontür makyajı son dönemde sıklıkla uygulanmaya başlamış ve yüzü boyutlandırmaya yarayan bir makyaj türü. Doğru yapıldığı zaman gerçekten ortaya harikalar çıkabiliyor. Bu yazımızda ‘Kontür nasıl yapılır?’ gibi sık sık karşılaştığımız sorulara cevap vereceğiz.

Kontür Yaparken Kullanabilecek Ürünler:

kontur paleti
kontur paleti

Kalem şeklinde olan iki taraflı ürünler: Bu ürünlerin bir tarafı aydınlatıcı, diğer tarafı ise kontür olarak kullanılabilmektedir. Kullanımı oldukça rahat olan kalem formundaki bu ürünleri tercih edebilirsiniz.

Krem formunda bulunan kontür ve aydınlatıcı ürünler: Bu ürünleri genel olarak palet şeklinde bulunabilmektedir. Palet şeklinde olduğu için kontürü de aydınlatıcıyı da bir arada içinde bulunduruyor ve kullanımda kolaylık sağlanmış olunuyor.

Bronz toz pudra ürünler: Pudra seçimi gerçekten de çok önemli. Pudra seçimini yaparken içerisinde küllü ve soğuk tonlar bulunduran ürünleri tercih etmenizi öneririz. İçerisinde kızıllık barındırmakta olan tonlar ne yazık ki cilt üzerinde leke tarzında bir görünüme sebep olabilir. Bu yüzden de kontür makyajınız doğal görünümden uzaklaşacaktır.

Kontür Nasıl Yapılır?

İlk önce en az iki adet makyaj süngeri edinmeniz ve yüzünüzde rahatsız olduğunuz, geri planda kalmasını istediğiniz yerleri belirlemeniz gerekmektedir. Örneğin burnunuzdan memnun değil iseniz kontürleme yöntemi ile burnunuzu daha kalkık, daha biçimli gösterebilirsiniz. Ya da yuvarlak bir yüze sahipseniz ve yanaklarınızdan şikayetçi iseniz elmacık kemiğinizi kontürleyerek daha ince bir yüz görünümüne kavuşabilirsiniz.

yüz tiplerine göre kontur
yüz tiplerine göre kontur

Yüz kontürleme işleminize ilk önce elmacık kemiğinizin altından, çenenizden ve gıdı bölgesinden başlamanızı önermekteyiz. Eğer alnınız geniş ise kontür ürününüzü yüz tipinize göre yukarıdaki fotoğrafta gösterildiği gibi alnınıza sürebilirsiniz.

kontur bölgeleri
kontur bölgeleri

Kontür nasıl yapılır?’ sorusunun en önemli cevapları arasında kesinlikle ‘aydınlatıcı‘ ürün bulunmaktadır. Aydınlatıcı ürün sayesinde yüzünüzde ön plana çıkmasını istediğiniz kısımları kolaylıkla ortaya çıkarabilirsiniz. Örneğin burnunuzu ortaya çıkarmak için burnunuzun üzerine, elmacık kemiğinizi ortaya çıkarmak için elmacık kemiği üzerine, ayrıca kaş aranıza ve kaş altlarına aydınlatıcı ürün kullanabilirsiniz.

Unutmayın; kontür uygulaması asla aydınlatıcı bir ürün olmadan yapılmamalıdır.

yanlış kontur uygulaması
yanlış kontur uygulaması

En az iki adet makyaj süngerinizin olması gerektiğini önermiştik. Bunun sebebi bir süngeri kontür ürünü için, diğer süngeri ise highlighter için kullanmanız gerekmesi. Ayrıca makyaj fırçası ile de kontür işleminizden iyi bir sonuç elde edebilirsiniz.

Kontür nasıl yapılır?’ konusundaki bütün her şeyi anlattık. Fakat ‘Kontür nasıl yapılmamalı?’ konusuna da değinmek gerekiyor. Bu konu üzerindeki en önemli noktalardan biri yüzünüze sürdüğünüz kontür ürününü doğru bir şekilde yüzünüzde dağıtmanız. Eğer iyi ve düzenli bir şekilde dağıtamaz iseniz koyu bir renkte olan kontür ürünü yüzünüzde üstteki fotoğraftaki gibi kötü bir görünüm bırakabilir.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
12

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin