küre dağları milli parkı
küre dağları milli parkı

Bartın’da ana olarak üç yer bulunur; Merkez, Amasra ve Ulus. Her ne kadar bilinen turistik yeri Amasra da olsa bu yazımda keşfedilmeyi beklenen diğer köşesinden bahsedeceğim.

küre dağları harita
küre dağları harita

Küre Dağları Milli Parkı’nı Kastamonu’dan gezmeye başladığınızda son olarak kendinizi Bartın-Ulus’ta bulursunuz.

2000 yılından beri hizmet veren bu park doğal güzelliklerinin yerini belirterek turist ve gezginlere kolaylık sağlar durumda. Şimdi size belli bir güzergah üzerinde nereleri gezebileceğinizden bahsedeyim.

bartın ulukaya şelalesi
bartın ulukaya şelalesi

Ulukaya Şelalesinden başlamıştım ben yolculuğa; ülkemizin farklı yerinde şelale görmeme rağmen burayı diğerlerinden ayıran nokta şelalenin bir kayanın ortasından şiddetle çıkması ve bu nedenle de kaynağının tam olarak nereden geldiğinin bilinmemesidir. Görüntü kışın oldukça hiddetli fakat vadinin içinde bulunması soğuk olmasına neden oluyor, yazın ise o vadi serinliğinde “değme keyfime” tadı veriyor. Şelaleye yukarı doğru yürümeden önce girişindeki bankta küçük bir piknik yapabilirsiniz çünkü yanınızdan dere akarken oluşan bu anı kaçırmayın derim.

ulukaya
ulukaya

Ulukaya Vadisi, şelaleden daha ileri yürüdüğünüzde bu kanyon vadisinin ihtişamıyla kartpostal misali bir yürüyüş yapabilirsiniz. Yanlarınızda dev kayalıklar, kayalıkların arasında akan dere ve siz sırt çantanızla kulağınızda doğanın sesi yürüyorsunuz…

küre dağları milli park
küre dağları milli park

Ulukaya Ziyaretçi Merkezi, burada park hakkında bilgiler alıp bahçesinde dinlenebilirsiniz hatta zaman zaman bahçesinde kamp bile yapılır. Kampın belli bir zamanı olup olmadığını bilmediğimden dolayı bununla ilgili bilgiyi oradaki yetkililerden edinebilirsiniz. Bakarsınız bu yolculuğunuzda bir kamp molası verirsiniz.

drahna vadisi
drahna vadisi

Drahna‘ya doğru çıkarken sizi karşılayacak olan ve kendi fikrimce şuana kadar gördüğüm en iyi vadi görüntüsü Drahna Vadisi ile karşılaşacaksınız. Bu uçurum ve karaçamların süslediği kaya görüntüsüyle an fotoğraflamayı unutmayın. İleride Kadıköy, Aşağıçamlı, Kozanlı … gibi köylerle karşılaşacaksınız. Köy insanlarıyla sohbet edin, misafirperverliği ülkemizin her yerinde olduğu gibi burada da tadacaksınız. Bu köy evlerinden birinde ıslama yiyebilirsiniz. Islama Kastamonu ve Karabük bölgesinde bandırma olarak bilinir fakat bu bölgede ıslama derseniz anlaşılabilir. Size tavsiyem mantarlı yemenizdir değişik bir tat denemeniz anlamında fakat mantarla aranız yoksa tavuklu olanı mümkünse cevizle yemenizdir.

Geceyi Ulus’ta geçirebilirsiniz. Buradan Karabük’e geçmiştim bir sonraki yazımda da oradan bahsedeceğim, takipte kalın.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
1

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin