louvre müzesi paris - paris - louvre müzesi paris gezi rehberi - louvre müzesi paris nerede - louvre müzesi paris nasıl gidilir
louvre müzesi paris

Louvre Müzesi

Paris gezilecek yerler denildiğinde Eyfel Kulesi’nden sonra akla ilk gelen yerlerden bir tanesi de Louvre Müzesidir. İsmini İngilizcede kuvvet ve güç gibi karşılıkları olan “Lower” kelimesinden almıştır. Dünyanın en büyük ve önemli sanat müzelerinin başında gelen Paris Louvre Müzesi, 1426-1925 yıllarında yapılmış olan çok ünlü sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapmaktadır. İşte Paris Louvre Müzesi giriş ücreti ve seyahat rehberi…

Paris Louvre Müzesi Nerede 

Louvre Müzesi Fransa’nın başkenti Paris şehrinde yer almaktadır. Sen Nehri üzerine kurulmuş olan şehir, dünyanın en romantik yerlerinden biri olarak bilinmektedir. Ayrıca Paris’te bulunan ünlü yapıların büyük bir çoğunluğu UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır.

louvre müzesi - louvre müzesi paris - louvre müzesi paris gezi rehberi - louvre müzesi nerede - louvre müzesi gezi rehberi - paris louvre müzesi
paris louvre müzesi

Louvre Müzesi Hakkında

Louvre Müzesi’nin orijinal adı Musée du Louvre’dir. Aynı zamanda Paris’in en büyük saraylarından biri olan müze binası, 1190 yılında Paris’i Viking saldırılarından korumak amacıyla Philippe Auguste tarafından bir kale olarak yapılmıştır. Yapı günümüze kadar devlet büyükleri tarafından genişletilmiş ve Napolyon tarafından müzeye dönüştürülmüştür. İlk kez 1793 yılında halkın ziyaret edebilmesi için kapılarını açan müze, Fransa’nın ilk devlet müzesi olma özelliğini de taşımaktadır. 60600 metrekarelik bir alana kurulmuştur ve 8 bölümden oluşmaktadır. Her bölümde bulunan eserlerin birbirleriyle bağlantılı olması dikkat çeken özelliklerden bir tanesidir.

Paris Louvre Müzesi girişleri, müzenin önünde yer alan cam piramitten yapılır.  I.M. Pei tarafından tasarlanan bu yaklaşık 22 metre yüksekliğindeki piramit, 1981 yılında Mitterand tarafından Louvre’yi geliştirme projesi sebebiyle inşa edilmiştir. 1989 yılında ise müzeye eklenmiştir.

Müzede Richelieu Kanadı, Sully Kanadı ve Denon Kanadı olmak üzere üç adet kanat bulunmaktadır. Cam piramit de bu üç kanadı birbirine bağlayarak bir geçiş imkanı sağlamaktadır. Piramitin üzerinde yer alan 666 tane pencere, zaten görkemli olan piramidin daha çok dikkat çekmesini sağlamaktadır. Ancak Fransızlar cam piramitin yapıldığı ilk zamanlarda müzenin görünüşünü bozduğunu düşündükleri için piramite turistler kadar ilgi göstermemişlerdir.

Paris Louvre Müzesi dünyaca ünlü birçok sanat eserine yer verdiği için ün kazanmış ve herkesin beğenisini kazanmıştır.  İslami sanat eserlerinden heykellere, yunan eserlerinden modern dönem resim eserlerine kadar birçok yapıt müzede bulunmaktadır.

Louvre’de yer alan ve ziyaretçilerin yoğun ilgisini toplayan eserlerden bahsedecek olursak; Leonardo Da Vinci’nin 1503-1506 yılları arasında yaptığı ustalık eseri Mona Lisa Tablosu’dur.  Tablo, kurşungeçirmez bir camın ardında sergilenmektedir.
Maria’nın Taç Giyme Töreni, Kayalıkların Bakiresi, Mesihin Yakalanışı,  Beş Duyu, Diana Yıkanırken, Porselenli Natürmort, Miloslu Venüs/Afrodit, Kana’daki Düğün, Medusa’nın Salı, Hammurabi Kanunları Yazıtı,  İmparatoriçe Josephine’nin Taç Giymesi gibi eserler müzede sergilenen yapıtlardan bazıları olarak örnek gösterilebilir.

Yapı bir sanat müzesi olmanın yanı sıra, sanat tarihi ve müzecilikle ilgili konularda eğitimler de vermektedir. Bina içerisinde eserlerin incelendiği laboratuvarlar, konferans salonu ve bir kütüphane de bulunmaktadır.

louvre müzesi - louvre müzesi paris - louvre müzesi paris gezi rehberi - louvre müzesi nerede - louvre müzesi gezi rehberi
louvre müzesi

Paris Louvre Müzesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri 

Müze her Salı günü, 1 Ocak, 1 Mayıs ve 25 Aralık’ta ziyarete kapalı.  Çarşamba ve Cuma günleri ziyaret saati 09:00-21:45 iken, Pazartesi, Perşembe, Cumartesi ve Pazar günleri ise ziyaret saati 09.00-18.00 aralığındadır.

Müzeye giriş için biletleri gişeden almak her zaman kolay olmayabiliyor. Müzeye olan yoğun ilgiden dolayı dönemsel olarak önünde uzun kuyruklar oluşabiliyor. Alternatif olarak biletleri internet ve otomatik bilet makineleri aracılığıyla satın alma seçeneği bulunmakta. Otomatik bilet gişeleri Carrousel du Louvre tarafında yer almaktadır.

18 yaşından küçük olanlar, Avrupa Birliği vatandaşı olan ya da oturma izni olan 18-25 aş aralığındaki kişiler müzeyi ücretsiz olarak gezebiliyor. Paris Louvre Müzesi giriş ücreti şu anda 16 Euro fakat zaman zaman fiyatlarda güncellemeler yapılmaktadır. Güncel fiyatlar için müzenin internet sitesine bakabilirsiniz. Online bilet seçeneğinde 1 Euro fazla ödeme yapılsa da bilet kuyruğu beklemeden müzeye girme avantajı sağlamaktadır. Ayrıca her ayın ilk Pazar günü ise yapılan ziyaretlerden ücret alınmamaktadır.

Louvre Müzesi Paris Hakkında

Louvre Müzesi Paris Gezi Rehberi Video

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
21

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin