madame tussauds istanbul
madame tussauds istanbul

Madame Tussauds İstanbul

Madame Tussauds ilk kez 250 yıl önce Londra’da kurulmuş olan, dünya çapında en ünlü balmumu heykel müzesidir. Londra’nın haricinde, New York, Sidney, Amsterdam ve Tokyo gibi şehirlerde de şubesi bulunan müze 2016 yılında İstanbul’da da açılmıştır.

Madame Tussauds Nerede

Madame Tussauds müzesinin şu anda dünyada yirmi dört tane şehirde şubesi bulunmaktadır. Ana ve ilk müze Londra’daki olmakla birlikte, farklı kıtalarda da şubeleri vardır. Avrupa kıtasında Berlin, Prag, Amsterdam; Asya kıtasında ise Bangkok, Hong Kong, Singapur örnek olarak verilebilir. Amerika’da Holywood, Orlando gibi bölgelerde bulunan müzenin Avusturalya’daki tek şubesi Sidney’dir.

İstanbul’daki müzenin lokasyonu ise Taksim’dedir. İstiklal Caddesi’nde yer alan Grand Pera binasında bulunmaktadır.

madame tussauds istanbul nerede nedir
madame tussauds istanbul nerede nedir

Madame Tussauds İstanbul Hakkında

Peki müzenin adını aldığı Madame Tussauds kimdir? Londra’daki müzenin kurucusu olan ünlü balmumu heykeli sanatçısı Marie Tussauds’dır. 1761’de dünyaya gelen Marie yaşadığı olumsuzluklardan dolayı, annesiyle birlikte amcası Philippe Curtius’un evinde yaşamaya başlar. Philippe Curtius, balmumu heykeller yaparak bu işi ekmek kapısı haline getirmiştir. Geçen zamanla birlikte Marie, Philippe Curtius’a yardımcı olarak balmumundan heykeller yapmayı öğrenir. Yaptığı başarılı işlerin ardından sarayda çalışmaya başlar.

Fransız İhtilali döneminde öldürülen kişilerin kafatasları Marie’ye verilerek balmumu heykelleri yapılmaya zorlanır. Marie geçmişte kraliyet ailesinin yanında çalıştığı için ölüme mahkum edilse de Philippe Curtius onu ölümden kurtarır. Curtius öldükten sonra onun stüdyosunu ve müzelerini devralan Marie, stüdyonun borcunu ödeyebilmek için, bir iş adamına heykellerini İngiltere’ye götürmesini teklif eder. “Sihirli Fener” ismini verdiği sergisi Londra’da büyük ilgiyle karşılanır ve eserlerinden para kazanır. İş adamı ondan kazandığı paranın yarısını isteyince Marie, sergisini seyyar bir hale getirmeye karar verir. Köyleri, kasabaları, şehirleri gezerek seyyar bir şekilde yapıtlarını 33 yıl boyunca sergiler.

74 yaşına geldiğinde ise müzenin Londra’daki şu an bulunduğu yere yerleşir ve 1850 yılında, 89 yaşındayken hayata gözlerini yumar.

madame tussauds istanbul nerede
madame tussauds istanbul nerede

Madame Tussauds İstanbul, 2016 yılında Taksim İstiklal Caddesi’nde kapılarını ziyaretçilere açmıştır. Müzede Türkiye’nin ve Dünya’nın en ünlü isimlerinden birçoğuna yer verilmiştir. Dünya çapında oldukça ünlü olan müze İstanbullular tarafından oldukça rağbet gördü. Açıldığı ilk zamandan itibaren İstanbul gezilecek yerler listesine eklendi bile. Gerek İstanbul’dan gerekse Türkiye’nin diğer bölgelerinden İstanbul’a gelenler Madame Tussauds’u da ziyaret etmeyi tercih ediyor.

Müzik, spor, bilim, kültür ve sanat camiasından birçok ünlünün balmumu heykellerine yer verilen müzede hem Dünya hem de Türkiye çapında ünlenmiş birçok kişinin heykelini görmek mümkün. Tarihi karakterlerden Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Fatih Sultan Mehmed ve Mimar Sinan yer alırken; bilim ve kültür alanında adını duyurmuş kişilerden ise Albert Einstein, Steve Jobs, Yaşar Kemal, Leonardo Da Vinci, Wolfgang Amadeus Mozart bulunmaktadır.

Sanatçı kategorisine göz atacak olursak, Brad Pitt’ten Julia Roberts’a; Kıvanç Tatlıtuğ’dan Beren Saat’e birçok Türk ve yabancı ünlünün balmumundan yapılmış heykellerini görmek mümkün. Ayrıca müzik ve spor camiasında iz bırakmış isimlerden; Madonna, Zeki Müren, Hidayet Türkoğlu ve Messi gibi isimlerin heykelleri de müzenin İstanbul şubesinde bulunmaktadır.

Madame Tussauds İstanbul Fiyat

Müze 7 gün boyunca 10:00- 20:00 saatleri arasında ziyaretçilere açıktır. Ortalama olarak 1-1,5 saat boyunca süren ziyaretler için son giriş saati 19:00’dur.

Yetişkinler için bilet fiyatı 50 TL’dir. Ancak bileti online olarak satın aldığınız takdirde 10 TL indirim uygulamaktadır, yani online bilet fiyatı 40 TL’dir. Öğrenciler için ise online bilet fiyatı 32 TL’dir. 0-3 yaş grubu ücrete tabi değildir. Ayrıca online bilet işlemlerinde, SeaLife Akvaryum ve Legoland ile yapılan iş birlikleri neticesinde ortak bilet seçenekleri de sunulmaktadır.

VIP bilet seçeneğinde ise, sıra beklemeden ziyaret imkanı bulunmaktadır ve ziyaretçiye 1’er adet rehber kitapçık, fotoğraf ve balmumu el figürü verilmektedir. Ayrıca VIP bilet alan ziyaretçiler müzenin mağazasındaindirime sahip olmaktadır. VIP biletin fiyatı ise 102 TL’dir.

Madame Tussauds Hakkında

Madame Tussauds Gezi Rehberi Video

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin