the manager kitap özeti
the manager kitap özeti

The Manager – Sir Alex Ferguson

Futbolu bu zamana kadar hep televizyonlarda, tribünlerde izlemekle yetindik, peki ya bizzat soyunma odasına girme fırsatına ne dersiniz? Sir Alex Ferguson’la Manchester United’ın bilinmedik kapılarını bu kitap eşliğinde açıyoruz.

The Manager’a Kısa Bakış

Dünyanın en çok taraftarı olan ve en zengin futbol kulüplerinden biri olmasıyla bilinen Manchester United’ın efsane menajeri Sir Alex Ferguson tarafından kaleme alınan ve 25 yılı aşkın kariyeri boyunca  sayısız yıldız oyuncuyla sınırsız başarı elde eden ünlü ismin futboldan yöneticiliğe pek çok konuyu işlediği kitap, özgün bir dille kaleme alınmasının yanı sıra perde arkasındaki pek çok gerçeği de meraklılarına sunuyor. Futbol dünyasındaki ilişkilerin, transferlerin, şampiyonlukların, başarısızlıkların ve daha pek çok detayın en ince ayrıntısına kadar yer aldığı ve en yetkili kişilerin ağzından anlatıldığı eser, en üst seviye futbol için gerçek bir kaynak görevi üstleniyor.

25 yıllık bir kariyerin dolu dolu, akıcı ve hiçbir şekilde okuyucuyu sıkmadan anlatıldığı The Manager, sadece bir otobiyografi kitabı olmanın da ötesine geçerek televizyonda izlediğimiz sanal dünyanın içine girme fırsatını okuyucularına sunuyor. Ferguson denince akla gelen ilk eserlerden olan kitap, efsane ismin keskin diliyle daha da anlamlı bir hal almakta.

the manager kitap özeti
the manager kitap özeti

The Manager Özet

Sir Alex Ferguson’ın sadece menajerlik değil aynı zamanda oyunculuk zamanlarını da içine kattığı kitabı The Manager – My Autobiography, Ferguson’ın Manchester United’daki oyuncuları hakkındaki görüşleriyle başlıyor. Rio Ferdinand, David Beckham, Cristiano Ronaldo, Wayne Rooney ve Roy Keane gibi yıldızlarla arasındaki ilişkileri, bu isimlerle neler yaşadığını ve hangi durumları tecrübe ettiğini Ferguson’ın kaleminden okuyoruz. Beckham ve Ronaldo gibi dünya yıldızlarının United’dan hangi şartlar altında ayrıldıkları da kitapta en ince detaylarına kadar anlatılmış durumda.

Ferguson, otobiyografisinde sadece bu bilgilerle de yetinmiyor. Ünlü teknik direktör Jose Mourinho’yla aralarındaki rekabeti ve saha dışındaki ilişkilerini de kitabına taşıyan efsane isim, aynı zamanda başta Arsene Wenger olmak üzere diğer Premier League antrenörleriyle olan tecrübelerini de kitabında belirtiyor.

25 yıllık Manchester United kariyerinde sadece antrenörlük yetenekleriyle değil aynı zamanda yöneticilik faaliyetleriyle de büyük işler başarmış olan Sir Alex Ferguson, kitabında bu kısımlara da değinmekte. İyi bir yönetici nasıl olunur, hangi kararları nasıl verir, çalışanlarıyla ilişkileri nasıl olmalıdır gibi pek çok soruyu The Manager – My Autobiography kitabında yorumlayan efsane çalıştırıcı, sadece futbol ilgililerine değil aynı zamanda yöneticilikle ilgilenen pek çok kişiye de başucu kitabı bırakmış durumda.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
2

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin