kasımiye medresesi - mardin gezi rehberi - mardinde gezilecek yerler - midyat gezi rehberi - mardin - mardin gezilecek yerler
kasımiye medresesi

Medeniyetlerin ve kültürlerin beşiği olarak görülen Mardin, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer almakta olan, ülkemizin en önemli illerinden birisidir. Kültür turu denilince aklımıza ilk olarak bu bölge ve özellikle de Mardin gelir. Çünkü tarih dolu olan Mardin gezilecek yerler bakımından önümüze çok geniş bir yelpaze sunmakta. Özellikle şehrin özgün olan mimarisi, kiliseleri ve camileri bizleri büyülüyor. Turistlere karşı da hoşgörülü olan insanı ile bilinen Mardin, sizleri tarihi atmosferiyle ve tüm sıcaklığıyla karşılayacak. İşte güzel şehir Mardin’de görülmesi gereken yerler

1- Mardin Kalesi

mardin kalesi - mardin gezilecek yerler - mardinde gezilecek yerler - mardin gezi rehberi
mardin kalesi

Mardin gezilecek yerler‘ konusunda aklımıza ilk gelen yer tabii ki bu ünlü kale oluyor. ‘Kartal Yuvası‘ olarak tanımlanan bu kale bin 600 senelik büyük tarihiyle pek çok tarihi olaya ve medeniyete de tanıklık etmiş durumdadır. Kalenin içine giremeseniz de kaleyi, hemen alt tarafında bulunan Zinciriye Medresesi‘nden görebilirsiniz. Sizi muhteşem bir manzara ve görkemli bir tarihi kale bekliyor olacak.

2- Mor Behnam (Kırklar) Kilisesi

mor behnam kırklar kilisesi mardin - mor behnam - kırklar kilisesi
mor behnam kırklar kilisesi mardin

Tarihi 6. yüzyıla kadar dayanmakta olan bu kilise Mardin’in merkezinde bulunuyor. 3 adet giriş kapısı olan tarihi kilisede ayrıca bir çan kulesi ve avlu da bulunuyor. Kırklar Kilisesi, Mardin merkezde 1. caddeye yürüme mesafesinde bulunuyor. Bu kilisede sizleri büyük bir tarihi şölen beklemekte.

3- Kasımiye Medresesi

kasımiye medresesi
kasımiye medresesi

Şehrin en büyük yapılarından olan medrese, Mardin’in merkezinde yer alıyor. ‘Mardin gezilecek yerler‘ konusu açıldığı zaman çoğumuzun adını duymuş olduğu bu medrese akıllara geliyor. Tarihi 12. yüzyıla kadar dayanan devasa yapı büyüleyici bir iç mimariye sahip. Medrese 2 kattan oluşmakta ve bir de havuzlu avluya sahiptir. Tuğla ve kesme taştan yapılan tarihi medrese Mardin’de kesinlikle görülmesi gereken yerler arasındadır.

4- Dara Antik Kenti (Dara Mezopotamya Harabeleri)

dara mardin - dara antik kilisesi
dara mardin

Şehrin 30 kilometre uzağında olan Oğuz köyü içerisinde bulunan bu antik kent, Mezopotamya’nın Efes’i olarak tanınmaktadır. 505 senesinde kurulmuş olan bu antik kentte hala kazı çalışmaları yapılıyor. Şimdiye kadar kentin yüzde 30’u ortaya çıkarılmıştır; yüzde 70’i ise toprak altında bulunmaktadır. Büyük tarihe sahip bu antik kenti kesinlikle görmelisiniz.

5- Midyat Mağaraları

midyat mağaraları - midyat gezi rehberi - mardin gezi rehberi
midyat mağaraları

İsmini ‘Matiate (Mağaralar Kenti)’den almış olan Midyat ilçesi pek çok mağaraya sahiplik etmektedir. Eski insanlar doğadan korunabilmek amacıyla mağara yaşamını oluşturmuşlar ve buradan da güzel bir kültür ortaya çıkmıştır. Eskiden barınma, soğuk hava deposu gibi şeyler için kullanılan bu mağaralar günümüzde turizme açık durumdadır. Sonuçta Mardin’e gelip de Midyat’ı görmemek olmaz; Midyat’a gelmişken de mağaraları gezmemek olmaz. 🙂 Mardin gezilecek yerler bakımından çok zengin bir şehir ve sizi tarihiyle büyüleyeceğinden emin olabilirsiniz.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
2

1 YORUM

  1. Mardin gerçekten mimarisi ve kültürel yapısıyla ayrı bir yer bende.Hep gitmek ve görmek istediğim yerler arasındadır.Sanırım en çok görmek istediğimde Midyat mağaraları ..Tarih kokan yerleri hep sevmişimdir.Bu yüzden merakla ve ilgiyle okudum teşekür ederim….

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin