marka nasıl olunur
marka nasıl olunur

Değerli dostlarım;

Dünyadaki tüm insanlar yani hepimiz sürekli tüketiyoruz. Sürekli öğüten bir makine gibi hareket ediyoruz. Tabii insan beyni her durumu algılayan, ucuzluğu, kaliteyi sürekli olarak ayırt etmeye çalışan bir mekanizma gibi çalışıyor. İnsanların çoğunluğu, kendisinin satın aldığı her şeyi, aldığı an itibari ile o anki duruma göre değerlendiriyor ve en iyi, en uygun fiyata satın aldığını düşünerek alışverişini yapıyor.

Pekiyi, insanların satın aldığı ürünler hangi algılarla satın alınıyor? Ve bu algılar o ürün üzerinde nasıl oluşturuluyor?

Marka olmak, an itibari ile oluşturulabilir. Çok büyük bütçelerle televizyon kanallarının reytingi çok olan programlarına firmalar reklam vererek “marka oldum” zannedilebilir, derbi futbol karşılaşmalarına saha içi reklam vererek de adını duyurabilir ve ilk etapta büyük satışlar yapabilirler.

Fakat bu durum o ürünün veya firmanın marka olduğunu göstermez. Marka olmak, maraton koşusuna benzer ve hiçbir zaman 100 metre koşusunda birinci olmak marka olunabildiğini göstermez.

Marka Nasıl Olunur? Marka Olmak İçin Ne Yapılmalı?

  1. Kendinize, yaptığınız işe inanacaksınız ve yaptığınız veya sattığınız ürüne kayıtsız, şartsız inanacaksınız.
  2. Beraber çalıştığınız ekibiniz, her daim müşteri odaklı olacak.
  3. Sattığınız ve ya ürettiğiniz ürünün ambalaj çalışması, renkleri, şirketinizi andıracak. Şirketinizin araçları, odaları, depoları, dosyaları, kartvizitleri her bakıldığında, üstündeki çizgilerle olsun şekil itibariyle olsun, ürününüzü ve markanızı hatırlatmalıdır.
  4. Müşteriler sizden ürün aldığında ve sattığında kaliteye kesin olarak inanmalıdırlar.
  5. Yeniliklere sürekli açık olacaksınız ve yeniliklerin öncüsü olacaksınız.
  6. Müşterilere, garanti prosedürlerinde çok sorun çıkarmayacaksınız.
  7. Dünyada ulaşabileceğiniz en son müşteriye kadar ulaşmak için çaba sarf edeceksiniz. Çünkü belli bir kazanç sağlayıp çok iyi para kazanıyoruz derseniz, bir zaman sonra pazarlar daralınca markanızda bitmeye başlıyor. Ürettiğiniz ürünlerin marka olmasının yolu, dünyaya açılmaktan geçiyor.
  8. Pazarlamada, satın almada, garanti ve depo bölümlerinde en iyilerle çalışacaksınız .(En iyiler, size her zaman çözüm odaklı ve yeni projelerle gelenlerdir)
  9. Her ne ürünü üretiyorsanız ya da satıyorsanız sürekli ve devamlı reklam yaparak ürününüzü hatırlatacaksınız çünkü insanlar, en iyi, en kalite ürünleri bile reklam olmazsa unuturlar.

Marka Olmak Önemli Midir?

Yukarıda anlattıklarımızdan yola çıkarak, marka olamayan firmalar kaliteli ürün üretiyorlarsa da, kendisi marka olamadığından, marka olan firmalara ürün üretmek durumunda kalırlar. Tabii sürekli olarak ipler marka olan firmanın elindedir. Üretici firma, sürekli olarak marka olan firmaya mecburdur. Marka olan firma, onu bıraktığında kendisi işin kolayına kaçıp marka olmaya çalışmadığında pazarı ya küçülecek ya da bitecektir. Bu durumdan dolayı ilk zamanlar fason malzemeler üretilse bile hedef, marka olmaya çalışmaktır. Çünkü marka olan firmalar, yüz yıllar boyunca marka olmaya devam ederler.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
81

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin