mary poppins
mary poppins

Vizyona girecek filmleri incelerken Mary Poppins Returns (Mary Poppins Geri Dönüyor) adlı bir filme denk geldim geçen. Heyecanla fragmanı izleyip oyuncu kadrosuna baktım ve biraz şaşırdım/endişelendim açıkçası… Orijinal film hakkında bilgisi olmayanlar için biraz teknik bilgi vereyim, sonrasında ise kendi düşüncelerimden bahsedeceğim.

Mary Poppins, P. L. Travers’ın 1934’te çıkarmaya başladığı çocuk romanı dizisinin adıdır. Sonrasında Disney tarafından beyaz perdeye uyarlanmış ve 64 sonrası kuşağın sevgisini kazanmıştır. Çizgi/film müzikali olan Mary Poppins, fantastik çocuk sinemasının güzide örneklerinden biridir. Hikaye, dadıları işten ayrılan Banks ailesinin çocukları Michael ve Jane‘e yeni bir dadı bulma çabasıyla başlar. Sonrasında işe alınan Mary Poppins adlı mürebbiye, aslında hiç göründüğü gibi değildir. Poppins’in sihirli güçleri vardır, zaman zaman şemsiyesiyle uçar ve çocukları fantastik yolculuklara çıkarır. Müzikal, Poppins’in çocuklarla gizli sihirli maceralarını anlatır.

mary poppins dönüyor
mary poppins dönüyor

Filmin bana göre tanımı ise çok farklı… Mary Poppins’i hem sever, hem de çok itici bulurdum. Bana göre o herkesin gördüğü sihirli çocuk kahramanının altında, her çocuğun korkulu rüyası olan egoist, ukala, ağır cezalar vermekten çekinmeyen bir dadıydı. Filmin İngiliz yapımı oluşundan mütevellit bir de o kasvetli İngiliz soğuğu vardı ki bu benim için Poppins’i daha ürkütücü hale getiriyor, zaten bir yaz -mevsimi- çocuğu olduğumdan içimi sıkıyordu. Bazen onun yalnızca eğlenmeyi çok seven, canı ne isterse yapan bir kadın olduğunu, çocukları ilginç şovlarını izleterek kendine hayran bırakmak için yanında taşıdığını düşünürdüm. Gel gelelim o kıytırık, anaç, kreş öğretmeni gülüşünü görmek için filmi on defa izlemişliğim vardır.

Filmi izleme amacıyla başına oturup beşinci dakikasında kapatmış akranlarım vardır muhakkak. Ancak ben her zaman, çocukluğumda bile eskiye hasret duyan, eski şarkılar dinleyen, eski yapılara hayran kalan bir insan olduğumdan ne 60’lar görüntü kalitesi(zliği), ne kağıda çizilmiş gibi duran çizgi karakterleri beni rahatsız etmezdi. Nihayetinde bir Disney klasiği olan bu filmin hayatımda güzel bir etki bıraktığını söyleyebilirim.

mary poppins
mary poppins

Filmin 2018 uyarlamasına gelecek olursak… Fragmanı izlerken ortaokuldan bir anı canlandı aklımda. Derslerde sürekli tabletiyle oynayan, arada başını kaldırıp “Önünüzdeki kitabı okuyun” diyen, bazen bunu bile söylemeyi unutan bir İngilizce öğretmenimiz vardı. Öyle zamanlarda o ders boyunca tabletiyle oynar, biz de zilin çalmasına dakika sayardık. İşini saat doldurmak için ve sevmeden yapan bir sürü insan tanıdım ama bu öğretmenimiz başı çekiyordu. Neyse bu başka bir yazının konusu. Bir gün sivri dilli bir arkadaşımız “Hocam yoksa siz İngilizce mi bilmiyorsunuz” demişti de bizimki gövde gösterisi yapmak için elimizdeki sözlüklerden ona kelime sormamızı istemişti. Öğretmenin bilemediği kelime olursa, sivri dilli sınıfa baklava ısmarlayacaktı. Olmazsa, tam tersi… Herkes sırayla en zor olduğunu düşündükleri kelimeyi sordu. Sıra bana geldiğinde derin bir nefes alıp supercalifragilisticexpialidocious ne demek biliyo musunuz? diye sordum. Başta boş konuşan çocuklara attığı bıkkın bakışı attı. Sonra nöronları daha hızlı çalışmaya başladı ve bunu uyduramayacağımı düşündü. Ardından böyle bir kelime var ise nasıl söyleyebildiğime şaşırdı. Son olarak da kelimeyi bilmediğini farketti. Ve tabii ki kimseye baklava ısmarlamadı.

Supercalifragilisticexpialidocious kelimesini Mary Poppins’ten öğrenmiştim. Şarkı yazarları bu kelimeyi 2 haftada üretmiş, Mary Poppins’e hayat veren Julie Andrews ise kelimeyi hızlı bir şekilde hem tersten hem düz okuyarak milyonlarca çocuğun hayranlığını kazanmıştı. Şimdi Oxford Dictionary’de yer alıyor. En sevdiğim şarkılardan biriydi. Anlamsızdı ama ayarsız ve çocukluğumu hatırlatan bir neşesi vardı. Bir onu bir de Eminem’in bazı şarkılarını söyleyebilmek benim için çok büyük bir başarıydı. Filmin 2018 versiyonunda Mary Poppins’i canlandıracak olan Emily Blunt‘ın birçok filmini severek izledim. Ancak kendisini şarkıyı söylerken bir türlü hayal edemiyorum. Bir şekilde oturmuyor. Fakat şarkıyı söylemezse de bu film tam bir Mary Poppins filmi olamaz. Olsa olsa Dadı Mcphee olur.

poppins
poppins

İki afacan kardeş büyütmüş biri olarak sonraki kuşaklar için çıkarılmış çok Mary Poppins uyarlaması izledim. Bunlardan en popüleri Dadı Mcphee’dir. Annelerini kaybetmiş, babaları ile yaşayan yaramaz çocuklara dadılık yapmaya gelir. Poppins’in siyah şemsiyesi gibi onun da bastonu vardır. O da çocukları acımasızca cezalandırır ama keyfi yerinde olduğunda onları eğlendirir. Disney’in bundan haberi var mı bilmiyorum ama 2000 sonrası kuşak Mcphee’yi çok seviyor.

mary poppins returns
mary poppins returns

Mary Poppins Geri Dönüyor filminin konusu şu şekilde: Banks’lerin küçük oğlu Micheal büyümüş ve çoluk çocuğa karışmış. Eşini kaybeden Micheal oldukça umutsuz bir pozisyondayken Poppins geri dönüyor ve Micheal’ın çocuklarına dadılık yapmaya başlıyor. Evet, senaryo Dadı Mcphee ile neredeyse aynı… Üstüne üstlük Poppins, ilgilendiği çocuklarla gizli bir anlaşma yapar ve yetişkinlere bu maceralardan bahsedilmezken, Micheal her şeyi kendi çocukluğundan biliyor olacak. Bu durumda “Micheal, sen yemeği hazırla biz çocuklarla uçup geliyoruz” tadında bir hikaye olmamasını ümit ediyorum. Ayrıca filmin görüntü yönetmenleri bariz şekilde İngiliz soğuğu efekti verebilmek için siyah bir filtre kullanmış. Yine de bu haliyle Mary Poppins’in Victoria dönemi temasından çok 2018’de çekilmiş bir uyarlama filmini andırıyor.

mary poppins geri dönüyor
mary poppins geri dönüyor

Sonuç olarak ortada Mary Poppins Geri Dönüyor adında bir film var ama sahiden dönüyor mu göreceğiz. Dadı Mcphee gibi yüzlerce uyarlama izlemiş, hatta bazılarını benimsemiş milenyum çocuklarının “Bu ne ya Dadı Mcphee’nin taklidini yapmışlar” diye düşünmeleri 50 yıllık kült filme hakaret olur. Evet, Disney rengarenk animasyon karakterleri ile görsel bir şölen sunup senaryoyu arka planda bırakmayı başarabilir. Ancak Mary Poppins’i izleyip sevdiren özelliği o berbat çizgi film tipleriyle bile şahane olmasıydı. Yine de sanatsal değeri de yüksek harika bir yapımla karşımıza çıkarsa eleştirilerimi geri çekmeyi ve yeter ki yeni neslin de 50 yıl sonra hatırlayacağı bir Mary Poppins’i olsun demeyi kabul ediyorum. Aksi takdirde lütfen oynadığınız şeyin kapağını kapatın…

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
122

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin