menekşe - menekşe nasıl sulanır - menekşe çoğaltma - menekşe bakımı
menekşe

Menekşe çoğaltma işlemi kısaca çeşitli yöntemlerle ana bitkimizden birkaç menekşe üretmeye denir. Bir Afrika çiçeği olan menekşe, menekşegiller familyasına aittir ve beş taç yaprağı bulunur. Çiçeği çoğaltmak için, çoğaltma yöntemleri kadar yetiştirilmesinde de dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bugün menekşe nasıl çoğaltılır? Menekşe nasıl sulanır? Menekşe nasıl bakılır? sorularına yanıt vereceğiz.

Menekşe Bakımı

1- Saksı Seçmek: Menekşe, saksısına ekildikten sonra fazla uğraş gerektirmeyen ve kolay bir bakımı olan bir çiçektir. Yine de optimum koşulların oluşturulması, menekşe yetiştirirken çiçeğin çok daha sağlıklı olmasını sağlar. Saksı seçimi de menekşe bakımında önemli bir faktördür. Menekşe dikeceğiniz saksının normal derinlikte olması idealdir. Saksının altında drenaj olması da önemlidir.

2- Toprak Seçmek: Menekşe toprağı hem nem tutan hem de bitki köklerine bol miktarda oksijen taşıyan topraktır. Ayrıca içerisinde vermikülit, torf gibi maddeler bulunmalıdır. Menekşe toprağı adıyla hazır satılır.

3- Işık: Menekşe çiçeği aydınlığı çok sever. Bol ışıkta bereketli çiçekler ve yapraklar verir. Ancak doğrudan güneş ışığına maruz bırakılmamalı, aydınlık ortamda bulundurulmalıdır.

4- Sulama: Menekşe nasıl sulanır? sorusuna yanıt olarak, menekşe ihtiyacına göre sulanır diyebiliriz. İki günde bir parmağınızla toprağa dokunarak nem kontrolü yapmalı, toprak kuru ise yeterli miktarda sulama yapmalısınız. Daha detaylı bir sulama rehberi için şu yazımıza göz atabilirsiniz.

Menekşe Çoğaltma

Menekşe çoğaltma yöntemleri arasında en yaygın olanlar doku kültürüyle çoğaltma ve yaprak çeliği ile çoğaltmadır. Daha az tercih edilen bir yöntem olarak tohumla çoğaltma da kullanılır. Çünkü tohumla çoğaltılan menekşe istenilen özelliklerde olmayabilir.

1- Doku Kültürüyle Çoğaltma

Doku kültürüyle menekşe çoğaltma, menekşelerin kalkış dokularının kapalı alanlarda üretilmesi prensibine dayanan bir yöntemdir. Elde edilen dokular iyice temizlendikten sonra besin ortamına ekilir.

2- Yaprak Çeliğiyle Çoğaltma

En çok tercih edilen yaprak çeliğiyle menekşe çoğaltma yönteminde, menekşe gövdesinden genç ve taze bir yaprak kırılır. Yaprak suya konarak kök süğene kadar beklenir. Kök oluştuktan sonra menekşe toprağına dikilir.

3- Tohumla Çoğaltma Yöntemi

Tohumla menekşe çoğaltma yönteminde, menekşe çiçeklerinin olgunlaştığı dönemde çiçekten tohumlar (küçük parçacıklar) alınır. Kaç tane menekşe bitkisi elde edilmek isteniyorsa o kadar tohum toprağa dikilir.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
1

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin