oyunlar nasıl yapılıyor
oyunlar nasıl yapılıyor

Oyunlar Nasıl Yapılıyor?

Bu işin içinde olmayan çoğu insan oyun geliştirmenin oyun oynamak gibi basit olduğunu düşünmektedir. Sanılanın aksine oyun yapmak kolay olmamasının yanında ciddi bir emek gerektirmektedir. Oyunlar nasıl yapılır bunu üç ana başlık halinde anlatabiliriz.

Oyunun Tasarlanması

Aklınıza bir oyun fikri geldiğinde ilk olarak yapmanız gereken iş bunu temel öğelerinden başlayarak bir kâğıda dökmek olmalıdır ve bu her zaman böyle yapılır. Oyunun türü, karakterleri, oynanışı gibi temel elementlerin nasıl olacağına karar verilir ve ona göre basitten detaya doğru gidilerek oyunun ana iskeleti oluşturulur. Bu öğelere kara verilirken bir yandan da bunlara uyumlu olarak oyunun nasıl ve nerede geliştirileceğine karar verilir işte bu da bizi ikinci aşamaya yönlendiriyor.

Buraya da göz atabilirsiniz: İnternetten oyun indirmek suç mudur?

nasıl oyun yapılır
nasıl oyun yapılır

Oyunun Geliştirilmesi

Oyun için akılda olan detayları kâğıda döktükten sonra ve oyun elementlerine karar verdikten sonra ikinci aşama olarak oyunun geliştirilmesine sıra gelir. Oyunun türüne bağlı olarak çeşitli oyun yapım teknikleri içeren farklı oyun geliştirme motorları bulunmaktadır.

Oyun iki boyutlu mu üç boyutlu mu olacak, birinci şahıs kamera açısı mı yoksa üçüncü şahıs kamera açısı mı kullanılacak, üç boyutlu modeller mi olacak yoksa iki boyutlu çizimler mi olacak gibi sorulara karar verdikten sonra buna uygun oyun motoru seçilerek oyun geliştirme işlemi başlar. Bir oyunu geliştirirken, oyunda kullanacağınız materyalleri, modelleri ya da çizimleri önceden ya da oyun geliştirme esnasında tasarlayabilirsiniz.

Bu tasarlamaları yaptıktan sonra onları da oyunda kullanabilmek için oyunu geliştirdiğiniz motorun dosyaları içerisine atmanız gerekmektedir. Daha sonrasında ise önceden karar verdiğiniz oyun mekaniklerine uyarak karakter ve obje yerleşimi yapmak, nerede nasıl duracaklarını ayarlamak gibi öğeler olmalıdır.

Oyundaki öğelerin hareketleri, durumları ve oyunda kontrol etmesek bile ne yapacaklarına karar verme işleminde ise kodlama bilgisi devreye girmektedir. Bu sayede istediğiniz kodlamayı yaparak hareket, ateş etme, dönme, zıplama gibi komutları karakterinize ya da kendi karakteriniz harici diğer öğelere yaptırabilirsiniz. Bu uğraşlar sonucunda da istediğiniz oyunu geliştirme imkânına sahip olabilirsiniz.

oyunlar nasıl yapılır
oyunlar nasıl yapılır

Oyunun Test Edilmesi ve Yayınlanması

Oyun geliştirme aşaması tamamlandıktan sonra yapmanız gereken son şey ise oyundaki hataları bulmak için oyunu oynayarak test etmektir. Her ne kadar hatasız bir oyun geliştirdiğinizi, tamamen mükemmel kodlama yaptığınızı düşünüyor olsanız da çoğu durumlarda oyunlardaki objenin ne yapacağını bilemezsiniz. Bu durumun önüne geçebilmek için oynayarak test etmek çok önemlidir. Bütün bu aşamalar bittikten sonra ise oyunu yayınlamaya hazırsınız.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
13

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin