mide bulantısı nedir neden olur - mide bulantısı sebepleri - mide bulantısı nedenleri - mide bulantısı neden olur - mide bulantısı nedir - sağlık - hastalık - tedavi - doktor
mide bulantısı nedir neden olur

Mide Bulantısı Nedir?

Mide bulantısı; mide de yer alan enzimlerin işlevlerini yerine getirmemelerinden kaynaklı olarak mide iç dengesinin bozulması ve midedeki yiyeceklerin peristaltik hareketler sonucunda mideden ağza ve oradan da dışarı çıkmasına sebep olmasıdır. Sadece mide bulantısı ile yaşanan durum mide iç dengesinin bozularak nötr olan durumun bazik duruma geçmesi ile oluşur. Bu durumda kişi kendisini iyi hissetmediği gibi midesinden gelen sinyaller doğrultusunda kusma eğilimi içinde olur. Mide bulantısı kendiliğinden oluşabilen bir rahatsızlık olabileceği gibi farklı hastalıkların bir belirtisi olarak da kendisini gösterir. Hastalık belirtisi olarak gelişen mide bulantısı kullanılan ilaçların yan etkisi olabileceği gibi daha riskli hastalıkların habercisi de olabilir.

Mide Bulantısı Neden Olur? Sebepleri Nelerdir?

1- Gastroenterit; Mide bulantısı ishal hastalığının bir sonucu olarak oluşabilir. İshal ile birlikte mide bulantısı oluşmasının sebebi ise gastroenterittir. Yetişkin insanlarda mide bulantısı oluşmasının en yaygın sebebi olarak bilinen gastroenterit yemek zehirlenmesi gibi durumlarda da kendisini gösterir. Bu durumda hızlıca en yakın sağlık birimine gidilmelidir.

2- Gebelik; Mide bulantısının yaygın sebeplerinden biri de gebeliktir. Kişinin gebe kalması durumunda vücudundaki hormon dengesi bozulacak ve mide enzimlerinin sentezleme süresi, miktarı da farklılık gösterecektir. Bu durumda gebe olan kişi de sürekli olarak mide bulantısı meydana gelecektir. Mide bulantısı hormonal değişimin devam ettiği süre boyunca oluşur. Hormonal değişim sabahları daha fazla olduğu için gebe kişilerde sabah bulantısı daha fazla görülebilir. 16 hafta kadar devam eden bulantılar hormonların dengeye binmesi ile kendiliğinden ortadan kaybolur.

3- Miğren: Miğren; bronşlarda su toplanmasına bağlı olarak oluşan baş ağrısı olduğu gibi mide bulantısına sebep olan bir rahatsızlık olduğundan miğreni olan kişilerde mide bulantısı görülebilir.

4- Kulak iltihabı: Kulak içinde yer alan öz sıvı adı verilen ve vücudun dengesini sağlayan bu sıvı aynı zamanda mide bulantısına da sebep olur. Kulak iltihabı olması durumunda vücut dengesinde sarsılmalar olacağı gibi kişi de mide bulantıları da olabilir.

5- Yol tutması: Kişiler uzun yolculuklarda psikolojik olarak etkilenebilir ve yol tutması dediğimiz rahatsızlık kendisini gösterebilir. Bu durumda kişi gerilir ve kasılmalar öncesinde mide bulantısı yaşayabilir. Yol tutması ve deniz tutması sürekli olabilen normal bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlıkların oluşması durumunda kişide mide bulantısı görülebilir.

Mide bulantısı yediğiniz besinlerin yol açtığı reaksiyonlar nedeni ile de olabilir. Besin zehirlenmesi, besin asidik değerlerinin yüksek olması gibi sebeplerden dolayı kişi de mide bulantısı oluşabilir.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
2

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin