mim kahve
mim kahve

Bugün İstanbul’un güzel cafelerini anlatacağım bir gezi rehberi serisine başlıyorum. İlk durağımız Mim Kahve... Siz de Mim kahve nerede? Mim kahve nasıl gidilir? sorularına yanıt arıyor ve Mim kahve menü ve fiyatları hakkında bilgi almak istiyorsanız buyrun yazımıza…

mim kahve
mim kahve

Mim Kahve Hakkında Bilgi

Kahvemiz, ilk olarak 2015 yılında Eminönü’nde, 1,5 yıl kadar sonra da Üsküdar’da açılmış, şık, mütevazı, retro, şiirsel bir mekân… İsminin neden “Mim” olduğuna gelince, kahvenin sahipleri açacakları mekânın, bulunduğu tarihi yarım adayla bütünleşmesini istemişler. Bu nedenle de isim için Arap Alfabesi’nden bir harf seçilmiş.

Sanat kahvesinin her iki şubesi de şatafatlı süslü bir tabelaya sahip olmadığından bulmak oldukça zor. Aşağıda merkezi yerlerden toplu taşımayla nasıl ulaşım sağlanabileceğini yazacağım, fakat tavsiyem Eminönü’nde Mısır Çarşısı’nın son çıkışından çıktıktan sonra haritadan yol tarifi almanız. Oradaki esnafa da sorabilirsiniz. Üsküdar’daki için de Ahmediye’ye geldikten sonra çevreye sorarak bulabilirsiniz. Eski Horhor otobüs durağını buldunuz mu tamamdır, 50 metre ileride. Spesifik tarifler vermek yerine sorarak bulmanızı tavsiye ediyorum çünkü mekânın renkli, ışıklı bir tabelası yok. Hatta önceden mim harfinden yapılmış o küçük tabelalar da yoktu. Ben ilk gidişimde önünde olmama rağmen bulamamıştım.

mim
mim

Eminönü’ndeki kahve 5 katlı, yeşil boyalı şipşirin bir bina… Her katında farklı duvar çizimleri var. Retro yerlere ilgi duyuyorsanız tam size göre bir yer. Katlarda daktilolar, eski radyo ve fotoğraf makineleri, eski bir bisiklet gibi ortamın havasına hava katan aksesuarlar var. Duvar çizimlerinden de etkilenmemek mümkün değil, tasarımcısı muhtemelen Instagram’dan tanıyor olduğunuz Bernûnhane… Sadece Frida Kahlo illüstrasyonunu görmek için bile gidebilirsiniz.

Cafenin aurası bana göre gerçekten güzel. İstanbul’da sevdiğim nadir mekânlardan burası. Ancak yine de internette bazı eleştiriler görüyorum. Genellikle dekorun bayağı olduğundan bahsedilmiş. Bence dekorda bir aşırılık yok, buna karşın insanların aşırı olabildiğini söylemeden geçemeyeceğim. İnsanımız ne yazık ki manzaranın-yaşadıkları anın tadını çıkarmak yerine daktiloyla fotoğraf çekinmek için sıraya girdiğinden, bu durum bayağılık olarak nitelendirilebilir sanırım. Kafa dinlemek ve mekânı kendi izlenimlerinizle yorumlamak için imkanınız varsa hafta içi gitmenizi tavsiye ederim.

bernûnhane
bernûnhane

Üsküdar’daki Kahve Eminönü’ne göre daha geniş alanlara sahip. Bu nedenle biraz daha ferah… Ama her mekânda olduğu gibi fazla masa eşittir fazla insan olduğundan bazen aşırı kalabalık olabiliyor. Burada da Aliya İzzetbegoviç’ten Neşet Ertaş portresine bir sürü güzel duvar çizimi var. Eminönü’ndeki manzarayla kıyas edilemeyecek olsa da buradaki manzara da güzel… Zaten sanat kahvesinin iç dizaynı, sıcakkanlı insanları ve iyi bir dostla muhabbet öyle sarıyor ki manzaraya sıra gelmiyor.

aliya
aliya

Yemekleri de oldukça güzel olan mekânın tatlılarını seveceğinize eminim. Bunun yanında siz de benim gibi salatacıysanız Peynir salatası hafif ve lezzetli bir çeşit.

Mim Kahve Menü

Mim Kahve menü, İstanbul’un çoğu salaş mekânına nazaran geniş bir çeşitliliğe sahip, fiyatları da oldukça uygun. Özellikle Manolya tatlısını denemenizi tavsiye ediyorum. Meyveli, karamel cevizli, çikolatalı tüm çeşitleri çok lezzetli… Yiyecek bir şeyler düşünürseniz Cheeseburger’i gerçekten güzel yapıyorlar. İçeceklerden de Mim Özel Kahve’yi ya da gazozların her çeşidini önerebilirim. Mim Kahve menü fiyatları şöyle:

mim kahve çaylar
mim kahve çaylar
mim kahve içecekler
mim kahve içecekler
mim kahve kahvaltı
mim kahve kahvaltı
mim kahve kahveler
mim kahve kahveler

Mim Kahve Nerede? Mim Kahve Nasıl Gidilir?

Mim Kahve nerede? sorusuyla başlayacak olursak, biri Üsküdar’da biri Eminönü’nde olmak üzere 2 şubesi var. Ben Eminönü’ndekini daha çok seviyorum. Gerek manzarası, gerek ortamı daha sıcak geliyor. Üsküdar’daki Mim kahve çok daha büyük olduğundan özellikle haftasonları kalabalık oluyor.

Mim Kahve nasıl gidilir? sorusunun yanıtına gelelim. Toplu taşıma ile kahvelerin bulunduğu bölgeye ulaşım oldukça kolay, yalnız Eminönü’ndeki için biraz tabanvay da kullanmak gerekiyor.

mim kahve üsküdar
mim kahve üsküdar

1) Mim Kahve Üsküdar nasıl gidilir?  

Adres: Sultantepe Mahallesi, Selmani Pak Caddesi 31/10 – 34674 Üsküdar/İstanbul

  • Eminönü Meydan’dan Mim Üsküdar’a gitmek için, meydandan Eminönü-Fatih otobüs durağına 3 dk’lık bir yürüyüş yapmalısınız. Sonrasında EM2 otobüsüne binmelisiniz. Yaklaşık yarım saat sürecek olan otobüs yolculuğunuz Nişangâh/Beyoğlu’nda son bulacak. Burada 522 nolu otobüsü beklemelisiniz. Yine yarım saatlik bir yolculuğun ardından, Millet Bahçesi’nde ineceksiniz. En yakın durak yaklaşık 2 dk yürüme mesafesinde. Duraktan 320, 9Ç, 9ÜD, 11A veya 11ÜS’ye binebilirsiniz. 10 dakikalık yolculuktan sonra Horhor-Üsküdar durağında inip 50 metre uzağınızdaki kahveye ulaşabilirsiniz.
  • Marmara Üniversitesi Haydarpaşa Kampüsü’nden Üsküdar Mim’e gitmek için, Numune Hastanesi’ne kadar yürüyün. 13, 14, 19 veya 12A otobüsüne binin. 5 dakikalık yolculuktan sonra Kadıköy durağında inmelisiniz. Buradan 12 nolu otobüse binip Ahmediye’ye ulaşabilir, 5 dakikalık yürüyüşten sonra Mim Üsküdar’a varabilirsiniz.

2) Mim Kahve Eminönü nasıl gidilir?

Adres: Demirtaş Mahallesi, Devoğlu Sokak, No 10, Fatih, İstanbul

  • Kanyon-Levent’ten Mim Eminönü’ne gitmek için, Kanyon’dan Levent metro durağına yürüyün. Yenikapı’da inin. Haliç Unkapanı çıkışına yürüyün. 10 dk’lık yürüyüşten sonra Mim Eminönü’ne varacaksınız.
Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
21

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin