moskova hatıraları - moskova hatıraları kitap özeti - ali fuat cebesoy moskova hatıraları
moskova hatıraları - ali fuat cebesoy

Moskova Hatıraları – Ali Fuat Cebesoy

Milli Mücadele döneminin belki de en kritik görevlerinden biri olan Rusya Büyükelçiliği’ne atanan Ali Fuat Cebesoy, komünist Rusya’da yaptıklarını ve o günün Rusya’sını Moskova Hatıraları isimli kitabında okuyucularına sunuyor.

Rusya Cephesinde Neler Oldu

Ali Fuat Cebesoy, milli mücadele dönemini başlatan ana kadroda yer alsa da zaman zaman çeşitli sebeplerden ötürü Ankara’dan uzak kalmış bir isimdir. Bu eserde da yine bu şekilde Moskova’da büyükelçi olarak çalıştığı zaman dilimlerini anlatmakta. Milli Mücadele’de Rusya cephesinin kapatılması, olası bir komünist akımın Türkiye’den uzak tutulması ve Rusya tarafından Milli Mücadele’ye yapılacak olan maddi katkının en iyi şekilde sonuçlanması için bu göreve gönderilen Ali Fuat Cebesoy, görevini başarıyla tamamlayarak yurda dönmüştür.

Moskova Hatıraları da tam olarak bu hikayeyi göz önüne seriyor. Cebesoy’un Moskova’da yaptıkları, siyasi ve sosyal hayatla ilgili analizleri, Türkiye hakkındaki görüşleri ve dönemin Türk siyasetçileri hakkındaki bilgi ve düşüncelerini de rahatlıkla öğrenebildiğimiz eser, Milli Mücadele dönemine dair hem gerçek bir kaynak olup hem de otobiyografi özelliğini taşıyan ender kitaplardan. Bu dönemle ilgili araştırma yapmak isteyen okurlar için kitap, aynı zamanda resmi kaynak niteliği de taşıyor.

Moskova Hatıraları Özet

Ali Fuat Cebesoy’un Moskova büyükelçisi olarak atanmasıyla başlayan Moskova Hatıraları, Cebesoy’un buradaki izlenimlerini içermekte. Kitap ilk kısmında Türkiye ve Rusya’daki komünistlerin durumu ve karakteristik özellikleriyle ilgili bilgi verirken, daha sonraki kısımlarında ise Rusya’da yönetimi ele alan komünist yönetimin yapmaya çalıştıklarıyla ilgili çeşitli notları okuyuculara sunuyor.

moskova hatıraları - ali fuat cebesoy
moskova hatıraları – ali fuat cebesoy

Kitabın orta kısımlarına doğru geldiğinizde ise tamamen Rusya’daki sosyal hayatın yorumlanmasıyla karşılaşıyorsunuz. Ali Fuat Cebesoy’un bu konudaki görüşlerini içeren kitap, komünizmin toplum üzerindeki etkisini ve komünist ülkedeki yaşam biçiminin devrimden sonra nasıl şekillendiğini anlatmakta. Moskova Hatıraları aynı zamanda siyasi açıdan Lenin ve Troçki’nin düşünme ve icraat aşamalarında kurdukları sistemi nasıl ifade ettiklerini de belirtiyor.

Kitabın son kısımları ise bölgedeki Türkler ve Türkiye’yle ilgili. Enver Paşa’nın Türkistan hayaliyle çıktığı yolda neden başarısızlığa uğradığının stratejik analizini yapan Ali Fuat Cebesoy, aynı zamanda iç siyasette de Mustafa Kemal Atatürk ve Enver Paşa arasındaki ilişki hakkında çeşitli yorumlar yapmakta. Bununla birlikte Türk ve Rus hükümetleri arasındaki politik ilişkiyi de çeşitli belge ve notlarla bildiren Yücesoy, 1921 yılında imzalanan Moskova Antlaşması ile sonuçlanan bu süreci de kitabında bu şekilde sonuçlandırmış oluyor.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
2

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin