mükemmellik tutkusu
mükemmellik tutkusu

İmla hatalarıyla dolu, renklerden bozma, insanlarla dolu dünya. Peki ya ben? Renklerden bozma bu cümbüşe katılmadım mı? Elbette katıldım. Kusursuz bir resim olamadım hiç! Ucuz romanlar gibi baştan kokarcasına satıldım.

Bir çöplükte gibiyim, metan gazı var üzerimde. Hiç olmadığım kadar yorgunum.  Baksana sinekler de üşüşmüş hemen düşlerime. Korkularım var yüzleşemediğim, kendime itiraf edemediğim. Ee ne olacak şimdi? Bilinmezlikler…

Kendimle kavga ettiğim zaman her seferinde alttan alıyorum. Saat sabahın altısı. Gidip ekmek almam lazım sinekli bakkaldan. Kafamın içi ağzına kadar düşünce dolu. Dudak payı bile bırakmamışım. Şu düşüncesizliğe bakar mısınız? Söylemiştim, imla hatalarıyla doluyum. Demediysem de demiş bulundum bir kere. Mesela noktayı sevmiyorum. Mükemmeliyeti temsil eder çünkü. Virgülü severim çünkü iyi olmayı anımsatır bana.

Ben sizin aynadaki sivilceli görüntünüzüm. Gelecek yüzyıldan geliyorum. Teknoloji alabildiğine gelişmiş. İstenildiği gibi. Tabi kavramlar değişti. Tahammülsüzlükler olabildiğince fazla. Işınlanma bulundu. Ha bu arada uzayda koloniler kuruldu. Hatrı sayılacak kadar insan dünyada bırakıldı ama. Fazla insana gerek olmadığı yönünde evrensel bildirge yayınlandı.

Para artık kullanılmıyor. Alışverişler fikirle yapılıyor. Dünyanın çok bir ömrü kalmadı. Hoş kalsa da yaşanacak yeri kalmadı. Ama yine de dünya klasiklerinin geçerliliği devam ediyor. Buradaki insanlar kitap okuyan kesim. Üzülüyorum. Oysa ki gerek var mıydı bu kadar? Bir sevginin toprağa ekimiyle hasat edilmeyecek ne vardı?

Ha bu arada ölüme bir çare bulamadılar. İnsanların yaşam süreleri arttı ama yaşam enerjileri bitti. Mükemmellik kavramı iyi kavramının önüne geçti. Pavlov’un Köpekleri gibi olduk. Şartlandırdılar bizleri mükemmel olmaya.

Beyaz bir odada zaman algımı yitirene kadar düşündüm. Savaş meydanındayız bu rahatlık ne! Beynim kaynıyor artık hiçbir şey düşünmek istemiyorum. Zira düşünülmesi gerekenleri, düşünülmesi gerektiği kadar düşündüm. Bazı şeylerin imkansızlığını öyle dile getirmek gerekir ki, yapılabilme imkanı olsa hüsran olarak adlandırılsın.

Öyle bir devirden geldim ki, okullarda “imkansızlık” diye dersler okutulmaya başladı. Ben öyle bir yerden geldim ki; duygunun zerresinin kalmadığı, samimiyetin hasta yatağında, felçli adam olduğu bir yer.

Tamamen sayıların geçerli olduğu bir devire iki, üç imla hatası yapan bir adam fazla. Evet! Karar verdim. İntihar ediyorum. Arkamda kalan sadece imla hatalı bir hayat. Bir çöl sıcaklığında tir tir titremeyi umuyorum sanırım.

Ah şu insanoğlunun mükemmellik tutkusu!

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
541

7 YORUMLAR

    • Tesadüfün mükemmelliği, mükemmelliğin tesadüfünü hayran bırakacak kadar gizemli bir şiir mısrası gibi… Teşekkür ederim.

    • İçinde oluşan küresel ısınmanın yol açtığı su yükselmesi bu. Çözüm yoksa içindeki dünya yok olacak ve sanırım çözümü sen bulmak zorundasın Patates.

    • Buzul soğuğunda yanmak ve cehennem ateşinde donmak, bu hastalığa dıştan müdahale etmek mücadelenin güzelliğini örtmez mi !? Gerekli potansiyel içimizdeyken cevabı dışarıda aramak.

  1. Buzul soğuğunda yanmak ve cehennem ateşinde donmak, bu hastalığa dıştan müdahale etmek mücadelenin güzelliğini örtmez mi !? Gerekli potansiyel içimizdeyken cevabı dışarıda aramak.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin