neden mimarlik
neden mimarlik

Üniversite, hayatımızın en önemli eğitimini sürdüreceğimiz yerdir. Doğru üniversite seçimi önemlidir fakat doğru bölüm seçimi çok daha fazla önemlidir. Eğer bölümünü yanlış seçtiysen ve mutlu değil isen başarılı olma ihtimalin çok azdır. Bu yazımızda mimarlık okumak ile ilgili sorularınızı cevapladık. Neden mimarlık okumalısın? Mimarlığın kariyere katkıları nelerdir? Mimarlığın artıları ve eksileri nelerdir? İşte cevaplar, iyi okumalar!

1- Sürekli Okuyup Yazmak Yok; Sezgi ve Mantık Var

mimarlık okumak
mimarlık okumak

Diğer bölümlerde okuyan arkadaşlarının sürekli okuyup yazmak zorunda kaldıklarını, kütüphanelerde sabahlara kadar çalıştıklarını, zorlandıklarını göreceksin. Fakat mimarlık bölümünün pek çok dersinde senin yaratıcılığın, hayal gücün ve mantığın konuşacaktır. Sezgilerin gelişecek ve daha akılcı düşünmeye başlayacaksın.

2- Aslında Pek Çok Bölümün İçerisinde Olacaksın

neden mimarlik
neden mimarlik

Şöyle ki; mimarlık okumak demek tek bölümde ilerlemek değildir. Bu bölümde okur iken aynı zamanda fizik, tarih, mühendislik ve sanat gibi pek çok farklı bölümden ders alacaksın. İçerisinde insanın bulunduğu her husus senin çalışma alanın olacaktır. Kendini hiç durmadan geliştirirken bulunduğun çevreyi de geliştirme fırsatını bulacaksın.

3- Maddi Konularda Rahat Olacaksın

mimar

Mimarlık bölümünü başarılı bir şekilde bitirdikten sonra iş hayatına çabucak atılacaksın. Bazı büyük firmalar, genç beyinlerin organik fikirleri peşinde koşmakta. Bu firmaların aradığı mezunlardan birisi sen olacaksın. Maaşın ve alacağın primler ile maddi olarak büyük huzur içerisinde olacaksın.

4- Ayrıntıları Gören Biri İsen Doğru Mimarlığa!

mimar olmak
mimar olmak

Mimarlık okuyan kişiler, yaptıkları projeleri maketler ile somut hale getirirler. Proje ödevlerinin ana konusu olacak olan maketlerde genel olarak dış yapı, iç yapı ve de çevreleri belli olmalıdır. Bunun için de pek çok ayrıntı ile başa çıkman gereklidir. Ayrıntıları seviyor ve ayrıntıları yakalayabiliyor isen mimarlık okumak tam sana göre!

5- Sen Bir Mucitsin!

üniversitede mimarlık kazanmak
üniversitede mimarlık kazanmak

Evet, yanlış okumadın: Mucit! Bildiğin gibi bir mucit, yeni şeyler üretmek, tasarlamak amacıyla aylarını harcıyor. Sen de mimar olarak yeni yaşam alanlarını ortaya koymak amacıyla bol bol vakit harcayacaksın. Bu durumdan haz alacaksın çünkü projelerinin gerçek hayata döküldüğünü, karşımızda duran yapıların senin aklından geldiğini görünce tarif edilemez mutluluklar yaşayacaksın. Üretmek senin işin olacak!

Diğer bölümler için takipte kal ya da istediğin bölümü uzmanından okumak için yorum bırak 😉

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
1341

1 YORUM

  1. 1-Temelinde okuyup yazmanın olmadığı bir bölüm düşünmek oldukça enteresan. İlahi bir yeteneğiniz yoksa okuyup araştırmadan, kendinizi güncellemeden hayal gücü ve mantığınızı olması gerektiği gibi kullanamazsınız. Projeyi yetiştirebilmek için haftanın en az 3 günü sabahlar, hiç uyumadan okula gidip projenizi sunarsınız. Diğer bölümlerdeki arkadaşlarınız vize haftasında çalışıp diğer haftalarda gezerken, siz vize haftasında uyuyup, dinlenmeye çalışır diğer haftalarda sabahlamaya devam edersiniz. Her daim çağdaş olmak, araştırmak, günceli ve piyasayı takip etmek zorundasınız.
    2-Mezun olduktan sonra, büyük şirketler kimsenin peşinde koşmuyor. Yeni mezun demek “az para verir tüm angaryaları yaptırırız” demektir. Mesaisi, iş yükü, emeği, sorumluluğu çok fazla, karşılığı olabildiğince azdır. 7 yıldır çalışıyorum, emeğin karşılığını almak bir kenarda dursun, bugüne kadar hiç düzenli maaş alamadım. “Prim” kelimesinin sektörde zaten bir anlamı yok. Yaptığınız işlerin parasını sorunsuz alabilirseniz şanslısınız. Misal, 2 aydır maaş alamıyor 3.aya doğru emin adımlarla ilerliyorum.
    3-Mimarlığın temeli düşünmeye, ihtiyaçları karşılamaya, üretime dayanır evet ama piyasa böyle değil. Kalıplardan çıkabildiğiniz, tekrara düşmeyen, özgürce yapabileceğiniz işler çok çok az. Müşterinin gözünde siz onun kafasındakileri hayata geçirmekle yükümlü bir teknik elemansınız, altı üstü iki çizgi çiziyorsunuz. Üstelik o 2 çizgi için de süreyi müşteri belirler. Proje olması gereken sürede değil müşteri ne zaman istiyorsa o zaman biter. 6 aylık iş pekala 1 ayda da bitebilir. Yaptığınız işlerde fikir satarsınız ve fikirleriniz, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlar tarafından değersizleştirilmeye çalışılır.
    Sonuç: Detaylı ve çok yönlü düşünürsünüz, birçok disiplinle ortak çalışır, koordinasyonu siz sağlarsınız. İhtiyaçları karşılayacak çözümler üretirsiniz. Düşüncelerinizin ürüne dönüştüğünü görmenin hazzı muazzamdır, evet. Ama piyasa kimseye öyle söylediğiniz gibi davranmaz. Böyle söylemlerde bulunmak için biraz vakıf olmak gerekir diye düşünüyorum.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin