nemrut dağı - adıyaman - nemrut dağı gezi rehberi - nemrut dağı nerede - nemrut dağı hakkında bilgi - nemrut dağı nerede
nemrut dağı

Nemrut Dağı Milli Parkı

Nemrut Dağı Parkı, Türkiye sınırları içerisinde yer alan milli parklardan bir tanesidir ve Adıyaman gezilecek yerler listesinde en üst sıradadır. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi‘nde yer almasının yanı sıra, 10 metre civarında yüksekliğe sahip olan heykelleri ile bilinmektedir.

Adıyaman Kahta ilçesindeki milli park içerisinde yalnızca heykeller ve tümülüsün bulunmamaktadır. Arsameia ,Yeni Kale, Karakuş Tepesi ve Cendere Köprüsü de milli parkın sınırları dahilindedir. Nemrut Dağı ve Adıyaman gezilecek yerler için okumaya devam edin…

Nemrut Dağı Parkı Nerede? 

Nemrut Dağı Parkı, Doğu Anadolu Bölgesi’nde, Adıyaman sınırları içerisinde yer almaktadır. Adıyaman il merkezine 87 kilometre, Kahta ilçesine ise 43 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Nemrut Dağı Parkı Hakkında

Adıyaman gezilecek yerler denildiğinde akla ilk gelen yer hiç şüphesiz ki Nemrut Dağı olmaktadır. Nemrut Dağı Parkı, özellikle gün doğumunu ve batışını seyretmek için muhteşem bir atmosfere sahip.

Yüz ölçümü 13.827 hektar olan bölge, eski çağlarda Kommagene olarak anılmaktadır. Dağın zirvesi yerleşim yeri değil, I. Antiochos’un tümülüsüdür. Aynı zamanda kutsal alan olarak sayılmaktadır. Tümülüs, kralın kemiklerinin veya küllerinin ana kayadan oyulmuş odaya konulduğu bir tür mezardır. 50 metre yüksekliğinde ve 150 metre çapındadır, üstü küçük kırma taşlarla örtülmüştür.

nemrut dağı milli parkı - nemrut dağı - adıyaman - nemrut dağı gezi rehberi - nemrut dağı nerede - nemrut dağı hakkında bilgi - nemrut dağı nerede
nemrut dağı milli parkı

Bölgenin etrafı doğu, batı ve kuzey olmak üzere üç terasla çevrilidir. Doğu ve batı teraslarda heykeller, yazıtlar ve kabartmalar yer almaktadır. Bu yapıtlar sekiz yontma taşın blok şeklinde üst üste oturtulmasıyla oluşturulmuşlardır ve yaklaşık yükseklikleri 8-10 metre civarındadır.

Heykeller Helenistik dönemin özelliklerini yansıtmakla birlikte, Pers sanatı ve Kommagene ülkesinin özgün sanatının harmanlanmasıyla ortaya çıkmıştır. Heykellerin bu özelliklerine bağlı olarak, Nemrut Dağı için Batı ve Doğu uygarlıklarının köprüsü denebilir.

Doğu terası kutsal nokta olarak kabul edildiğinden, en önemli heykel ve diğer yapıtlar burada yer almaktadır. Burada sıra halinde tanrıların yüzleri güneşe dönük şekilde dev heykelleri bulunmaktadır. Bu terastaki kartal heykeli krallığın gökyüzündeki hakimiyetini, aslan heykeli ise yeryüzündeki gücünü temsil eder.

Ayrıca yine doğu terasında Kommagene Kralı I. Antiochos, Kommagene (Tyche), Zeus, Apollon ve Herakles heykelleri de bulunmaktadır. Ayrıca Antiochos’un Nomos isimli vasiyeti de tahtların arkasında yer alır. Yazıtlarda kralın mezarının bu bölgede olduğu belirtilse de şimdiye kadar herhangi bir ize rastlanamamıştır.

Batı terasında ise yine dev tanrı heykelleri bulunmakla birlikte I. Antiochos’un heykeli ve tanrılarla tokalaşmasını sembolize eden kabartmalar yer alır. Burada bulunan aslan horoskop kabartması üzerindeki ay ve yıldızlar; Kral I. Antiochos’un tahta çıkış tarihini, yani milattan önce 7 temmuz 62 tarihini göstermektedir.

Kuzey terası, doğu ve batı terasları arasında köprü vazifesi görmektedir. 180 m uzunluğundaki tören yolunda henüz tamamlanmamış yapıtlar bulunmaktadır. Güneşin doğuşu doğu terasında, günbatımı ise batı terasında görülmektedir.

Arsameia, krallığın yazlık başkenti ve idare merkezi olarak bilinmektedir. Eski Kahta Kalesi’nin karşısında yer almaktadır. Buradaki kitabelerin incelenmesi sonucunda, Kommagene medeniyetiyle ilgili birçok bilgiye ulaşılmıştır. En büyük Grekçe yazılı kitabe buradadır. Ayrıca bölgede Kommagene ailesine ait figürler ve güvercinlikler yer alır.

Kommagene Krallığı’nın çöküşünün ardından Nemrut Dağı’ndaki eserler yaklaşık iki bin yıl boyunca orada keşfedilmeyi beklemiştir. 1881 yılında bölgeyi gezen Alman mühendis Karl Sester, Nemrut Dağı Parkı bölgesinde yer alan heykellere rastlamıştır.

nemrut dağı milli parkı adıyaman - nemrut dağı milli parkı - nemrut dağı milli parkı gezi rehberi - nemrut dağı milli parkı video - adıyaman - nemrut - nemrut dağı
nemrut dağı milli parkı adıyaman

Mühendis bu yapıtları ilk etapta Asurlulara ait zannetse de yanıldığı daha sonra ortaya çıkmıştır. İlerleyen dönemlerde Karl Sester’in haricinde, Otto Puchstein, Müze-i Hümayun Müdür Osman Hamdi Bey, Amerikan arkeolog Theresa Goell, Karl Doerner gibi isimler bölgede kazı ve araştırmalar yapmışlardır.

Nemrut Dağı’nın bir kesimine kadar bölgedeki servis araçlarını kullanmak mümkün fakat araçların çıkabileceği nokta çok yüksek değil, belirli bir yerden sonra yürüyerek çıkmak durumunda kalıyorsunuz.

Dağa çıkmak için merdivenli bir yol olduğundan, bu çok zorlu bir yolculuk değil. Dönüşte ise Kahta yolundaki tesislerde muhteşem manzaraya karşı keyifli bir kahvaltı yapmak da seçenekler arasında.

Nemrut Dağı Milli Parkı Hakkında

Nemrut Dağı Adıyaman Gezi Rehberi Video

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin