neve şalom katliamı
neve şalom katliamı

İstesek de istemesek de, hoşumuza gitse de gitmese de bu topraklarda bir arada yaşıyoruz. Yalnızca bu ülkede değil; şehirlerde, mahallelerde, apartmanlarda da birlikteyiz. Ben oldum olası mahalleyi kendi içinde farklılıklarla, zenginliklerle yaşayan bir kültür olarak bildim. Öyleydi de. Bunu en iyi Kadıköy’de bir meyhanenin altında bulunan ve inananlarını bekleyen ayazmayı görünce anladım. Yaşadığım şehirde eğlence mekanları ile Camilerin bir arada bulunması düne kadar şaşırtıcı da değildi bizim için. Dileyen ibadetini yapar, dileyen eğlencesine bakardı. Hatta dileyen ikisini de yapardı.

Bugün şaşırıyoruz. Bir arada yaşama motivasyonumuz yok oldu. Mahallelere bölündük, Beyoğlunu Beyoğlu yapan Rum’ları zaman içerisinde kovduğumuz gibi var olan diğer “ötekiden” de uzaklaşıyoruz. (Mübadele dönemi, Varlık vergisi, 6-7 eylül olayları, zorunlu göç ve kıbrıs barış harekatı sırasında yaşanan tatsızlıklar sebebiyle yoğun Rum nüfusu gün geçtikçe azaldı, detaylı bilgi için: (beyoğlu’nun üvey evladı: tarlabaşı) Artık mahalle kültürümüz yok oldu. Yerini “bizim mahalle” “karşı tarafın mahallesi” gibi kavramlar aldı. Yeni, boş, anlamsız kavramlar.

Bu yalnızca bizde yaşanmıyor. Bizzat -özgürlükler ülkesi olarak bilinen- Amerika’da İslamofobik saldırılar geçen yıla göre %91 arttı. (Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi raporundan) Bunda medyanın ve siyasetin etkisi büyük. İslamofobi Amerika’da prim yapıyor, bununla birlikte bilmeliyiz ki prim yapan, belirli bir dini inanca sahip olanları ya da belirli milletten insanları dışlamak değil, o bölgenin ötekisine / azınlığına / güçsüzüne savaş açmak.

Almanya’da Nazi rejiminin Yahudilere yaptığını, İsrail’de siyonist hükümetin Filistinlilere yaptığını, Amerika’da iktidarın Müslümanlara yaptığını biz Türkiye’de Neve Şalom Sinagogu’na saldırarak Türk Yahudilerine yapmışız çok mu? ÇOK.

Bunun bahanesi olmaz. Bir arada yaşamayı öğrenmeliyiz. IŞİD’in / DAEŞ’in Batı ülkelerinde yaptığı saldırılara misilleme olarak Amerika’da / Avrupa’da masum Müslümanları öldürenlerden farkın olmalı. Onlar bir arada yaşamayı yeni öğreniyor, Batılı ülkelerin ve Amerikanın tecrübesi / geçmişi bu konuda ya yok ya da temiz değil.
Neve Şalom sinagoguna Türkiye’deki Müslümanlar, gözleri gibi bakmalı. Türkiye Cumhuriyeti, vatandaşlarını ayrım yapmadan korumalı. Zira bahsettiğimiz Sinagog yalnızca bir ibadethane değil, aynı zamanda özgürlüklerin ve bir arada yaşayabilmenin anahtarı. Bunu bizden daha iyi bilenler var.

Mesela 6 Eylül 1986 günü Cumartesi sabahında dua eden cemaate saldırarak 22 Museviyi katleden, 1 Mart 1992 günü Sinagog’a zarar veren ve 15 Kasım 2003 günü saldırı için yine dua saatini seçenler.

Onlar İsrail devletinin zulmünü Musevileri öldürerek durduramayacaklarını bilmiyorlardı belki ama biz o sinagogun bir ibadethane olduğunu ve ibadethaneyi korumanın, ötekine sahip çıkmanın insanlık onurunu korumak olduğunu anlamalıyız.
Bütün bunları söyleyerek Türkiye’deki Musevilerin hakkını savunduğum gibi Filistin’deki Müslümanların da hukukunu savunduğumu belirtmeliyim. İsrail polisinin keyfi / otoriter tutumu, Mescid-i Aksa üzerindeki kısıtlamaları ve haklı protestolara verdiği faşizan karşılık ne insan haklarıyla ne de devlet aklıyla açıklanabilir nitelikte. İsrail’deki siyonist tavır her otoriter rejim gibi kendi sonunu hazırlıyor.

Birlikte yaşayabilmek için özgürlükleri korumalı ve her türlü baskıya, zorbalığa direnmeliyiz. Selam, Şalom.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
19
Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisiyim. Siyaset bilimi ve hukuk üzerine okumalar yapar; devlet, birey ve özgürlük hakkında düşünürüm. Sinemayla, fotoğrafla ve edebiyatla amatör olarak ilgilenmekle birlikte hayatı ciddiye alır, sözün gücünü önemserim. Düşündüklerimi yazmak, yazdıklarımı paylaşmak için buradayım. Soru, eleştiri ve önerileriniz için: burakhancaliskan@xyazar.com

4 YORUMLAR

  1. Kesinlikle haklısınız. Umarım önce kendimizden başlayarak tüm toplum olarak farklılıklarımızı zenginliğe dönüştürebiliriz.

  2. Doğru konuları seçiyorsunuz ve yanlı olmadan yazıyorsunuz tebrik ederim.
    xyazarı ve sizi takip ediyoruz yazdığınız konuları bir çırpıda okuyoruz kaleminize sağlık yazılarınızın devamını bekleriz

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin