nokturnal panik atak - nokturnal panik atak nedir - nokturnal panik atak belirtileri - nokturnal panik atak tedavisi - uykuda panik atak - gece gelen panik - panik bozukluk - uykuya dalarken panik atak - uyurken gelen panik
nokturnal panik atak

Bugünkü yazımızda yaygın bir panik bozukluk çeşidi olan nokturnal panik atak ile ilgili bilgiler vereceğiz. Siz de nokturnal panik atak belirtileri nelerdir? Nokturnal panik atak tedavisi nasıl yapılır? gibi soruların yanıtlarını merak ediyorsanız, buyrun yazımıza…

Nokturnal panik atak nedir?

Panik atak genel olarak: “Aniden ortaya çıkan ve belirli zamanlarda tekrar eden korku ve dehşete düşüren duygular” olarak tanımlanabilir. Bu tür korku nöbetleri kendini birdenbire gösterir ve 10. dakikada en şiddetli haline ulaşır. Panik atak genelde 10-30 dakika arasında sürer, sonrasında kendiliğinden geçer. Nokturnal panik, normal panik bozukluk çeşitlerinden biraz farklıdır. Bu panik atak uykuda sıçrama veya uyurken kalp çarpıntısı ile uyanmak şeklinde ortaya çıkar. Kişi aniden uykudan korku ve endişe duygusu ile uyanır.

Bu türden bir panik atak gece uyuyamama ve sürekli ölüm korkusu duyma ile de sonuçlanabilir. Bunun yanında kişi etrafındakilere zarar verme korkusu, kalp krizi geçirme korkusu veya felç olma korkusu ile de yüzleşebilir. Atakla ilgili daha spesifik belirtiler için aşağıda derlediğimiz nokturnal panik atak belirtileri başlığına göz atabilirsiniz.

Nokturnal panik atak belirtileri nelerdir?

Nokturnal panik atak daha ağırlıklı olarak normalde panik bozukluğu olan kişilerde görülür. Nokturnal panik atak belirtileri gözlenen bir kişide farklı bir hastalık bulunmazsa nokturnal panik teşhisi konur. Gece panik atak belirtileri şu şekildedir;

 • Kalp rahatsızlığı olmamasına rağmen aniden başlayan göğüs ağrısı
 • Göğsün sıkışması
 • Nefes darlığı
 • Taşikardi (Çarpıntı)
 • Terleme
 • Ürperme ya da içten üşüme
 • Nadiren karın ağrılı bulantı
 • Baş dönmesi
 • Titreme
 • Denge kaybı
 • Bayılacakmış gibi hissetme
 • Düşme korkusu
 • Karıncalanma / Uyuşma

Bu panik bozukluğu yaşayan kimseler, sıklıkla baş kısmında tuhaflaşma ve sersemlik hissedebilirler. Bu bulguların bir sonucu olarak kişi kontrolü kaybetme endişesi yaşar ve kendine ve çevreye zarar vermekten korkar. Ancak unutulmamalıdır ki bu bulguların birçoğu aynı anda görüldüğünde nokturnal panikten şüphelenilebilir. Panik bozukluğu olan herkeste nokturnal panik olması şart değildir ve bu belirtilerden birinden şikayetçi olan kimse kesinlikle nokturnal paniktir diye bir kaide yoktur.

Uykuda panik atak olan kimseler ataklar arasındaki süreci her an yeni bir atağın geleceği korkusu ile geçirirler. Bu şekilde kaygı sonucunda oluşan panik döngüsüne, beklenti anksiyetesi denir. Bu durumu yaşayan hastalar uykusuzluk, dinlenemeden uyanmak, yorgun uyanmak ve halsizlik, yalnız kalma korkusu gibi belirtiler de görür.

Nokturnal panik atak tedavisi nasıl olur?

Uykuda panik atak tedavisi, birkaç yolla olur. Bunlardan ilki gece gelen panik sonraları kendinizi rahatlatmak için evde yapabileceğiniz bir yöntemdir. Uykuya dalarken panik atak yaşadığınız an bunun bir atak olduğunun farkında olursunuz. Bu nedenle belirtileri görmeye başladığınızda kontrollü nefesler vererek yataktan kalkın ve önce gevşeme egzersizleri yapın, ardından ılık suyla duş alın, hala rahatlamadıysanız kısa bir yürüyüş yapın.

Yapılan bu etkinlikler kaslarınızın gevşemesine ve vücudunuza rahatlama sinyali göndermesine neden olur. Böylece adrenalin seviyeniz düşerek kalp çarpıntısı, nefes darlığı gibi şikayetleriniz ortadan kalkar. (Nokturnal panik atak tedavisi için belirteceğimiz tüm tedavi yöntemleri birlikte uygulanmalıdır.)

Uyku sırasında yaşanılan panik, kesin bir tedavi yöntemi olarak ilaç ile tedavi edilir. Bunun yanı sıra psikoterapi de oldukça yaygın bir tedavidir. Nokturnal panik atak ilaçları, antidepresanlar ile kaygı gidericilerdir. Bu ilaçlar medikal olanların dışında bitkisel ilaçları da içerir. Örneğin sarı kantaron etkili bir antidepresandır. Doktora danışılarak tedavi için tüketilebilir.

İlaç tedavisi ne kadar etkili olsa da, hastalığa son vermek için psikoterapi kesinlikle gereklidir. Kişi tedavinin ilk aşamasında psikoterapik destek almalı, sonrasında danışmanının yönlendirmelerini uygulamalı ve egzersizler ile evde atağını kontrol altına almayı denemeli, bunların yanında ilaç tedavisine de başlayarak destekleyici ilaçlar ile ataklarından tamamen kurtulmalı. Unutmayın, siz hastalıktan daha güçlüsünüz…

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
1

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin