nutuk kitap özeti
nutuk kitap özeti

Nutuk – Mustafa Kemal Atatürk

Ulusal Kurtuluş Mücadelemiz, bizi biz yapan en önemli tarihi olaylardan biri olarak bilinmekte. Bu süreçte neler yaşandığını resmi bir kaynaktan ve en birincil kişiden öğrenmek isterseniz Mustafa Kemal Atatürk’ün Nutuk’u tam size göre.

Adım Adım Milli Mücadele

Mustafa Kemal Atatürk tarafından yazılan ve aslında bir söylev niteliği taşıyan Nutuk, Atatürk’ün CHP kongresinde yaptığı konuşmasının kitaplaştırılmış halidir. Atatürk, Milli Mücadele’nin giriş, örgütlenme, mücadele ve diplomasi aşamalarıyla ilgili her bir kısmını tüm belgeleriyle ve objektif bir şekilde Nutuk’ta açıklıyor. Özellikle dört yıl boyunca çekilen telgrafların bile kanıt olarak dinleyicilere ve daha sonra kitabın okurlarına sunulduğu eser, bu nedenle tamamen nesnel bir anlatımla kurgulanmış durumda.

Her ne kadar özellikle 1.Dünya Savaşı ve daha sonra gerçekleşen Ulusal Kurtuluş Mücadelesi ile ilgili yerli ve yabancı pek çok kaynak ve eleştiri eserleri bulunsa da, Mustafa Kemal Atatürk’ün sözleriyle ve tecrübeleriyle oluşmuş olan Nutuk bu alandaki en birincil kaynak niteliği taşımakta. Bu süreci resmen karargahın içinden anlatan resmi bir kaynak arayan okuyucular için Nutuk, tüm bu nitelikleri taşıması nedeniyle vazgeçilmez bir eser olarak bilinmekte.

Nutuk Özet

Mustafa Kemal Atatürk’ün bir subay olarak Samsun’a çıkışı itibarıyla başlayan Nutuk, Atatürk’ün bu yolculuğuna çıkmadan önce Vahdettin’den aldığı geniş yetkiler ve İstanbul’daki otorite sahipleriyle yaptığı görüşmelerden notlarıyla başlamakta. Daha sonraki kısımlarda ise milli mücadelenin örgütlenme aşamasında neler yaşandığını Atatürk’ün gözünden okuma imkanını buluyoruz.

nutuk - mustafa kemal atatürk
nutuk – mustafa kemal atatürk

Kitabın ilerleyen bölümlerinde ise Doğu Anadolu’daki örgütlenmenin tüm ülkeyi kapsayacak siyasi ve toplumsal bir aşamaya gelmesi ve Atatürk’ün çevresindeki arkadaşlarına bu aşamada verdiği siyasi ve askeri görevler tek tek belirtilmekte. Milli mücadelenin örgütlenme kısmının bitip mücadele kısmının başlamasıyla birlikte Atatürk, düzenli orduya geçiş sürecini ve bu süreçte gerçekleşen birtakım sancılı olayları da söylevinde anlatmakta.

Eserin tam ortasına geldiğinizde ise İstanbul’un işgaliyle birlikte başlayan Ulusal Kurtuluş Savaşı’na giriş yapmış bulunuyoruz. Doğu cephesinin nasıl kapatıldığı, Batı cephesinde gerçekleşen çarpışmalar ve bu süreçte takip edilen siyasi ve stratejik adımlar yine milli mücadelenin bir numarasının gözünden anlatılmakta. Tüm bunların yanı sıra bu süreçte Atatürk’ün çevresiyle yaptığı şifreli telgraflaşmalar da tek tek gözler önüne serilen belgeler konumunda.

Kitabın son kısımlarında ise milli mücadelenin kazanılmasının ardından Millet Meclisindeki genel durum, ülke çapında takip edilecek devrim süreci, saltanatın ve halifeliğin kaldırılması gibi çeşitli adımlar okuyuculara sunuluyor.

Diğer kitap özetleri için buraya tıklayabilirsiniz.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
11

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin