öfke kontrolü
öfke kontrolü

İnsanlar bugün dünyanın içinde bulunduğu zorlu yaşam koşulları nedeniyle kendisini yorgun hissetmiş, ekonomik ve sosyal durumlarının bozulmuş olması veya bozulmasına sebep olan olayların çok oluşuyla gergin, çaresiz ve sıkıntılı bir hale bürünmüştür. Bu engellerle beraber insanlar çevreden çok fazla şekilde kötü uyarıcılar almış, kronik olarak gerilmiş, uyarılmış hale gelmişlerdir. Fakat burada asıl sorun, insanların engellerle birlikte ne kadar gerilmiş olduğu değil, bu gerginliğin üzerinde ne kadar hakimiyet kurduğudur. Bu sebeple önce öfkenin tanımı, daha sonra öfkenin ortaya çıkışı ve üzerinde nasıl kontrol sağlayacağımız hakkında konuşalım.

Öfke, doyurulmamış isteklere, istenmeyen sonuçlara ve karşılanmayan beklentilere verilen, son derece doğal, evrensel ve insani, duygusal bir tepkidir. Başlıca üç objeye ilişkin ortaya çıkmaktadır; kişinin kendisine, diğerlerine ve başına gelenlere yani yaşadığı dünyaya karşı çıkmaktadır.[1]

Aslında nasıl ortaya çıkarsa çıksın, öfke duygusu da diğer tüm duygular gibi gayet doğal ve hayata dairdir. Nitekim doğadaki tüm canlıların herhangi bir tehlike durumunda yaşamını sürdürebilmesi için saldırgan davranışlarda bulunması gerekmektedir. Bu nedenle öfke, kişinin anlaşılması için ifade edilen, işe yarayan bir duygudur. Kontrol edilemeyen, sürekli bastırılıp bir anda ortaya çıkan öfke duygusu ise hem kişinin kendisi hem de çevresi için zararlı olma potansiyeli taşır.

Aslında öfkenin ifade edilmesinde sadece dışarı yansıtma veya bastırma tarzında iki şekil yoktur. Çünkü bunlar çok keskin sınırlar verir. Bireyin öfkelerinin kaynaklarını bilmesi, iyileştirmesi veya değiştirmesi hakkında bilgisinin olması oldukça önemlidir. Öfke kontrolünün, ev ödevleriyle ve yaşamdan verilecek örneklerle bireye öğretilmesi sağlanmalıdır. Genel olarak kontrolün öğrenilmesinde birçok farklı yol bulunmaktadır. Burada her bireyin farklı yaşantılara, farklı fiziksel ve bilişsel özelliklere sahip olduğu göz ardı edilmemeli ve bireyin ihtiyaç ve isteklerine uygun yaklaşımlar kullanılmadır.

Öfke, kontrolü sağlandığında işlevi çok yüksek olan bir duygudur. Bu yüzden öfke kusmak veya susmak yerine aşağıda verilmiş olan birkaç küçük öneriyle hayatınızı daha bilinçli bir şekilde öfke yaşayarak geçirebilirsiniz:

 1.  Öfkelenmeye başladığınızı hissettiğinizde kendinize nefes alacak zaman tanıyın!
 2.  Öfkenizi doğru şekilde ifade edin!
 3.  Öfkenizi spor yaparak dışa vurun!
 4.  Stres seviyenizin yükseldiğini hissettiğinizde kısa molalar verin!
 5.  Öfkelenmenize yol açan nedenlere değil çözümlere odaklanın!
 6.  Öfkelenmenize yol açan durumlarda “Sen” yerine “Ben” dilini kullanın!
 7.  Öfkenin sizi kindar birine dönüştürmesine izin vermeyin!
 8.  Gergin anlarınızda mizahın gücünden faydalanın!
 9.  Öfkelenmek yerine iletişim becerilerinizi geliştirmeye çalışın!
 10. Öfkenizle baş edemediğiniz durumlarda profesyonel bir destek almaktan çekinmeyin! [2]

KAYNAKÇA

[1] Soydan Ç. “Öfke ve Öfke Yönetimi”, Kriz Dergisi 11 (2), s. 19-27.

[2] Psikolog Ofisi, https://www.psikologofisi.com, 10 Adımda Öfkenizi Kontrol Etmenin Yolları

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
81

2 YORUMLAR

 1. Güzel yazı olmuş, tebrik ederim. Öfkeli anlarda mizahın sakinleştirici etkisinin bende işe yaradığı muhakkak bir gerçek. 🙂

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin