kumarbaz dostoyevski - dostoyevski - kumarbaz kitap yorumu - kumarbaz kitap incelemesi
kumarbaz dostoyevski

Kumar, içerisine belli olaylar dahil edilen; kumarbaz, bu oyunları oynayan. Şöyle baktığınızda bu oyunları oynamıyorsanız “ben kumarbaz değilim” dersiniz. Dıt! Yanlış cevap! Aslında hepimiz birer kumarbazız. Yani demem o ki, en büyük kumar hayat.

Gün içerisinde yapacağınız her tercih aslında bir kumardır. Sözgelimi iki yol vardır önünüzde kendinize en uygununu seçersiniz. Sonraki süreçte kazan ya da kaybet durumu olacaktır. Pişmanlık ya da sevinç yani oh be! ya da kahretsin! gibi.

Peki bu günlük hayatta kumarbaz dediğimiz kişiler kimler? Kumar içinde kumar oynayanlar. Yani bu ismi, icraatı somut olarak, isimlendirdiklerimiz üzerinden yapanlar.

Kumar bir nevi eşit yüzdede başlayıp genelde ikinci yüzde 50’lik olasılığın galip geldiği bir şey. Tabii her şeyde olduğu gibi burada da yaptığımız genellemeleri yırtıp çıkabilenler muhakkak olmuştur.

Ruletten bu kadar çok şey beklemem komik olabilir, fakat kumarda herhangi bir şey kazanmayı ummanın aptalca ve manasız olduğunu savunan o genel inanç daha komik bence.

Beslenilen umutların emeklemeden koşması dileğidir kumar. Kumarbaz bu umutlara, ortak dünyada kendisi için tasarladığı dünyaya geçme derdiyle sarılır kağıtlara, şeylere, şakur şukur ses çıkaran taşlara. O an kaybetmeyi değil de tek bir şeyi düşünür, kafasında o an tek bir cümle vardır: Kazanırsam şunu yapacağım.

Bazen en çılgın, en imkansız görünen fikir kafanızda öyle kuvvetli bir yer edinir ki, öyle veya böyle gerçekleşeceğini zannedersiniz. Dahası bu düşünce şiddetli, güçlü bir arzuya eşlik ediyorsa, bazen onu kaçınılmaz, önceden belirlenmiş, kadere yazılmış, var olmaması, gerçekleşmemesi imkansız, bir şey gibi kabul edersiniz. Belki burada başka şeyler, önsezilerin bir birleşimi, olağandışı bir irade, kendi hayal gücüyle kendini zehirleme veya buna benzer bir şeyler söz konusudur…

Sonuç ne olursa olsun küçük kumarın sonucu, hissettirdikleri büyük kumara yani hayata dahil edilmemeli. Küçük kumarda yapılan hesaplar çoğu zaman esas kumara şekil veremeyebilir. Çünkü küçük kumarda mücadele nesnelerle, büyük kumarda ilişkilerle yapılır.

Fyodor Mihayloviç Dostoyevski’nin Kumarbaz adlı romanında bolca kumar var, aşk var. Baş kahraman Aleksey İvanoviç ne mi yaptı dersiniz?

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
2511
Okul Öncesi Öğretmenliği bölümünde okuyorum. Edebiyatın her türlüsüne ilgiliyim. Öykü, şiir ve aforizma türünde yazı çalışmaları yapıyorum. Sıfır Yayınları'nın başlattığı Proje Kitap projesinde öykülerimle yer aldım. Kitap Hayali Hayati Kahraman adıyla raflarda şu an. Soru, görüş ve önerileriniz için: omerguneri@xyazar.com

4 YORUMLAR

  1. Bazen yazdığınız kitapları okumuş olsam da olmasam da yazılarınızı okuyorum çünkü yaptığınız yorumlardan bambaşka bir yazı konusu çıkıyor.😅🙈

  2. Ben sizin tespitinizden daha masumane birini yapmıştım hayata dair: hayat bir TERCİH meselesidir. Veya biraz daha ileri gidersek tercihlerimizin sonucu PİYANGOdur. Ama sizin arzettiğiniz tespit yine keskin, vurucu ve biraz da acı. Hayat bir KUMAR, tespiti beni beynimden vurdu.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin