otomotiv sektöründe nasıl para kazanılır - yedek parça - otomotiv - otomotiv yedek parça - para kazanma
otomotiv sektöründe nasıl para kazanılır

Değerli dostlar;

Otomotiv sektörü yıllar içerisinde değişimin en az olduğu sektördür. İşin yapılışının değişmemesi diğer sektörlere göre az olması fırsatları beraberinde getirdi.

Değişenler neler oldu;
1-  Otomotiv sıfır araç satışı, bundan 30 yıl önce çok karlı bir iş iken /bugünün şartlarında çok cazip olmayan ticaret haline geldi sadece prestij ve otomotiv distribütörlerinin servis yedek parça bayiliği vermek için zorladıkları bir alan oldu.

2- Otomotiv tamiri ve bakım işi daha önceki yıllarda da iş takımları ve lift ile yapılırken günümüzde de değişmeden devam edebiliyor. Tamir ve bakım işinde yıllar öncede çıraklık, kalfalık ve ustalık olarak sürdürülürken günümüzde de aynı şekilde devam ediyor ve herhangi bir okul bitirmeye gerek kalmadan usta olan insanlar, tamir bakım atölyelerinde bir mühendis maaşı alıyorlar. Günümüzde iş yeri açan tamir bakım ustaları hızla zenginleşiyor.

3-Otomotiv yedek parça ithalatçıları en büyük değişim ithalatçı yapısında oldu. Vatan bilgisayarın eski bir otomotiv yedek parça ithalatçısı olduğunu biliyor muydunuz? Veya Greenpark otellleri sahibi Adil Üstündağ’ın otomotiv yedek parça ithalatçısı olduğunu biliyor musunuz? Bunlar sadece örnekler bunlar gibi birçok ünlü firmaların sahipleri bir zamanlar yedek parça ithalatçıları idi. Yedek parça işinin ana merkezi ülkemizde 1980 yıllarda Taksim’di. Taksimdeki tüm dükkânlar yedek parça ithalatçılarıydı. Bir kısmı da Sirkeci ve Aksaray’da bulunuyordu. Tüm ülkenin yedek parçaları bu bölgelerden gidiyordu.

otomotiv sektöründe nasıl para kazanılır - yedek parça - otomotiv - otomotiv yedek parça - para kazanma
otomotiv yedek parça

1990’larla beraber Taksim’deki sayı azaldı. Birçok firma ya bıraktı ya da işleri büyütenler, farklı şehirlerde işlerini sürdürdüler. 2002 yılından sonra otomotiv yedek parça işi birçok fırsatları beraberinde getirdi. Çünkü Türkiye’deki tekelleşme kırılmaya başlamıştı. Araç sayısı ve çeşitliliği yıldan yıla artmaya başladı ve 2017 yılında yaklaşık 50 marka araç ve 21.000.000 yirmi bir milyon araç parkı ile cazibe merkezi oluşturdu.

Şuan internet üzerinden yedek parça çok rahatlıkla satılabiliyor. Bir site kurmanız ve işin detaylarını öğrenebileceğiniz kişilerle ortak çalışmalar yapmanız hiç ummadığınız kadar size iş getirip para kazandıracaktır.

Otomotiv yedek parça fuarlarının takip edilerek küçük bir araştırma ile ülkemizdeki hangi araç markalarının çok satıldığını ve dizel, benzinli motorların 1.0,1.2,1.4,1.6,1.8,2.0 gibi hangi araç motoru fazla satılmış ise takip edilip piyasanın talep ettiği malzemeleri getirip çok para kazanabilirsiniz.

otomotiv sektöründe nasıl para kazanılır - yedek parça - otomotiv - otomotiv yedek parça - para kazanma
otomotiv yedek parça

Bir sonraki yazımızda otomotiv yedek parça üretim merkezleri hakkında yazacağım. Takipte Kalın.

İyi günler dilerim.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
14

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin