denizli pamukkale - pamukkale - travertenler - gezi rehberi -gezi notları - denizli pamukkale
pamukkale

Pamukkale; ilginin geniş bir mevsim sürecinde yoğun olduğu bu doğa güzelliği travertenler, görmemiz gereken nadide olmasıyla da sadece Denizli-Pamukkale’de görebileceğimiz mekan.

denizli pamukkale
denizli pamukkale

Pamukkale’ye akşam varmam nedeniyle traverten gezmesini ertesi güne bırakmıştım. Akşam kalacak yer olarak Pamukkale’ye yakın olan Karahayıt bölgesini tercih ettim. Burayı tercih etmemdeki en büyük sebep Türkiye’de sadece bu bölgede çıkan “kırmızı su” olarak geçen şifalı suların bulunması oldu.

Bölgede küçük küçük pansiyonlar bulunuyor ve her pansiyon odasının banyosunda kırmızı suyun aktığı küçük bir havuz bulunuyor. Suya ilk girişiniz ise eğer sadece beş dakika girmenizi tavsiye ederim. Sudan nasıl ve ne derecede faydalanabileceğiniz pansiyon odalarında bir çerçevede yazıyor fakat yazmaması durumunda pansiyon görevlilerinden de öğrenebilirsiniz.

karahıyat meydanı - pamukkale - travertenler - gezi rehberi -gezi notları - denizli pamukkale
karahıyat meydanı

Geceyi burada geçirdikten sonra sabah kahvaltısını Pamukkale’de -travertenlerin karşısında birçok kahvaltıcı bulunuyor- yaptım. Öğle güneşini atlattıktan sonra travertenlere tırmanmaya başladık. Travertenlere bir kerelik giriş ücretini ödemektense müzelerle aranız iyiyse müze kart çıkarmanızı öneririm.

Travertenlere tırmanırken ayakkabılarınızı çıkartmanız gerekiyor bu nedenle yanınızda bir sırt çantasıyla gezmeniz avantajlı olur. Travertenlerin o küçükken kartpostallarda gördüğümüz basamak görüntüsü artık yok, bu pamuk görüntüsünün nedeni akan demir oksitli su olduğu için suyun akış yönünü basamaklı kısımdan insanların yürüdüğü kısma verilmiş.

Tepeye çıkıp ayakkabılarınızı tekrar giydiğinizde eskiden hamam olan -Hierapolis döneminde- fakat artık dönemin aletlerinin sergilendiği müzelere dönüştürülmüş, bu müzeye ana giriş dışında ücret ödemeniz gerekiyor -müze kart geçerli-.

sodalı havuz pamukkale - sodalı havuz - pamukkale - travertenler - gezi rehberi -gezi notları - denizli pamukkale
sodalı havuz pamukkale

Bu müzeyi gezdikten sonra antik havuz kısmına girmelisiniz; kafeterya da bu bölümde bulunuyor. Antik havuz dediğim içinde dönemin kalıntıların bulunduğu bir sodalı havuz. Yine ek ücretle girebileceğiniz (32 tl) bir yer, açıkçası girdiğinize değecek bir ortam. Bu soda vücudunuzu dinlendirecek ve cildinize detoks etkisi yapacaktır.

denizli hierapolis - tarihi yerler - pamukkale - travertenler - gezi rehberi -gezi notları - denizli pamukkale
denizli hierapolis

Havuzdan çıkmamla akşamüstü olmuştu ve antik tiyatronun bulunduğu Hierapolis şehrinin kalıntılarına doğru yürüdüm. Birçok ören yerinde görebileceğiniz bir antik tiyatro bulunuyor. Buradaki manzarada bütün travertenler ayaklarınızın altında kalıyor.

Bu bölgeye travertenlerden gelen arabalar bulunuyor fakat ücreti nedeniyle yürümeyi tercih ettim ki 5 dakika mesafede. Güneş batarken travertenlerden geri iniyordum.

Pamukkale genel olarak ege bölgesine tatile gelen insanların günübirlik uğrak noktası olmuş. Benim için de günübirlik gezilir mi testinden başarıyla geçti. Özel olarak gelmeseniz de dönüş ve gidiş yolunda Pamukkale’ye uğrayın derim.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
31

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin