partili partici
partili partici

Anayasa Madde 26:

Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet resmî makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar.

Partili: 

sıfat, bir partiden olan kimse.

Partici: 

isim, parti üyesi.

Bir partiye çok bağlı olan, o partinin öğretisini savunmayı, onun çıkarlarını korumayı amaç edinen kimse, fırkacı.

Siyasi gücünü yalnız kendi yandaşlarına çıkar sağlamak için kullanan kimse, partici.

Hafızalarımızı bir yoklayalım. İzlediğimiz programları, katıldığımız tartışmaları… Kimler partili? Kimler partici? Hepimiz bir partiyi destekliyor, bir fikre göre hareket ediyoruz. Peki bunu yaparken partili miyiz? Partici mi? Olmamız gereken hangisi?

bakış açısı - fikir ayrılığı - düşünce özgürlüğü
bakış açısı

Ülkemiz siyasetinde bir çok sorun ve partilerin bunlara karşı önerdiği, tartışma konusu haline getirdiği çözümler var. Hangisinin dediğinin doğru ve makul olduğuna bakmaksızın desteklediğimiz, içimizden geçen, partinin önerisini kayıtsız ve şartsız kabul ediyoruz. Bir siyasi partiyi desteklemek elbette herkesin hakkıdır ama asıl desteğin yapıcı muhalefet olduğu unutulmamalıdır. Sizinle aynı düşüncede olmayanları eleştirmek kolaydır çünkü onların içinde değilsinizdir ve kendi camianız da size alkış tutacaktır. Esas olan kendi içinde bulunduğunuz topluluğu eleştirebilmektir. Yapıcı muhalefetin olmadığı yerde, yıkıcı muhalefet ve bunun tam zıttı nispetinde körü körüne destek vardır. 

Herhangi bir siyasi partiyi körü körüne destekleyen toplumun fertleri, yöneticilerine gözü kapalı bu desteği verdikleri sürece de kötü yönetimden kurtulmaları, ileriye gitmeleri mümkün gözükmemektedir. Her aldığı karar sorgulanmadan desteklenen siyasi bir parti, kendi içindeki sorunları göremez, dahası en ufak bir eleştiriyi dahi kabul edemez duruma gelir. İşin garibi ise bu durum onları kendilerinin her zaman doğru yolda olduğuna inandırır… 

körlük
körlük

Bir hikaye ile devam edelim.

Bir gün Hz. Ali’nin taraftarlarının yoğun olduğu Küfe’den, bir Arap, devesiyle Şam’a gelmiş. Şam sokaklarında dolaşırken biri ona yanaşmış:

“Ver o dişi deveyi bana!” demiş.

Tartışma büyümüş, Küfe’den gelen adam, “Bu deve benimdir, üstelik dişi değil, erkektir” diye itiraz etmişse de anlaşamamışlar.

Konu Muaviye’ye yansımış.

Halk meydanda toplanmış… Muaviye, Küfe’den gelenle Şam’da deveye sahip çıkan yerliyi dinledikten sonra, kararını açıklamış:

“Bu dişi deve Şamlınındır!”

Sonra toplananlara dönmüş ve sormuş:

“Ey cemaat, bu dişi deve kimindir?”

Cemaat hep birlikte bağırmış:

“Şamlınındır!”

Küfeli şaşkın bir vaziyette devesinin ardından bakakalırken, Muaviye onu yanına çağırmış:

“Ey Küfeli, dinle! Sen de ben de biliyoruz ki, bu deve senindir ve dişi değil, erkektir. Ama sen Küfe’ye dönünce gördüklerini Ali’ye anlat ve de ki: Ey Ali, Muaviye’nin, dişi deveyi erkekten ayırt edemeyen, o ne derse evet diyen 10 bin adamı var! Ayağını denk al!”

muaviye kıssa
muaviye kıssa

Gerçekleri görmemiz karşısında en büyük engel kör biattır. Yapıcı eleştiriden kaçınmaktır. Sadece siyasi meselelerde değil, karşımıza çıkacak olan her türlü sorunun çözümünde bunlar düşüncelerimize zincir vuracaktır. Kör biatın başlıca sebebi bilgisizlik olmakla beraber; çoğu zaman bir menfaat, bir beklenti veya korku da buna sebep olabilir. Üzerinde düşünmeden, sorgulamadan, muhakeme etmeden bir düşüncenin peşinden gitmek ve onu her halükarda savunup ona taraf olmak bir yandan sizi vebal altına sokarken, bir yandan da savunduğunuz kişi veya kişilerin yaptığı kötülük ve fenalıktan da sizi sorumlu kılar. Zira vermiş olduğunuz körü körüne destek, onların zulüm, haksızlık ve fenalık yapmaları için cesaret kaynağı olmuştur. 

Meselelere parti açısından bakanlar memleket ve tarih açısından bakanları anlayamazlar. Partici bir zihniyetle hareket eden insanlar en acayip ve yanlış işlere bile tepki gösteremez, göstermez hâle gelirler. Kendi partilerinin menfaatine olan şeyleri o kadar sahiplenirler ki, bunların memleket zararına olduğunu göremezler. Onlar için doğru tektir. Genel merkezin olaya bakışı. Siz karşısına geçip istediğiniz kadar bilgiyi, donanımı, kanıtı ona gösterin. Mesele onun için merkezden gelen kararla kapanmıştır. Kendisini particilik zihniyetinden korumuş olanlar, hangi partili olursa olsunlar hakikati görebilirler. 

politika

Partili olmak ayrı, partici olmak ayrıdır!

Vefatının 10. Yıl dönümüne yaklaştığımız Merhum Başkan Muhsin Yazıcıoğlu’nu da bu vesiliyle şu sözleri ile anmak istiyorum. “…Ben bütün iktidarlar döneminde yanlış şey olduysa bunu çıktım söyledim. Ama doğru yapıldıysa, ben Ecevit de doğru yapsa söyledim. Baykal da doğru yapsa söylerim, Bahçeli de doğru yapsa söylerim, Erdoğan da doğru yapsa söylerim. Ben bunları söylerken hiçbir komplekse kapılmam. Doğruya doğru derim, yanlışa yanlış derim…”

muhsin yazıcıoğlu
muhsin yazıcıoğlu

Celladına aşık olmuşsa bir millet,

İster ezan, ister çan dinlet.

İtiraz etmiyorsa sürü gibi illet,

Müstehaktır ona her türlü zillet.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
1911

4 YORUMLAR

  1. Yine çok başarılı ve doğru bir yazı olmuş, devamını getireceğine inanıyorum. Başarılar…

  2. Güzel kardeşim öncelikle süslü sözlerle bu iş yürümez bunu önce bi anlıyalım. Tarafsız adı altında hükümete oy atanları eleştirmişsin Biraz daha cesue olsan koyun dersin bu millete Tarih tekerür ediyor Abdülhamid gibi biri daha çıktı geldi Bunu hazmedemeyenler algı zihin işgalini son raddeye getirdiler iyice sen ve senin gibi genç kardeşlerimizde işte böyle bir şeyler bildiğini düşünüp ve biraz onu göstermek amacıyla yada dikkat çekmek için olsun böyle saçma sapan bahaneler üretip hem bu ülkenin %50 sinden fazlasını aptal yerine koyuyor Hemde bu ülkenin düşmanlarına yardım ediyorsunuz Siz jön Türklersiniz işte size Ceddimiz hain bile dememişti gafil demişti bizde dedemizin ahlakını sabrını göstermiyeceğiz Bu ülke tekrar sizin zihniyetinizin eline geçerse Ne bidaha Ezanı Türkçeden Arapçaya çevire biliriz ne de bacımız başına baş örtüsünü taka bilir Rabbim bir daha fırsat vermesin o chp denen din düşmanlarına Gidin siz şehitlerimizin kanına girenlerle bir olun Ben vergisini ödüyen bir halk olarak hakkımı helal etmiyorum O hayinlerle yan yana duranlara ve onlara oy atıpta onları o meclise girmelerini sağlayanlara

    • Yorumlardan bir tanesi çok ilginç. Yorum sahibi, yazarı yerme çabası içine girmiş anladığım kadarıyla. Yorumu yapan şahıs Türkçe öğrenince yaptığı ilk yorumun çevirisini yaparsa ne demek istediğini daha iyi anlayabiliriz sanırım. Ancak anlayamaya da biliriz…

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin