pasaportsuz gidilen ülkeler - pasaportsuz gidilebilecek ülkeler - kimlikle gidilen ülkeler - nüfus cüzdanı ile gidilebilen ülkeler - pasaportsuz hangi ülkelere gidilir - pasaportsuz gidilen ülkeler listesi 2018
pasaportsuz gidilen ülkeler

Pasaportsuz Gidilen Ülkeler

Bu yazımızda vize veya pasaport işlemleriyle uğraşmadan gezmek isteyenler için pasaportsuz gidilen ülkeler listesini ve bu ülkelere giriş için gerekli belgelerin listesini sıralayacağız.

Türkiye’den vize almadan gidilen ülkeler ve Türkiye’den pasaportsuz gidilen ülkelerin sayısı maalesef ki oldukça az. Dünya’nın çeşitli yerlerini gezmek, görmek ve o yerlerdeki kültürel dokuyu keşfetmek, mutlaka yapmamız gereken şeyler arasındadır. Ancak farklı ülkelere seyahat etmemiz için genellikle vize almamız gerekmektedir.

Vize almak demek zaten evrak işleriyle boğulmamız anlamına gelmektedir. Ayrıca ekonomik açıdan da ekstra külfetlerin üzerimize yüklenmesi demektir. Ülkemizin serbest dolaşım anlaşması yaptığı ülkelerin sayısının oldukça az olması sebebiyle de çareyi, vizesiz ülkeler hakkında araştırma yapmakta ve pasaportsuz gidilen ülkeler listesini bulmakta aramaktayız.

Bu yazımızda vizesiz gidilebilen ülkeler arasında bulunan pasaportsuz gidilen ülkeleri listeleyecek ve sadece kimlikle hangi ülkelere gidilir? Sorusuna cevap arayacağız.

Nüfus Cüzdanı ile Gidilen Ülkeler

Türkiye’den nüfus cüzdanı ile gidilen ülkelerin sayısı ne yazık ki sadece üç tanedir. Nüfus cüzdanı ile gidilen ülkeler sayısının bu denli az olmasının sebebi, birçok farklı temelde değerlendirilebilir ancak bu yazımızın konusuna bağlı kalarak pasaportsuz gidilen ülkeleri siz değerli okuyucularımıza sunmak daha yerinde olacaktır.

Pasaportsuz gidilebilen ülkeler 2018 listesine bakacak olursak karşımıza yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi üç farklı ülke çıkmaktadır. Buyurun bu üç ülke hangi ülkeler birlikte inceleyelim.

Türkiye’den Pasaportsuz Gidilen Ülkeler

Türkiye’den vizesiz olarak gidilen ülkeler arasında olan pasaportsuz gidilen ülkeler 2018 listesinde Ukrayna, Gürcistan ve KKTC bulunmaktadır.

1 – Pasaportsuz Ukrayna

pasaportsuz ukrayna - ukrayna
pasaportsuz ukrayna

Pasaportsuz gidilebilecek ülkeler arasında ilk sırada bulunan Ukrayna, 1 Haziran 2017 tarihinden itibaren Türkiye’den nüfus cüzdanı ile gidebileceğimiz ülkeler arasında yer alıyor. Ancak Ukrayna’nın diğer pasaportsuz gidebileceğimiz ülkelerden farklı olarak yeni çipli kimlik kabul ettiğini unutmamamız gerekiyor. Ancak eski kimliğiniz varsa ve pasaportunuz da varsa Ukrayna, vizesiz gidilebilecek ülkeler arasında yer aldığı için yeni çipli kimliğiniz olmasa da kolayca gidebileceğimiz ülkelerden bir tanesidir.

Kimliğimiz ile gidebileceğimiz Ukrayna‘da 3 ay süreyle gezebiliyor ve ülkenin sahip olduğu tüm zenginlikleri keşfetme fırsatını elde edebiliyoruz.

2 – Pasaportsuz Gürcistan

pasaportsuz gürcistan - gürcistan
pasaportsuz gürcistan

Pasaportsuz gidilebilecek ülkeler arasında ikinci sırada bulunan Gürcistan, uzun süredir sadece nüfus cüzdanı ile vizesiz olarak gidebildiğimiz ender ülkelerden bir tanesidir. Türkiye’nin sınır Kuzey doğusunda bulunan Gürcistan’a Artvin-Batum rotasıyla birlikte ulaşılabilir. Ayrıca İstanbul’dan da ülkenin başkentine ve diğer birçok şehrine uçak seferleri de bulunmaktadır. Pasaportsuz Gürcistan‘a gitmek isteyenler için ülkenin sınır komşumuz olması, ulaşımın oldukça kolay olması eşsiz fırsatlardır.

3- Pasaportsuz KKTC

pasaportsuz kktc - kktc - pasaportsuz gidilen ülkeler
pasaportsuz kktc

Türkiye’den kuş uçuşu mesafe ile yalnızca 65 kilometre mesafede bulunan KKTC, Türkiye Cumhuriyeti’nin “ülke” olarak kabul ettiği yani uluslararası hukuk kavramlarıyla açıklamak gerekirse “tanıdığı” bir ülke olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, pasaportsuz gidilen ülkeler arasında yer alıyor. 2018 yılı itibariyle de vizesiz gidilen ülkeler arasında yerini koruyan KKTC, yalnızca nüfuz cüzdanımız ile ziyaret edebileceğimiz ülkeler arasında.

Türkiye’den Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti‘ne gitmek isteyenler için birçok uçak seferi, birçok şehrimizde gerçekleştiriliyor. Yani Türkiye’den kimlikle gidilebilecek ülkeler arasında hiç yabancılık çekmeyeceğiniz bir yer arıyorsanız KKTC, sizler için harika bir seçenek olacaktır.

2018 Pasaportsuz Yurt Dışına Çıkacaklar İçin Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

pasaport
pasaport
  • Ehliyet ile uçamazsınız. İstisnaları duymuş olsanız da bu imkansızdır ve yasal değildir. Nüfus cüzdanı ya da pasaport gerekir.
  • Pasaportsuz gidilen ülkeler hakkında dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi kimlik yerine ehliyet ile bu ülkelere gidemeyeceğimizdir. Pasaportsuz gidilen ülkelere ya nüfus cüzdanı ya da pasaportunuz ile gidebilirsiniz. Çünkü ehliyetin uluslararası bir geçerliliği yoktur.
  • Sadece nüfus cüzdanı ile gidebileceğiniz yukarıda saymış olduğumuz üç ülkeye giderken yurt dışı çıkış harcı ödemenize gerek yoktur.
  • Pasaportsuz gidilen ülkelere giderken nüfus cüzdanı yerine pasaportunuz ile gidecekseniz yurt dışı çıkış pulunuzu almanız gerekmektedir. Yurt dışı çıkış pulunun ücreti 2018 yılı itibariyle 15 TL’dir.
  • Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti‘ne yapacağınız pasaportsuz ziyaretinizde 180 gün zaman aralığında 90 gündür. Yani vizesiz gidilen ülkeler arasında bulunan KKTC‘ye gittiğinizde 90 gün kalabilirsiniz.
  • Pasaportsuz Gürcistan ziyaretinizde, Gürcistan’da vizesiz olarak 1 yıl süreyle kalabilirsiniz. Eğer 1 yıllık süreyi geçerseniz belirli cezaları ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bu cezalardan bazıları para cezası, bazıları da şahsınız adına ülkeye giriş yasağı konulması olabilir.
  • Ukrayna’da pasaportsuz seyahat süresi 3 ay ile sınırlıdır. Aşarsanız ceza ödersiniz ve tekrar girmeniz nispeten sıkıntılı olur.
  • Eğer pasaportsuz gidilen ülkeler 2018 listesinde bulunan Ukrayna’ya gitme kararı aldıysanız, ülkede pasaportsuz olarak kalma süresinin 3 ay olduğunu unutmamanız gerekmektedir. Aksi takdirde bir üst maddede Gürcistan’daki yaptırımların benzerlerini yaşayabilirsiniz.

“2018 Pasaportsuz Gidilen Ülkeler” konulu yazımızın sonuna gelmiş bulunmaktayız. Konu ile alakalı ilginizi çekebilecek yazılar aşağıda yer almaktadır. Sonraki yazılarda görüşmek üzere 🙂

Pasaportsuz Gidilebilecek Ülkeler – İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yeni Kimlik Kaç Günde Gelir?

Pasaport Kaç Günde Çıkar? Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır?

KKTC Ne Zaman Kuruldu?

Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulunur?

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
45

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin