probiyotik bakteri - probiyotik - probiyotik kilo verdirir mi - prebiyotik zayıflama
probiyotik bakteri

Son zamanlarda yapılan araştırmalar sonucunda, bağırsaklarda uygun miktarda yararlı bakteri bulunmasının birçok faydası olduğu uzmanlar tarafından kanıtlandı. Bu yazımızda, prebiyotiklerin kilo dengesine katkısı konusunda bilgi vereceğiz. Probiyotik kilo verdirir mi? İşte cevabı…

Yararlı bakteriler olan probiyotikler diyare, gaz, şişkinlik gibi bir çok rahatsızlığa iyi gelmekle birlikte, bu bakteriler tarafından tüketilen prebiyotik takviyesinin yararları da göz ardı edilemez. Probiyotik ve prebiyotiklerin çalışma mekanizması, kilo dengesini korumada büyük oranda yardımcı olur. Sindirim florasının dengede olması için çevresel etkenlerin dışında probiyotik ve prebiyotiklerin kilo dengesine katkısı da önemlidir.

Probiyotikler bağırsaklardaki iyi bakterilerdir. Bunu biliyoruz… Peki probiyotiklerle sürekli karıştırılan prebiyotik nedir? Prebiyotik bağırsaklardaki iyi bakteriler olan probiyotiklerin tükettiği besinlerdir. Bu besinler probiyotiklerin aktivasyonlarını ve sayısını arttırır. Bir başka deyişle probiyotiklere güç kazandırır. Probiyotik besini olan prebiyotikler, sindirime karşı dirençlidir ve bağırsak florasını sağlamlaştırarak sindirim sisteminin korunmasına yardımcı olur.

Prebiyotikler genelde kök-yumru sebzelerde ve tahıllarda bulunur. En çok görüldükleri sebzeler; patates, soğan, sarımsak, pırasa, yer elması, enginar ve karahindibadır. Prebiyotik açısından zengin tahıllar ise; çavdar, yulaf ve buğdaydır. Probiyotik bakımından zengin besinleri prebiyotik takviyesiyle birlikte almak, probiyotiklerin faydasını arttırır.

Probiyotik kilo verdirir mi?

probiyotik
probiyotik

Probiyotik kilo verdirir mi? destek, bağırsaktaki mikrofloranın aktifliğine ve bileşimine olumlu etki yapar ve bağırsak hareketlerini düzenler. Ayrıca minerallerin de bağırsaktan emilimini kolaylaştırır ve vücuda faydasını arttıracak yönde etki eder. Prebiyotikler bunun yanında patojen mikroorganizmaların oluşumunu önler ve vücudu korur.

Prebiyotik takviye besinler aracılığıyla alınabildiği gibi, ecznelerden kapsül olarak da alınabilmektedir. Bu besin takviyesini hangi yolla aldığınız önemli değildir, fakat düzenli periyotlarla kullanmak bu konuda önem verilmesi gereken bir husustur. Prebiyotik zengini besinlerin en önemlilerinden biri de chia tohumudur. Chialı tariflerimize yer verdiğimiz Chialı Omlet, Chialı Meyveli Puding ve Chialı Kahvaltılık yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Prebiyotik besin takviyelerini, sağlıklı ve düzenli beslenme ve egzersiz programınızla birlikte kullanmaya devam ederseniz, kilo vermenize ve dengeli bir kiloda kalmanıza katkıda bulunur. Dolayısıyla prebiyotik / probiyotik kilo verdirir mi? sorusunun cevabı evet olacaktır. Prebiyotik takviyesi almak kilo kontrolü ile zayıflamaya yardımcıdır, yine de mucize diyet hapı değildirler. Prebiyotikleri diyetinize devam ederken, kalori takibinizi de yaparak kullanırsanız kilo kontrolünde başarıya ulaşırsınız.

Sindirimde sıkıntı yaşayan herkes bu günlük hayatında bu konuda çok fazla sıkıntı yaşamakta, yediklerinden tat alamamaktadır. Prebiyotik içeren besinleri tüketmek, sindirim problemlerini rahatlatır ve daha kaliteli yaşam imkanı sunar. Bağırsak florası, rafine edilmiş gıdalar, karbonhidrat zengini besinler, antibiyotik ve toksinler tarafından büyük zarara uğrar. Özellikle antibiyotikler, bağırsaktaki yararlı bakterileri de öldürerek mikroflorayı savunmasız bırakır.

Obez insanların bağırsak mikroflorasına bakıldığında, normal insanların bağırsak florasından farklı olduğu görülmüştür. Prebiyotiklerin kilo yönetimine katkısı ise, 2 şekilde gerçekleşir. Bunlardan ilki probiyotiklerin sayısını arttırarak dolaylı yoldan sağladıkları katkılardır. İkincisi ise, diyet gıdalarından sonra supplement veya besin desteği olarak alınması ile olur. Prebiyotik ve probiyotikler sinerjik çalıştığından birbirinden ayrı düşünülemez ve supleman içerisinde de birlikte bulunurlar.

Prebiyotikler olmadan probiyotiklerin gelişmesi olanaksız hale gelir, bunun sonucunda mikroflora içerisinde zararlı bakteriler çoğalır ve vücut direncini düşürür. Prebiyotikler, çoğunlukla içerisinde çözünebilir lif olan bitkilerin yapısında bulunur.

Probiyotikler bağırsaktaki suyu emer, bir jel tabakası inşa eder ve bağırsak geçiş hızını azaltır. Böylece fazladan kalori almadan tokluk hissine yol açar ve kilo yönetimine katkıda bulunur. Sağlıklı bir sindirim sistemi için yalnızca prebiyotik ve probiyotiklerin yeterli olmadığı bilinmelidir. Un ve şeker bakımından zayıf ve yumurta, sebze, meyve, et gibi doğal ve protein/vitamin/mineral zengini besinler bakımından güçlü bir diyet, bağırsak florasının koruyucu gücünü arttırır. Bunun yanında mutlu bir sindirim sistemine sahip olmanızı sağlar.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
4

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin