rağmenlere inat yaşamak
rağmenlere inat yaşamak

Rağmenleriyle sevebildiğin kadarı senindir hayatının. Geride bırakabildiğin kırgınlıkların, ruhi yorgunlukların, hataların, pişmanlıkların kadarı.

Doğan güne yeni bir senle -yalnızca sen istediğin için yenilenen bir sen- uyanıyorsan kulak asmıyorsan kimin yersizce ne dediğine, en güzel hayat en güzel defter sende..
Hepimizin vardır bazı defterlerinde yırtılmış sayfaların izi, bakmayın defterlerinde dediğime en çok zihnimizdedir o yırtılıp atılmış sayfalar, fikirler, hüzünler bilirim elbet.
Bu sayfaların izi gözüme hoş gelmediği gibi üzülürdüm de neden yırttım ya da yırtacak şeyler yazdım diye. Şimdiye kadar gördüklerimden yaşadıklarımdan anlıyorum ki hayat da kimi yırtılmış sayfalarıyla bizi üzen kimi zaman da heyecanla sayfalarını doldurduğumuz bir defter aslında.

Milyarlarca defter, insan, hayat… Düşünüyorum da bunlar arasında benim hayatım ait olanıysa her şeyiyle sevmem hayatıma sarılmam gerek.
Çünkü artık sayfalarını yırtmak isteyeceklerimle doldurmak da silmemecesine yazacaklarımla doldurmak da benim elimde biliyorum ve böyleyken neden sarılmayayım? Biliyorum ki benim elimde olacakların ‘büyük kısmı’.

Ne kadar uğraşıyorum kendi sayfalarımı güzelliklerle, sadece kendim için değil sevdiklerime insanlığa dair güzelliklerle doldurmak için? Okuyup görüp yaşayıp hissettiklerimle yön bulan uzayan yolum hayallerim için verdiğim mücadelem yeterli mi? Hayatımdan şikayet edip durmak yerine bunları soruyorum zaman zaman kendime.
Şikayetin haklısı pek yerindeyken fazlasını şükürsüzlük olarak görüyorum. Yani bir insan sorun olarak gördüklerinin tamamının kendinden bağımsız geliştiğini düşünüp kendine şikayet için hak verip sahip olduklarıyla yetinmeyince, korumaya çalıştığım tahammülümü yitiriyorum.

Bana kalırsa seni olduğun yere götüren de seni ordan mahrum eden de büyük kısmını senin çizdiğin yolun. Genel bir ifadeyle olduğun yer dedim bunun içine her şeyi doldurabiliriz iş olur arkadaşlıklar olur hayaller olur.. Bu biraz da hayatımızın merkezine aldıklarımıza bağlı olarak şekillenen bir durum. Sonrasında şikayet de yine sensin ve senin tercihin bu.
Oysa istisnasız her insanın hayatında pürüzleri, amaları, keşkeleri, şöyle yapsam böyle olurduları var, ama küçük ama büyük.

İşte bunlara sebep olanları tekrarlamamak eğer hala mümkünse tersine çevirmek için mücadele etmek bunlar hep bizim elimizde. Mücadele etmek diyorum değiştirmek demiyorum çünkü hayat çok da kolay değil belki çoğunu değiştiremeyeceksin belki daha kötü olacak. İşte o vakit hakkın var şikayete üzülmeye dert yanmaya. Ama istediğin gibi olsun diye emek vermediğin bi akış için üzülüp şikayet etmen destek beklemen samimi gelmiyor bana. Bu yüzden durup bakalım istiyorum olduğumuz yere kadarki benlere. Seni düşlediğin idealindeki yarınlara taşıyacağını bildiğin o seni bulmak için şimdiki hayatını amalarınla, keşkelerinle, acılarınla, sevinçlerinle ölç ve tart, koy yani şapkanı önüne.

Düşünebilen canlılarız neticede ve yapalım yapmamız gerekenleri. Ama bu söylediklerim sana saçma geliyorsa hayatındaki en ufak sorundan her şeyi göz ardı ederek şikayetçi olacaksan da bu da sen ve senin çizdiğin yolun, sen bilirsin.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
1031
Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisiyim. "Yaşadım" demek yaşanabilir bir dünya için çalıştıkça mümkündür felsefesiyle hayata dair gördüğüm ne varsa üzerine düşünür, fikir beyan eder, düzeltebilmek adına eleştiririm. Burada da sizinle bu yoldaki yazılarımı ve şiirlerimi paylaşacağım. Soru, görüş ve önerileriniz için: havvayildirim@xyazar.com

4 YORUMLAR

  1. Kimi yerlerde tam olarak ben de böyle
    Hissediyorum dediğim bir yazın daha,
    Çok güzel yazmışsın diğerleri gibi 🙂

  2. Hiç sıkılmadan okuduğum bir yazıydı. Gülümsemem eksik olmadı yüzümden. Küçük sorunları göz ardı etmek, görmemek gerekir. Büyük sorunlar varken büyük ideallere sahip olmak gerekir bu hayatta. Yani rağmenlere inat yaşamak gerekir. Tebriklerrr :))

  3. Yazının üzerinizde böyle güzel bir etki bırakması beni çok mutlu etti, teşekkür ederim bu güzel yorumunuz için 🙂

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin