roaccutane kullananlar
roaccutane kullananlar

Roaccutane sivilce iyileştirmeye yönelik bir ilaçtır. Yağ sentezlenmeyi baskılayan karaciğerde sentezlenen bol miktarda A vitamini içeren ilaçtır. Bu ilacı her sivilceli cilt her zaman istediği ölçüde kullanamaz. Dermatolog önerisi ile kullanılır.
12 yaşından büyükseniz ve cildiye doktorunuz kullanmanızı öneriyorsa (18 yaşından küçüklerin veli izni ile) kullanabildiği akne iyileştiren ilaçtır.
Bu ilaç boy, kilo, kan tahlillerine göre doktorun uygun gördüğü dozda kullanılır.
Roaccutane her sivilceli cilde önerilen ilaç değildir. Öncesinde sivilceler için tedavi görmüş dışardan iyileştirilmeye çalışılmış, bir dizi antibiyotik ve cilt kurutucu ilaç kullanıp işe yaramayanlara genelde önerilir. Tedavi öncesinde kan testlerine, karaciğer enzimlerine bakılır. Ciltten cilde değişmekle birlikte tedavi süreci 4 ila 7 ay arasında kullanılır. Bu süreçte her ay kan testlerine bakılır. Cilt ve vücudun verdiği tepkiye göre tedavi devam edebilir, doz arttırımı yapılabilir veyahut tedavi durabilir. Bu süreçlerin tümü doktor kontrolünde yürür.

roaccutane
roaccutane

Roaccutenin ne olduğunu gördük, nasıl kullanıldığını öğrendik peki işe yarıyor mu?

Sivilce cilt üzerindeki gözeneklerin tıkanıp yağ bezlerinin oluşması ile deri üzerinde içi irinli ve deri kabarcığı oluşturmasıdır. (Yani yüzümüzde bizi rahatsız eden kırmızı şeytanlara sivilce diyoruz.)
Sivilceler sadece cildin dış bariyerini ilgilendiren bir problem değildir. Çoğu sivilce içten kaynaklı sebeple oluşur. Bu yüzden onları içeriden kurutma yöntemini seçebiliriz. İşte bu ilaç bu işe yarar.
Tedavi sürecinde ilacın ilk aylarında daha çok sivilce artışı gözlenebilir. Bunun nedeni çıkacak, çıkabilecek sivilceleri cildin dış yüzeyine çıkarıp kurutmak. Tabi bu ilacı kullanan her bireyde bu şekilde tepki vermeyebilir. Bazılarında cilt daha çok sivilce kusabilir bazı ciltler ise yeni sivilce çıkartmadan kurutma işlemine devam edebilir;)
Bu süreçte hemen işe yaramadığını düşünüp kendi kararınızla ilacı bırakmayın. Sivilce tedavisi uzun, can sıkıcı bir dönem olabilir fakat mucize yaratan hiçbir ilaç yoktur. En azından ben bilmiyorum. Varsa benimle de paylaşın;) Bu süreçte sabırlı olursanız işe yaradığını görebilirsiniz.

roaccutane etkisi

Roaccutane’yi kimler kullanamaz?

  • Günlük hayatında yüksek kolesterolü olan kişiler
  • Karaciğer hastalığı olan, karaciğer enzim değerleri    normal seyrinde olmayan bireylere
  • İlaç soya yağı içerdiğinden soya alerjisi olanlara (doktora bunu bildirmeli, alerjinin durumuna göre farklılık gösterebilir kullanım.)
  • Hamile veya hamile olduğunu düşünenler
  • Vücudunda yüksek A vitamini değerleri olan kişiler kullanamaz.

Roaccutane yan etkileri nelerdir?

En belirgin ve sık karşılaşılan yan etkisi ciltte kuruluktur. Çünkü ilaç cilt yüzeyini soyup tedavi eder. Bu tedavi sürecinde cildin kuruması gayet normaldir.
Vücut kremi olarak doktora danışarak “ürodermi” kullanabilirsiniz. Veya benim gibi hindistan cevizine bayılıyorsanız ve hızlı emilen bir şeyler istiyorsanız Yves Rocher’in Hindistan Cevizli Vücut Losyonunu kullanabilirsiniz.
Dudak kuruluklarınız için bepanthol veya blisteks kullanabilirsiniz. İki üründe dudakların uzun süre nemli tutacaktır.
Kaslarda ve eklemlerde ağrıya sebep olabilir. Bunun için günde 20-30 dakika bacaklarınızı yukarı kaldırabilirsiniz. (Tabi duvardan destek alın yoksa yorucu olabilir.) Saç dökülmesine neden olabilir. Stres, sinirlilik hali gibi yan etkileri olabilir. Ama siz ilacı kullanırken Google’da ilaç ile ilgili yan etkileri okuyup bende de mi böyle olacak diye düşünmeyin. Yan etkiler bir ihtimal gözlemlenebilir. Her bilgiye inanıp beyninizi yormayın.

roaccutane yan etkileri
roaccutane yan etkileri

Roaccutane kullananlara öneriler:

Bu süreçte A vitamini takviyesi almayın.
Roaccutane kullanırken veya tedavi sonrasındaki 1 ay içerisinde kan bağışında bulunmayın.
Herhangi bir cilt tedavisi olmayın.
Tedavi sırasında ağda, lazer tedavisi, leke ve benleri yok etme işlemleri yapmayın.
Cilt güneş ışığına karşı hassaslaşabilir tedavi boyunca güneş kremi kullanmaya özen gösterin. (Favorim La Roche Posay’ın renkli güneş kremi;)
Yeme ve içmenize daha çok dikkat edin. Yağlı besinlerden uzak durun.
Ve tabiki de en önemlisi su içmeyi ihmal etmeyin. Günde 2-2.5 litre su içmeye dikkat edin. Cilde içeriden takviye yapmak iyileşme sürecini hızlandırır.

Ve ne olursa olsun kendinizi sevin. Çünkü kusurlar kusursuzlaştırır sevgili okurlar.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
32

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin