robinson crusoe - daniel defoe - kitap - kitap özeti - kitap analizi - kitap inceleme
robinson crusoe

Robinson Crusoe – Daniel Defoe

Daniel Defoe tarafından kaleme alınan ve hayallerinin peşinden koşan bir gencin bir adada 24 yıl boyunca mahsur kalmasını anlatan hikaye, döneminin şartlarını okuyuculara en iyi anlatan kitaplardan biri.

Robinson Crusoe’a Eleştirel Bakış

İngiliz edebiyatının en önemli kitaplarından biri olarak bilinen ve Daniel Defoe tarafından yazıldığı dönemin satış rekorlarının kırılmasını sağlayan Robinson Crusoe, maceraperest bir gencin başına gelen olaylardan çok daha fazlasını içinde barındırmakta. Dönemin İngiltere’sindeki aristokrat sınıfın bir parçası olan ailesi tarafından yine bu sisteme uygun bir şekilde yetiştirilen bir gencin kendisine biçilen bu role karşı çıkışını anlatan Robinson Crusoe, içinde çok farklı hikayeler barındırmakta.

Daniel Defoe tarafından özel mülkiyet başta olmak üzere sınıfsal farklılıklar, tüketim ve bölüşüm, sermaye sahiplerinin gücü vb. pek çok üstü kapalı mesajı okuyucularına ilettiği Robinson Crusoe, bu bağlamda sosyoloji ve ekonomi üzerine yapılan çalışmalarda da başucu kitabı olarak bilinmekte.

Robinson Crusoe Özet

Robinson Crusoe, İngiltere’de yaşayan varlıklı bir ailenin oğludur. Babası ticaretle uğraşırken, kendisinin de bir avukat olması istenir ve tüm yatırımlar buna göre yapılır. Fakat Robinson kendisi için tasarlanan bu hayatı istemez, kendisini daha rahat ve özgür hissettiği denizlerde çalışma fırsatı yaratan kaptanlık işini yapmak ister. Bunu ailesine açıkladığında ise ailesi bu fikri reddeder, Robinson da buna karşın evden kaçarak Portekiz’e giden bir gemide işe başlar.

robinson crusoe daniel defoe - robinson crusoe - daniel defoe - kitap özeti - kitap - kitaplar
robinson crusoe daniel defoe

Robinson ilk aşamada Portekiz’e ulaşır ve kendisine orada da bir çevre edinir fakat daha sonraki deniz seyahatinde yaşanan bir kaza sonucu ıssız bir adaya düşer. Etraftan yardım isteyebileceği hiçbir yer olmadığı için burada yaşamak zorunda kalır. Adayı tanır, kendisine beslenmek ve barınmak için ortam oluşturur ve bu adada uzun bir süre kendi kurduğu düzende tek başına yaşar.

Bir gün adaya yakın bir yerden vahşi bir kabile gelir. Bu kabileden olan bir vahşinin babası kurban edilecektir. Robinson buna izin vermez ve vahşi ile babası hariç herkesi silahla öldürür. Vahşiye de Cuma günü geldikleri için Cuma ismini verir. Cuma, silahtan dolayı Robinson’ın üstünlüğünü kabul eder ve babasını da kurtardığı için efendi olarak Robinson’ı tanır. Robinson da Cuma’ya kendi dilini ve medeniyeti öğretir.

Robinson’un adadaki 24. Yılında ise adaya bir başka kafile gelir. Bu kafile İngiltere’de bir suç işlemiştir ve ondan kaçıyorlardır. Robinson ile anlaşarak adada kalma izni alırlar, Robinson da onların gemisiyle İngiltere’ye döner.

Diğer kitap incelemeleri ve özetleri için buraya tıklayabilirsiniz.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
21

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin