sağlıklı kilo almak
sağlıklı kilo almak

Öncelikle kilo alma probleminiz mevcutsa endokrinoloji ve metabolizma alanında bir uzmana başvurmalı, kilo alımınızda metabolik olarak bir engeliniz olup olmadığını tetkik ettirmeli ve bir beslenme uzmanıyla birlikte programa başlanmalıdır.
Ben de bir diyetisyen (beslenme uzmanı) olarak size kilo alımınızda yardımcı olacak 15 önemli noktadan bahsedeceğim;

1. ÖĞÜN ATLAMAK
Öğün atlamak, kilo almada büyük bir engel teşkil eder. Öğünlerin düzeni, yaşam tarzı değişikliklerinizde primer rol oynar. Bu doğrultuda günde 3 ana, 2-3 ara öğün şeklinde beslenmeye dikkat etmelisiniz.

2. ÖĞÜNLERİN DÜZENİ
Öğünlerin düzenini sağlamada sorun yaşayan bireyler porsiyonları dikkate almadan beslenme uzmanından aldıkları programdaki uygun saatlere göre küçük hacimlerle başlayarak bu oranı arttırmalıdır.Böylece belirli bir zaman sonra her öğünde miktarı arttırabilir ve öğün düzeninde alışkanlık oluşturabilirler.

3. ÖĞÜN DENGESİ
Öğünlerinizde karbonhidrat, yağ, protein kaynaklarının hepsinden dengeli almalısınız. Ara öğünlerde kalorisi yüksek gıdalar tercih etmeli özellikle hacmi az enerjisi büyük besinler tüketmelisiniz.(örneğin:taze sıkılmış portakal suyu,üzerine kuruyemiş eklenmiş sütlü tatlılar)

4. SIVI TÜKETİMİ
Yemeklerden önce ve yemek sırasında değil, yemekten 30-40 dk sonra su ve sıvı tüketmelisiniz.

5. SPORUN ETKİSİ
Sağlıklı kilo alımı ve kas artışı için haftada en az 3 gün özellikle ağırlık egzersizleri yapmanız beslenmeyle birlikte kilo alımınıza destek sağlayacaktır.

6. İÇECEK TÜKETİMİ
Enerji alımını arttırmada en pratik yol içecek tüketimini arttırmaktır.Daha fazla süt ve meyve suyu tüketebilirsiniz. Ancak işlenmemiş içecekleri tüketmeye özen göstermelisiniz. İçeceklerinize pekmez veya bal ekleyerek, kuru yemişlerle ara öğünler yapmalısınız.

7. SALATA TERCİHİ
Salata tüketiminde sadelik yerine kalorisi ve besin değerini artıracak peynir, zeytin, mısır, ceviz, badem, kuru baklagiller (mercimek, nohut vb) , avokado vb besinlerle çeşitlilik ve süslemeler yapabilirsiniz.

8. ERKEN TOKLUK
Öğünlerinizde çorba ve ayran gibi midenizde fazla yer kaplayıp erken tokluk hissine sebep olan besinleri sınırlı tüketmek ya da ana yemekten sonra tüketim sizin için yararlı olacaktır.

9. İŞLENMİŞ GIDALAR
Hazır gıda tercihlerinizi azaltıp onlara karşı sağlıklı alternatif tarifler, doğal şekersiz fıstık ezmesi,tahin pekmez keçi boynuzu özü gibi ürünlerden faydalanabilirsiniz.

10. SAĞLIKLI YAĞ SEÇİMİ
Süt, yoğurt,peynir ürünlerinin yağlı olanları tercih etmelisiniz.Tereyağı yerine zeytinyağı gibi sıvı yağlar tüketmelisiniz.

11. KIZARTMALAR
Bulantı ve mide hareketlerini yormamak adına yağlı kızartılmış besinlerden uzak durmalısınız.

12. ÇAY,KAHVE TÜKETİMİ
Özellikle öğünlerden önce çay ve kahve tüketmemeye özen göstermelisiniz.

13. SİGARA ALIŞKANLIĞI
Sigara alışkanlığınız varsa bırakmak sizin için en iyi tercih olacaktır. Eğer bunu başaramıyorsanız özellikle öğün öncelerinde sigara tüketmemeye gayret ediniz.

14. FARKETMEDEN KALORİ
Televizyon seyrederken veya sohbet sıralarında yanınızda çekirdek ,kuru yemiş özellikle kuru meyve, ev yapımı kek vb bulundurup farketmeden sağlıklı kalori alımı sağlamış olursunuz.

15. TATLI SEÇİMİ
Yemeklerden hemen sonra ise tatlı isteği durumunda mideyi yormamak adına şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar tercih etmelisiniz.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
323

1 YORUM

  1. Yemekden önce su içilmesi gerektiğini söylüyor bazı proflar. Hem sindirim sistemini temizliyormuş hem de tok tutuyormuş. Siz sonra için demişsiniz sonra şişlik yapmaz mı??

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin