savaş günlükleri kitabı - savaş günlükleri özet - savaş günlükleri hitler - savaş günlükleri inceleme - savaş günlükleri analiz
savaş günlükleri

Savaş Günlükleri – Galeazzo Ciano

Benito Mussolini’nin damadı, Faşist Parti’nin ikinci adamı ve Faşist İtalya’nın Dışişleri Bakanı Galeazzo Ciano’nun günlüğü olan bu eser, 2. Dünya Savaşı hakkındaki en güvenilir kaynaklardan biri olarak dikkat çekmekte.

Savaş Günlükleri Eleştirisi

1 Ocak 1939 tarihinde başlayan ve Galeazzo Ciano’nun günü gününe başından geçen tüm olayları anlattığı günlüklerin bir araya getirilmesiyle oluşan kitap, savaşı özellikle İtalya ve Almanya merkezli olarak çok net bir şekilde incelemektedir. İtalya Başbakanı Bennito Mussolini ve Almanya Şansolyesi Adolf Hitler başta olmak üzere iki ülkenin Avrupa üzerindeki etkisini ve planlarını en net şekilde görebildiğimiz eser, bu özelliğiyle hem siyasi otobiyografi hem de 1 Eylül 1939’da resmi olarak başlayıp 2 Eylül 1945’te sonra eren 2. Dünya Savaşı’nın perde arkasına ışık tutan resmi bir belge niteliği taşımakta.

Her ne kadar İtalya merkezli olsa da 2. Dünya Savaşı’nda önemli rol oynamış tüm aktörlerin bu süreçte yaptıklarını en birincil kaynaktan rahatlıkla öğrenme imkanını bizlere sunan kitap, bununla birlikte savaşta yer alan ülkelerin ve bu ülke diplomatlarının savaşın seyrini değiştirebilecek nitelikteki siyasal hamlelerini de gözler önüne seriyor. Ciano’nun Kasım 1943’te hapsedilmesiyle sonlanan Savaş Günlükleri, yaklaşık 4 yıllık savaş sürecini en net olarak inceleyebileceğimiz eserler arasında çoktan yerini almış durumda. Dilerseniz şimdi kitabın içeriğine ve genel hatlarıyla neler barındırdığına kısaca bir göz atalım.

Savaş Günlükleri Kitabı Özeti

Galeazzo Ciano tarafından 1 Ocak 1939’da kayda alınmaya başlanan savaş günlükleri, 2. Dünya Savaşı’nı kronolojik olarak ele almakta. İtalya’nın Almanya’yla birlikte savaşa girme hazırlıklarıyla serüvenine başlayan Savaş Günlükleri, daha sonraki zaman diliminde Mihver tarafında gerçekleşen siyasi ilişkiler ve İtalya’nın bu süreçte savaşa hazırlık yapmasıyla devam etmekte. Daha sonra Almanya’nın Polonya’yı işgali ile resmen başlayan savaşa Mussolini’nin olabilecek en erken zamanda katılmak istemesi ve Faşist Parti yönetimindeki İtalya’nın bu dönemdeki siyasi ve toplumsal durumu da Ciano’nun gözlemleriyle yazıya dökülmüş durumda.

savaş günlükleri - kitap - kitap özeti - kitap inceleme - özet - kitap eleştirisi
savaş günlükleri

Tüm bu gelişmelerin ardından İtalya’nın Arnavutluk’u işgali, Balkanlar ve daha sonraki zaman diliminde Yunanistan üzerindeki politikaları, Sovyetler Birliği’nin savaşta daha aktif bir rol oynaması, İngiltere’nin savaşa dahil olması ve Almanya – İtalya ilişkileri gibi pek çok konu yine birincil ağızdan kitaba aktarılmış bulunuyor. Dönemin Türk hükümetinin savaşta aldığı pozisyon ve toprak bütünlüğünü korumak için yaptığı hamleler de yine Savaş Günlükleri’nde bulabileceğiniz diğer detaylar arasında listelenmekte.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
3

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin