şeker portakalı kitap özeti - şeker portakalı - kitap - kitap özeti - kitap inceleme - kitap analizi
şeker portakalı kitap özeti

Şeker Portakalı – José Mauro de Vasconcelos

Bu yazımızda José Mauro de Vasconcelos’un, içinde herkesin kendi çocukluğundan bir parça bulabileceği eserlerden biri olan Şeker Portakalı’nın incelemesini yapacağız.

Şeker Portakalı Kitap İncelemesi

José Mauro de Vasconcelos‘un, zorlu bir çocukluk dönemini anlattığı Şeker Portakalı adlı eseri pek çok ülkede çok satan klasiklerden biri olmuştur. Fakirlik, şiddet ve kayıp gibi pek çok konuyu barındıran bu eser birçok okura kendi çocukluğundan bir parça sunmuştur.

vasconcelos
vasconcelos

Öyle ki Zeze karakteri, tüm okurların aklında minik haylaz bir çocuk olarak kalmaktadır. Kitabın küçük yaş grubundan okurlar tarafından okunması pek uygun karşılanmayarak birçok ülkede satışı yasaklanmıştır. Bunun sebebi ise eser içerisinde geçen argo kelimelerdir. Ancak verdiği hayata dair bilgiler ve gerçekçi anlatımı ile yazarın şüphe etmeden okunması gereken kitapları arasında yer almaktadır.

Şeker Portakalı Özet

Zeze, yoksul bir ailenin en küçük çocuğudur. Oldukça yaramaz olması sebebi ile mahallede  şeytan adıyla bilinmektedir. Henüz 5 yaşında olmasına rağmen çok akıllı ve zeki bir yapıya sahiptir. Aynı zamanda meraklı bir çocuk olan Zeze, yaşıtlarından önce okuma öğrenmiştir. Bunu ona öğreten ise ablasıdır.

Zeze’nin babasının bir işi yoktur, ayrıca oturdukları evden de taşınmaları gerekmektedir. Bunu öğrenen Zeze, çok üzülür. Ailesi de bunun üzerine onun mutlu olması için bir şeker portakalı fidanı hediye ederler. Zeze, bu şeker portakalına sevgi ve şefkatle bakmaya başlar. Zamam geçtikçe Zeze, şeker portakalının konuşabildiğini fark eder ve yakın zamanda çok sıkı bir bağ kurarak arkadaş olurlar. Artık başından geçen tüm olayları şeker portakalı ile paylaşmaya başlayan Zeze, böylelikle moral bulur.

Zeze, dışı her ne kadar yaramaz olsa da içinde çok  iyi ve yürekli bir çocuktur. En çok yapmak istediği şeylerden biri de kasabadaki en havalı arabalardan biri olan Portekizlinin arabasına asılarak gitmektir. Bir gün tüm kararlılığıyla bunu denemeye koyulur. Ancak bu denemesi başarısız olunca üstüne Portekizliden bir araba dayak yiyerek eve geri döner. O andan itibaren Portekizliye karşı içinde büyük bir nefret oluşur. Zeze, o günden sonra bu adamdan kaçarak yaşamaya başlar. Ancak bir gün yaptığı bir haylazlık sonucunda yaralanır. Ailesi kızmasın diye onlara söylememeye karar verir fakat okula topallayarak gittiğini gören Portekizli, onu arabasına alır ve doktora götürür. Bu olaydan sonra Zeze ve Portekizli iki yakın dost olurlar.

şeker portakalı - şeker portakalı kitap özeti - şeker portakalı kitabı - şeker portakalı özet - şeker portakalı analiz
şeker portakalı

Ancak Zeze’nin hayatında hala birçok sorun vardır ve bunlardan öylesine sıkılmıştır ki hayallerinde kendini bir trenin altına atmayı düşünür. Tam bu sırada Portekizlinin bir tren kazası sonucu hayatını kaybettiğini öğrenir ve bu haber Zeze için tam bir yıkım olur. Üstüne bir de çok sevdiği şeker portakalının kesileceğini duymuştur. Bunları kaldıramayan  Zeze, hastalanarak yataklara düşmüştür.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
512

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin