sinop hamsilos fiyordu - hamsilos fiyordu sinop - sinop - hamsilos - fiyordu - sinop hamsilos fiyordu nerede - hamsilos koyu - sinop hamsilos tabiat parkı
sinop hamsilos fiyordu

Hamsilos Fiyordu Ne Demek?

Fiyord terim anlamı olarak, buzulların oluşturduğu vadilerin deniz suyu ile dolması sonucu oluşan dik yar ve kayalıkların arasındaki dar deniz koycuklarına verilen isimdir. Sinop Hamsilos Koyu, jeolojik ve coğrafi olarak tam bir fiyord’dur. Fiyord kelimesi köken olarak Norveç dilindeki fjord kelimesinden gelir. Hamsilos fiyordu‘nun oluşumu jeologlara göre, son buzul çağında Karadeniz’in tamamen donduğu dönemde buzullar erirken meydana gelmiştir. Dar koylar, buzullar tarafından aşındırılarak ve deniz seviyesinin çok altındaki taban, deniz yüzeyinden daha alt seviyeye kadar devam eden dik duvarlar, kara tarafında ve ortada deniz tarafına göre daha çok olan derinliğin deniz suyu ile dolması sonucu gerçekleşmiştir. Genellikle kuzey ülkelerinde görülen bu doğa harikası coğrafi oluşumun Türkiye’deki tek örneği Sinop Hamsilos Fiyordu‘dur.

Sinop Hamsilos Fiyordu

Sinop Hamsilos Fiyordu, şehir merkezine oldukça yakındır. Milli Park olan Hamsilos Koyu, çevre halkın piknik alanı olarak en çok tercih ettikleri parktır. Koy’un deniz ile birleştiği kısım oldukça geniş olmakla birlikte, iç kısımlara ilerledikçe daralır ve ağaç sayısı artarak ormanlaşır. Fil kafasını andıran bir görüntüsü olan bu koy, geçmişimizde savaş gemilerinin gizlendiği ve günümüzde ise balıkçıların fırtınalı havalarda korundukları bir yer olarak kullanılmaya devam etmektedir.

hamsilos fiyordu sinop - hamsilos - sinop - fiyord - hamsilos fiyordu - sinop hamsilos koyu
hamsilos fiyordu sinop

Hamsilos Koyu Sinop Arası Kaç Km?

Akliman mevkiinde bulunan Hamsilos Fiyordu, Kültür Bakanlığı tarafından birinci derecede doğal sit alanı ilan edilmiştir. Türkiye’nin en kuzey noktası olan İnceburun’a 10 km, şehir merkezine 11 km, Akliman Koyuna 1 km uzaklıktadır. Yemyeşil ormanı, denizin bir nehir gibi kara içine girdiği Hamsilos fiyordu ve civarı bir doğa harikasıdır.

Hamsilos koyunun en uç noktasına kadar ulaşım sağlanmakta olup, yolların bozuk olması nedeniyle araç ile ilerlemeye fazla imkan vermemektedir. Bu sebepten dolayı araç yerine doğa yürüyüşü yapmanızı tavsiye ederiz.

En kısa sürede bu doğa harikası yeri ziyaret etmeniz dileğiyle.

Diğer gezi yazılarımız için buraya tıklayabilirsiniz.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
42

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin