perudaki nazca çizgileri
perudaki nazca çizgileri

İnsanlık tarihinin büyük gizemlerinden biri olan Nazca Çizgileri‘nin kim tarafından, ne zaman ve nerede yapıldığı sorularının cevapları basit: Nazca halkı tarafından M.Ö. 200’lerde Peru’da yapıldı. Ancak asıl gizem bu soruların cevaplarında değil. Nazca Çizgileri’nin sırrı nasıl, neden, kim için yapıldığında. Nazca halkı bu çizimleri çölün kırmızı kumunu kara tahta, alttaki beyaz kumu ise tebeşir misali kullanarak yaptı ve çapı kilometreleri bulan çizimleri çölün kızgın kumlarına kazıdı. Gizemini korumaktan ödün vermeyen Nazca Çizgileri hakkında herkesin farklı bir görüşü var ancak kimsenin görüşü çizgilerin anlamlarını tam manasıyla açıklayamadı. Bu görüşler uzaylılarla haberleşmek gibi bir düşünceden tutun da yağmur duası olduğunu ileri süren fikirlere kadar uzanmakta. İşte tüm bu görüşler karmaşasının içinde Nazca Çizgileri

nazca çizgileri
nazca çizgileri

Anlamsız Çizgilerin Koynunda Sakladığı Gizem

Bu gizemli çizimlerin ortaya çıkış hikayesi Amerika’nın güneyinin İspanyollar tarafından kuşatılmasıyla başladı. Daha sonrasından ise 1939’da Amerikan vatandaşı olan Paul Kosok bu gizemin peşine düşerek keşif uçuşları gerçekleştirdi ve çizimleri fotoğraflara döktü. Bu hamleden sonra çeşitli bilim insanlarının odağı haline gelen Nazca Çizgileri daha derin araştırmalara tabii tutuldu. Ve ilk varsayım 1946’da Alman bir matematikçi olan Maria Rieche’den geldi. Rieche bu çizgilerinin altında yatan gizemi çok merak ediyordu, öyle ki hayatını Nazca Çizgileri’ne adamak ona ağır gelmedi. Rieche’ye göre bu çizgiler Güneş’in, Ay’ın ve yıldızların konumlarını gösteriyordu. Ona göre Nazca halkı zaman kavramının önem teşkil ettiği tarımsal işlerde zamandan tasarrufta bulunabilmek ve bu sayede hayatlarını idame ettirebilmek için bu çizgileri çizip dünyanın en büyük gök takvimini oluşturdular. Rieche’nin ortaya attığı varsayım mantıklı olsa da ne yazık ki yetersizdi. Zira Nazca Çizgileri sadece geometrik çizimlerden oluşmuyordu.

nazca çizgileri peru
nazca çizgileri peru

Konu Nazca Çizgileriyse Görüşler Asla Birbirini Tutmaz!

Maria Rieche’nin görüşü ilk bilimsel açıklama özelliğine sahip olsa da çizgilerin ünlenmesini sağlamak başka bir isme kısmet olacaktı: Erich von Daniken. Daniken, 1968’de ortaya öyle bir iddia attı ki bu iddia ile birlikte Nazca çizgileri artık sadece bilim dünyasındaki değil tüm dünyadaki insanların ilgi odağı oluverdi. Daniken’e göre çizimlerin yapılma amacı uzaylıları onurlandırmaktı. Ona göre uzaylılar Nazca Çölü‘nü gelişmiş araçları için iniş alanı olarak seçmişlerdi. Yine bu görüşün devamı olarak Nazca halkı uzaylıların gelişmiş araçlarını gördü ve onları tanrı zannetti. Ardından da uzaylılara saygılarını göstermek amacıyla bu şekilleri çizdiler. Fikirlerinin arkasında olan Daniken görüşüyle ilgili bir kitap yazmaktan da geri kalmadı ve Chariots of the Gods (Tanrıların Arabaları) adlı kitabını yazdı.

Rieche ve Danike’nin görüşleri konu ile ilgili en ünlü görüşlerdendi ancak ne uzaylılar fikri ne de gök takvimi fikri bu çizimleri akılda soru bırakmayacak şekilde açıklayamıyordu. Ayrıca bambaşka fikirler de yok değildi. Kimisi Nazca çizgilerinin dini semboller, kimisi yağmur duası olduğuyla ilgili fikirlerini ileri sürdü. Bir diğeri akarsu yönlerini gösterdiğini ispat etmeye çalışırken, öteki ise bereketi sembolize ettiğinden bahsetti. Kimsenin fikri kimsenin fikriyle uyuşmuyordu. Ancak her ne kadar durum bu şekilde de olsa Nazca çizgileri 2400 yıl önce Amerikan yerlilerinden kültürel, sanatsal, bilimsel ve dini izler taşıyordu.

nasca peru
nasca peru

Kızgın Kum Sanatıyla Nazca Çizgileri

Nazca halkı ister uzaylılar için, ister gösterişli bir dua etmek için olsun sonuç olarak M.Ö. 200’de çölün ortasına devasa büyüklükte çizimler yaptı. Son yıllarda yapılan araştırmalara ve çekilen fotoğraflara göre Nazca çizgilerinin sayısı 1500’den, yayıldığı alan ise 3885 kilometre karelik alandan fazla. Çizimlerin çoğunun özünde spiral, yamuk, zikzak, doğru gibi geometrik şekiller varken; bazılarında ise kuş, balık, jaguar gibi hayvan figürleri çizildiği görülmektedir. Bunun yanı sıra bitkisel, insani ve hayal ürünü olduğu iddia edilen bazı yaratık çizimleri de mevcut.

Çizimlerin teknik açıdan nasıl yapıldığı hala sırrını korusa bile bilim insanları bunun için bazı varsayımlar ortaya atıp bununla ilgili deneyler yaptılar. Sağlamasını yapmak için de çizimleri taklit etmeye çalıştılar. Ortaya atılan fikirlerden birisi Nazca halkının kendilerince doğal bir pergel icat etmelerine dayanıyor. Bunun için bir kolon bulup buna bir ip, ipin ucunada sivri bir kazık taktılar. Kazık, toprağı kazıyacak ve kolonun etrafında tam tur döndürülmesiyle de dairesel motifler ortaya çıkacaktı. Ancak bu varsayım da diğerleri gibi eksikti çünkü çizimler çok büyüktü. Ve bu teknik sadece küçük Nazca çizgilerinin nasıl yapıldığını açıklamaya yetiyordu.

nazca
nazca

Nasıl Oldu Da 2500 Yıldır Bozulmadı Bu Nazca Çizgileri

Nazca Çizgileri diye bahsedilen bu çizimler kuma kazındı ve 2500 sene önce yapıldı. Fakat nasıl oluyor da günümüzde hala varlığını koruyabiliyor bu çizimler?

Nazca halkı çizimlerini yapmak için yerleşik yerleri olan Güney Peru ve Kuzey Şili kıyılarından uzaklara gitmedi. Çizimlerin ömrü için dünyanın en kurak bölgelerinden birini seçmiş olan Nazca halkı, kendi isimleriyle anılan Nazca çölüne Nazca çizimlerini kazıdı ve bu tarihi gizemi bize kadar ulaştırdılar. Tam manasıyla ot bitmez kervan geçmez Nazca çölü sayesinde çizimler günümüzde de varlıklarını korudu.

Nazca çizgilerinin sırrı henüz çözülemedi ve açıkçası canı sıkılmış bir Nazcalının yapacağı türden bir hobi gibi durmuyor. Su götürmez bir gerçek olduğu ortada ki bu çizimlerin bir amacı var. Ancak bu amaç yaşayan kimse tarafından bilinmeyen, tarihin tozlu sayfalarına  gömülü bir amaç. Herkesin ortaya bir fikir attığı bu konuda sence neden yapıldı bu gizemli çizimler sevgili okuyucu?

-Gök takvimi

-Tanrılar görsün diye

-Yağmur duası

-Bereket çağrısı

-Harita…

SENCE HANGİSİ?

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
174

14 YORUMLAR

  1. Bence kesinlikle tanrılar görsün diye yapmış olabilirler zira ben öyle düşünüyorum😊 Bu arada her yazına hayranım gerçekten merakla ve sıkılmadan okuyorum böyle devam dostum👍🏻👍🏻👍🏻💕

    • Tanrılar görsün diye yapmış olmaları yüksek bir olasılık bence de ☺️ İlgin ve güzel iltifatların için teşekkür ederim dostum ☺️👍❤️

    • Tanrılar görsün diye yapılmış olması ihtimali bence yüksek çünkü Mısır toplumunda da gördüğümüz, çöl gibi doğal bir etkenden dolayı dünya ile ilişkisi kesik olan toplumlarda bu gibi davranışlar görülmekte. Yorumunuz için teşekkür ederim

  2. Tanrılar görsün diye daha anlaşılır geliyor yağmur duası bereket harita falan şekillere çok uymuyor 😉

  3. Hiçbir fikrimin olmadığı konularda ufkumu genişletiyorsunuz. Elinize sağlık, yazmaya devam edin, takipteyiz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin