soğuk savaş kitabı - soğuk savaş kitabı özet - soğuk savaş kitabı inceleme - soğuk savaş kitabı analiz - soğuk savaş dönemi - amerika - sscb
soğuk savaş kitabı

Soğuk Savaş – John Lewis Gaddis

2. Dünya Savaşı’nın ardından kendini gösteren Soğuk Savaş Dönemi, dünya üzerinde normal bir savaştan daha büyük etkiler bıraktı. Peki nasıl mı? Cevabı merak ediyorsanız bu kitap tam size göre.

Soğuk Savaş’a Ayrıntılı Bir Bakış

ABD’li ünlü yazar ve Askeri Bilimler Uzmanı John Lewis Gaddis tarafından yazıya dökülen Soğuk Savaş kitabı, yakın tarihte dünyayı en çok etkileyen siyasi olayların başında gelen Soğuk Savaş dönemini en gerçekçi ve en güvenilir belgelerle inceleyen çalışmaların başında yer alıyor. Tamamen güvenilir kaynaklardan edinilen bilgilerin bir araya getirilmesiyle oluşturulan kitap, aynı zamanda uzman bir bakış açısıyla yapılmış yorum ve değerlendirmeleri de içinde barındırıyor.

Sadece Soğuk Savaş dönemindeki olayları değil aynı zamanda bu dönemde önemli rol oynamış aktörleri ve bu aktörlerin yaptıklarını da içinde barındıran eser; bunla da yetinmeyip tüm bu süreci sebepleri, gelişim dönemi ve sonuçlarıyla da kullanıcıların yorumlarına sunmakta. Kitapta aynı zamanda savaşın sonuna gelindiğinde dönülen son virajları, Sovyetler Birliği’nin çöküşünü ve bu süreçte ABD lehine gelişip dönemi sonlandıran faktörleri en ince ayrıntısına kadar görebiliyoruz. Sovyetler Birliği’nin dağılış süreci ve bu dönemin ardından bölgede yaşananlara dair ayrıntılı bilgiler de yine kitabın içinde yer almakta.

Soğuk Savaş Dönemi Özet

2. Dünya Savaşı sonunda Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyetler Birliği’nin süper güçler haline gelmesiyle başlayan Soğuk Savaş dönemi, bu ülkelerin yalnızca siyasal alanda kalmayıp aynı zamanda sosyolojik ve ekonomik olarak da birbirlerine karşı giriştikleri silahsız savaş dönemine verilen isimdir. Özellikle kapitalizm ve komünizm gibi iki zıt ekonomik görüşün çarpışması olarak da nitelendirebileceğimiz Soğuk Savaş, bu iki ülkenin sadece birbirlerini değil aynı zamanda başta Avrupa olmak üzere tüm dünyayı da kutuplaştırmalarının bir sonucu olarak bilinmektedir.

soğuk savaş john lewis gaddis - kitap - kitap özeti - kitap inceleme - özet - kitap eleştirisi
soğuk savaş john lewis gaddis

John Lewis Gaddis’in kaleminden okuduğumuz Soğuk Savaş kitabı da bu süreci savaşın şiddetini en çok gösterdiği iki merkezden, Washington ve Moskova’dan alınan kaynaklarla inceliyor. Her iki tarafın birbirleriyle rekabeti sürecinde tercih ettikleri stratejiler, bu süreçte diğer ülkeleri kendi taraflarına çekmek için denedikleri yollar, pazarlıklar ve casuslar başta olmak üzere hemen hemen tüm detaylar eserde belirtilmiş durumda. Sadece bunlarla da kalmayıp Avrupa ve Dünya haritalarında kapitalist ve komünist ülkelerin zaman içerisindeki dağılımı ve hangi ülkenin hangi taraf için hangi sebeplerle kritik olduğu gibi stratejik çözümlemeleri de kitabı okudukça çok daha rahat bir şekilde anlayabiliyoruz.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
1

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin