grip
grip

Gripten Korunma Yolları

Kış kapıya dayandı. Soğuklar geliyor. Bu yıl Ocak ayının ilk haftasına kadar havaların soğuğunu hissetmedik, fakat önümüzdeki haftalarda şiddetli fırtınaların görüleceği açıklandı. Kış aylarında hava sıcakken de tedbiri elden bırakmamak gerekiyor, zira yağan yağmur ve kar havayı temizler. Havanın uzun süre temizlenememesi demek, soluduğumuz havanın, bulunduğumuz ortamların virüsler ve bakterilerle dolu olması demek. Bu nedenle bu yazımızda gripten korunma yolları nelerdir? bunu konuşacağız.

İlk olarak dikkat etmeniz gereken en önemli konu beslenme… Kış sebze ve meyvelerinin kışın yetişmesinin bir sebebi var efendim. Tam birer vitamin deposu diyebileceğimiz kestane, boza ve tabii ki portakal, antibiyotik olarak kekik, antiseptik etkili sarımsak, bağışıklık sistemi için zencefil. Sebze ve meyveler taze olarak tüketilmeli, bol bol su içilmeli ve sulu gıdalar alınmalı.

Gripten korunma yolları arasında en önemlilerden biri de çay tüketimini azaltarak bunun yerine ıhlamur, kuşburnu ve böğürtlen çayı gibi antioksidan özellikli sıvılar almak. Her gün mutlaka limon-portakal suyu karışımı içmelisiniz. Hatta yarım çay bardağı limon suyu ile bir diş sarımsağı ezip yutarsanız ağız ve gırtlak çevresini temizleyerek boğaz enfeksiyonlarından korunabilirsiniz. Bunun yanında çinko bakımından zengin besinlerle doğal yağlı ve bol limonlu salata tüketmek de bağışıklığınızı sağlam tutacaktır.

Yemek yaparken zerdeçal, kekik, harnup tozu kullanmak da bağışıklığı güçlendirmek için faydalı olacaktır.

Ellerinizi sık sık yıkamalı ve dışarda karşılaştığınız tanıdıklarla fiziksel temastan kesinlikle kaçınmalısınız. Mikroplar en çok el, ağız ve hava yoluyla bulaşır.

Çok sıcak ortamlarda bulunmamalı ve günde 2 kez evinizi havalandırmalısınız. Terlemekten kaçınmalı, soğuk algınlığından korunmak için havalara uygun yünlü içlikler giymelisiniz.

Mikrop eve girdiğinde bütün aileyi dolaşmadan gitmeyeceğinden, özellikle çocukların mikroplara karşı direncini arttırmalı, gerekirse kışın grip aşısı olunmalı ve hapşururken ağızlarını kapatmak için ellerini değil kollarını kullanmaları gerektiğini öğretmelisiniz.

Probiyotikler de bağışıklık sistemi açısından çok yararlı olduğundan her gün bir kâse yoğurt tüketimi hastalıklardan korunmak için iyi bir önlem olacaktır.

Uyku düzeninize özen göstermeli, her gün en az 6 en fazla 8 saat uyumalısınız. Sürekli uyku hali vücudun savunma sistemini kapatmasına sebep olabilir. Bitkinlik ve halsizliğe yol açar. Güzel alınmış uyku, sizi gündelik hayatta da dinç ve sağlıklı tutacaktır.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
21

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin