sokakta müzik yapmak
sokakta müzik yapmak

Kimisinin etrafına doluşup merakla izlediği, bazen gıpta ettiği, kimi zaman da  ön yargıyla yaklaştığı adamlardır sokak sanatçıları. Gün gelir yüzüne bile bakılmadan geçilen bir adam işler bütün yüreklere gitarına usulca vururken. Fakat tam bu mevzuda geçtiği gibi müzikteki duyguyu karşıdaki insana geçirmek herkesin yapabileceği bir iş değildir elbette.Biraz ruh gerektirir. E tabi ki de biraz tecrübe. Bugün sizler için “Sokakta Müzik Yapacaklara 5 Tavsiye“yi bir araya getirdik.

1. Kira çıkmadıysa doğru zamanda doğru eserleri icra etmek

sokakta müzik yapanlar
sokakta müzik yapanlar

Eğer paraya ihtiyacınız var ise, çevrenizden geçen insanların yaş ortalaması sizin için çok önemli. Eğer 45+ bir yaş ortalaması var ve halen önünüzde bir miktar para yoksa popüler kültüre ait şarkılar çalıyorsunuz veyahut söylüyorsunuz demektir. Biraz daha Neşet Baba‘ya yönelin. Eğer daha genç bir kitleye hitap ediyorsanız ve hiç gece gölgenin rahatına bakmıyorsanız, ev sahibiyle bir süre daha papaz olabilirsiniz.

2. Müzik yaptığınız mekanı bir dükkan edasıyla sahiplenmemek

sokakta müzik
sokakta müzik

Müzik yaptığınız mekan bir alt geçit, yol kenarı hatta bir ağaç olsa dahi; bu mekanı tamamen size aitmiş gibi kullanmak birtakım problemler doğurabilir. Doğru olan çevrenizdekilerle iyi anlaşmak ve sizin dışınızda da müzik yapmak isteyenler varsa mekanı onlarla paylaşmak yada bir süre sonra mekanı onlara devretmek olacaktır.

3. Gürültüden uzak mekanları tercih etmek

sokakta müzik ziyafeti
sokakta müzik ziyafeti

Belki de en önemlisi insanların dinginliği aradığı mekanlarda bulunmaktır. Çünkü, tam “bu trafik gürültüsü bitsin artık” diyen bir insan hemen ardından bir alt geçide girip Himalayaların Zirvesindeki Eşsiz Müzik gibi bir yapıtla karşılaştığı vakit gerçek huzura erişebilir.Ancak bu demek değildir ki Taksim gibi yerlerde yol kenarlarında çalmak mantıklı değil. Elbette gürültünün fazla olduğu mekanlarda da insanların odak noktası olabilecek bir varoluş göstermek de, sessiz bir ortamdaki kadar olmasa da, onları etkileyebilir ve çevrenize doluşturabilir. İşte burada yapmanız gereken insanları sükuna davet edip müziğinizle buluşturmak.

4. Kendinize bir liste oluşturmak ve belli başlı vakitler dışında duraklamamak

müzik sokakta
müzik sokakta

Resimdeki üstadımız kadar önünüze fazlasıyla nota veya şarkı listesi koyamayabilirsiniz. Ancak düzen bu işin en önemli parçalarından biridir. Eğer düzenli bir şekilde ilerliyor, parçaların sözlerini ve akorlarını doğru biliyorsanız zaten duraklamamak için çok fazla çaba sarfetmenize gerek kalmayacak. Çünkü her şey programladığınız gibi gidecek. Siz müziğinizi yaptıktan sonra, dinlenmek için, ne zaman durakladığınızı o sırada yanınızdan geçen kişi bilemeyeceği için, sizin çok uzun zamandır durduğunuzu ve hatta çalmayı bilmediğinizi bile düşünebilir. Böyle durumlarla daha az karşılaşmak için en iyi yöntem, bildiğiniz ve iyi olduğunuz birkaç şarkıyı yedekte bekletmek ve tam “duraklamamam gerekiyor, kalabalık artıyor” dediğiniz sırada o şarkıları devreye sokmak olacaktır.

5. Paradan çok insan kazanmaya çalışmak

sokak sanatçısı
sokak sanatçısı

Elbette kazanılan para da bu işin bir parçası fakat Sado Dayı gibi olmak gerekir kimi zaman. Şehir şehir gezip, “ne güzel bir iş yapıyor” diye anılmak, sevilmek.İnsanlara bir kuruş daha fazla atacaklar mı diye değil de, bir kere gülümseyecekler mi diye bakmak…

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
11

6 YORUMLAR

    • Öncelikle güzel yorumun için teşekkür ederim.Ben sokakta müzik yapıyorum zaten.Bu yazımda da bu tecrübelerimden yola çıkmaya çalıştım.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin