sosyal medya - medya - anonim - hacker - kapüşonlu adam
sosyal medya

Günümüzde ihtiyaç duyduğumuz en büyük şeylerden birisidir internet. Yemek içmek kadar büyük bir önem taşır hayatımızda. Hatta yemeyi içmeyi unutur, sosyal medya hesabımızda kim neyi paylaşmış, en son gönderimize kaç beğeni gelmiş asla unutmayız.

Artık herkesin erişebildiği sosyal ağlarda özel hayatımızı paylaşmakta bir zarar görmüyoruz. Öyle ki bu durum herkesin gözünde normalleşti. Ve bu mahremiyeti korumamak insanların kendilerinde özel hayatınıza müdahale etme hakkını bulmalarına yol açtı.

Bir başkasının hayatına, kararlarına, yaptıklarına diledikleri gibi karışabileceklerini düşünen bir topluluk var ve maalesef çığ gibi büyüyorlar. Kendi kimlikleriyle ya da anonim olarak, karşısındaki insan ne düşünür, ne hisseder demeden ağızlarına geleni söylüyorlar. Bu hakkı nereden buluyorlar bilmiyoruz ve buldukları yere en yakın zamanda geri koymalarını umuyoruz.

Bu kişilerin en tehlikelileri ‘anonim’ adı altında istedikleri gibi hareket edip hakarete başvurabilenlerdir. Yüz yüze konuşmaya cesaret edemedikleri insanlara öfkelerini, nefretlerini bu yolla püskürtebilirler. Bir başkasının hayatına karışmaya cüret etmeleri yetmiyormuş gibi sınırı aşar, hassas hakaretlerini de eksik etmezler. Adama sormazlar mı, senin annene kardeşine küfretseler hoşuna gider mi diye?

Buyurun konuyla alakalı dosdoğru bir tespit So Ji Sub ağabeyimizden geliyor.

Her şey bir yana, sizin yakınlarınıza yapmamaları için değil de insan olmak için bu hareketlerden uzak durun. Kendinize saygınızı kaybetmeyin.

Örnek verecek olursak;

Yaşlı bir teyze üzerinde harita desenleri olan başörtüsü takar, “teyzenin kafası bi’ dünya” diyerek mahremiyetine önem verilmeden sosyal medyada alay edilir.

Kaşlarının ortasını almayı tercih etmeyen birinin fotoğrafı, bunun tamamen hormonsal olduğunu düşünmeden tüm mecralarda paylaşılır, dalga geçilir.

Emek sarfedip sanatçı olan biri, ünlü olmak insanlık değerlerini kaybedip robot gibi yaşamak olduğu için kilo aldığında ya da bir hatada bulunduğunda kınanır, eleştirilir.

Bir anne evladının sağlığı için yardım çağrısında bulunur çünkü sosyal medyada bir olay saniyesinde yayılabilir ama tüm acısına rağmen dolandırıcılıkla suçlanır, iftira atılır.
İnsanların evliliklerine musallat olunur, itinayla dedikodu çevrilir, insanlar çileden çıkarılır.

Bunlar gibi bin bir türlü örnek verebiliriz. Kısacası; insanımız her halta karışır. Yersin yediğine karışır. İçersin içtiğine bulaşır. Gezersin gittiğin yere dadanır. Giyersin giydiğine sataşır.

Çünkü hayat sizin, tasası onlarındır. 

Peki bu kategoriye girecek olan herkese, çok merak ettiğim bir sorum var. Size ne?

Size ne kardeşim? İnternet üzerinden insanların özelini takip edip karışarak böyle boş yaşamayı nasıl kabullenebilir bir insan? Oturun ve düşünün. Bir insanın hayatına müdahale ederek, onu eleştirip yerden yere vurarak kaybettiğiniz zamanla ‘kendi’ hayatınıza bir güzellik kazandırabilirsiniz.

Genç, yetişkin, öğrenci, bekar, evli ve çocuklu herkes bu kervana katılmış ve günden güne birilerini eleştirmek adı altında kendi kalplerini kirletiyorlar. Herkes bu rahatlığa bir son verip, önce kendine bakmalı. Ki ne kadar doğru olduğunuzu düşünürseniz düşünün. Bu size birini psikolojik olarak taciz etme hakkını vermez. İnternet gibi zehirli bir dünyanın pisliğine bulaşıp hayatınızı bu şekilde harcamanıza müsaade etmeyin. Kendinize bir dur deyin.

Bu konuda her ne kadar tüm suçu tecessüs edenlere ve anonimlere yüklemiş gibi görünsek de aslında en büyük pay çekinmeden attığı adımı dahi insanlara gösterme çabasında olanlarda. Kendine dur demesi gerekenler aslında sosyal medyaya tüm özelini dökenler bence. Karışmak haddimize değil ama uyarmayalım mı yani?

Umarım yazımı yalnızca diss atmak olarak görmez ve kendinize bir pay çıkarabilirsiniz. Bu, hepimiz için geçerli. Görüşmek üzere. Takipte kalın 🙂

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
52
Terzi olma yolunda emin adımlarla yürüyen sıradan bir ev kızıyım. Okumayı, dinlemeyi ve kendimce eleştirmeyi seviyorum. Onlarca karakteri parmağında koşturan alelade biriyim. Xyazar.com yazarı olarak bildiklerimi, tecrübelerimi, hikayelerimi paylaşıyorum. Soru, eleştiri ve önerileriniz için senakirbiyik@xyazar.com ya da @realseyang instagram hesabından ulaşabilirsiniz.

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin