svastika sembolü nedir, gamalı haç sembolü
svastika sembolü nedir, gamalı haç sembolü

Svastika sembolünü hepimiz Naziler dolayısıyla tanıdık. Svastika Sembolü bizim için her zaman ırkçılığın, vahşetin sembolü oldu. Aslına bakarsanız Svastika’nın bu terimlerle yakından uzaktan alakası yok. Bu yazımızda Svastika sembolünün aslında ne ifade ettiğine değineceğiz.

Svastika; Sanskrit dilinde ”mutluluk getiren” olarak bilinir. İyi talihin, şansın sembolüdür. Bütün kolları eşit uzunlukta olup, genellikle saat yönünde uzanan, dik şekilde kıvrılmış haç şeklindedir. Bu sembolün tarihi o kadar çok eskiye dayanıyor ki Mezopotamya uygarlıklarından, Kuzey ve Güney Amerika’daki uygarlıklara kadar bir çok yerde kullanılmış ve farklı anlamlara sahip olmuştur. Örnek vermek gerekirse; İskandinavya’da bulunan uygarlıklara göre kolları sola dönük Svastika sembolü Thor’un çekici Mjölnir’i simgeliyordu. Hint uygarlıklarına göre bahsettiğimiz gibi mutluluk ve iyi talihi simgeliyordu. Mezopotamya bölgesindeki uygarlıklarda ise değerli madenlere işlenmişti Svastika sembolü.

iskandinav svastika
iskandinav svastika

İlginç olan nokta birbirinden farklı medeniyetlerin aynı sembolü kullanması ve bu sembole farklı anlamlar yüklemesidir. Bu noktada Svastika bizler için araştırılması gereken bir sembol oluyor. Budizm ve Janizm inançlarına göre Svastika sembolü kutsal bir semboldür. Svastika sembolünü buda heykellerinin ve küçük yapıların üstüne işlemişlerdir. Beni en çok şaşırtan nokta da Svastika’nın İslam sanatlarında da kullanılmış olmasıdır. Osmanlı dönemlerinde halı, kilim motiflerinde kullanılmış olmakla beraber İran ve Lübnan’da bulunan bazı camilerde de bu sembol bulunmaktadır. 

buda svastika
buda svastika
islam svastika - gamalı haç
islam svastika – gamalı haç

Hristiyanlar ise Svastika sembolünü kötülüklerden korunmak maksadıyla kullanmışlardır. Svastika sembolüne bir nevi koruyucu mistik bir değer yüklemişlerdir. Eski Yunanlılar ve Persler ise Svastika’ya başarı imgesi yüklemişlerdir. Amerika bölgesindeki yerlilere göre barışın simgesi iken, Aryanlara göre yaratıcının gücünü temsil etmektedir. Yani aslında Nazilerin çok ötesinde, derya deniz bir semboldür.

Nazilerin bu sembolü kullanma aşamasına nasıl geldiğine değinelim. Madame Blavatsky’ın yazdığı Nazi ideolojisinin temelini oluşturan ”The Secret Doctrine” kitabı bunda büyük bir pay sahibi. Bu kitabı oluştururken kullandığı kaynaklar; Tibet’de bulunan yedi ezoterik sembollere dayanmaktaydı. Ve bu sembollerden en önemlesi Svastika sembolü idi. Madame Blavatsky sembollere ayrı ayrı anlamlar yüklemişti. İnsanlığı aydınlığa kavuşturacak, Dünya’yı daha iyi bir yer haline getirecek neslin Aryan nesli olduğunu düşünen Blavatsky Svastika sembolünü Aryanlarla özdeşleştirmişti. Dolayısıyla bu sembolü Almanlarla buluşturan kişi Madame Blavatsky oldu. Almanların bu sembolü benimsemesi uzun sürmedi. Kendilerine şans getirmesi için Svastika sembolüne büyük anlam yüklediler. Omuzlarında, göğüslerinde taşıdılar.

madame blavatsky
madame blavatsky
the secret doctrine kitabı
the secret doctrine kitabı

Bu sembolün direk olarak Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisinin amblemi olması konusundaki fikir Dr.Friedrich Krohn tarafından verilmişti. Bu fikir Hitler‘in hoşuna gitmiş olacak ki 7 Ağustos 1920’de Salzburg’da yapılan kongrede Svastika’nın partinin ambleminde yer almasına karar verildi. O günden bugüne böylesine derin, böylesine eski bir sembolü hepimiz kötü tanımlar olduk.

nazi svastika
nazi svastika

“Hitler’e 2006 Yılının Trend Şarkısını Söyleyen Jennifer” ile tanışmak isteyenler, buraya tıklayabilirler.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
5511
Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisiyim. Gezmeyi, okumayı, sorgulamayı ve tartışmayı çok seviyorum. İnanmadığım düşünce ve görüşleri savunabilmeyi, inandığım düşünce ve görüşleri de eleştirebilmeyi amaç edindim. Xyazar.com'da yazar olarak görev alıyorum. Soru, öneri ve eleştirileriniz için osmankaan@xyazar.com

4 YORUMLAR

  1. Severek okuduğum bir yazıydı. Sembolün geçmişine dair pek bilgim yoktu. Sayende olmuş oldu kardeşim. Kalemine sağlık 😉

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin