çanakkale gezilecek yerler
çanakkale gezilecek yerler

Çanakkale, Türkiye tarihine adını altın harfler ile yazdırmış, her sokağına tarih bilinci ile adımımızı attığımız bir şehir. Mimarisiyle, tarihi yerleriyle, camileriyle ve güzel deniziyle her zaman farklı bir yeri olmuştur bu şehrin. Bu yazımızda ‘Çanakkale gezilecek yerler‘ konusunu işledik. İşte tarihiyle herkesi büyüleyen şehir Çanakkale’de gezilecek yerler:

1- Truva Antik Kenti

truva antik kenti - çanakkale gezilecek yerler
truva antik kenti – çanakkale gezilecek yerler

Truva, antik medeniyetlerin beşiğidir ve 9 şehrin birbiri üstüne kurulması ile ortaya çıkmıştır. Truva Antik Kenti, Çanakkale’nin İntepe beldesinde bulunmaktadır ve Kazdağları’nın eteklerindedir. Pek çok filme konu olan Truva Atı‘nı da yakından görebilir, tarihi atmosferi bol bol içinize çekebilirsiniz.

2- Kilitbahir Kalesi

kilitbahir kalesi - çanakkale gezilecek yerler
kilitbahir kalesi – çanakkale gezilecek yerler

Çanakkale Savaşları esnasında oldukça önemli bir görevi üstlenen bu kale, Fatih Sultan Mehmed’in emri ile 1462 senesinde yaptırılmıştır. Fatih Sultan Mehmed‘in geometriye olan ilgisini kalenin savunma sisteminden anlamaktayız. Kale, boğazı ateşe tutabilecek bir biçimde yerleştirilmiş durumdadır. Tarihimizde çok büyük bir önemi olan bu kaleyi kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

3- Assos Antik Kenti

assos antik kenti - çanakkale gezilecek yerler
assos antik kenti – çanakkale gezilecek yerler

Çanakkale gezilecek yerler bakımından oldukça zengin bir alana sahip. Kesinlikle gezip görmeniz gereken yerler arasında Assos Antik Kenti de bulunuyor. Bu kentin içerisinde Athena Tapınağı, anfi tiyatro, Agora, Nekrapol ve Gymnasium gibi alanlar bulunmaktadır. Ayrıca burası büyük filozof Sokrates‘in yaşadığı ve ilk felsefe okulunun temellerinin atıldığı yerdir.

4- Çanakkale Şehitliği

çanakkale şehitliği - çanakkale gezilecek yerler
çanakkale şehitliği – çanakkale gezilecek yerler

Burası, Çanakkale Savaşlarının merkezidir. Çanakkale Savaşlarında ve 1. Dünya Savaşı’nda şehit olan askerlerin anısına yaptırılmıştır. Çok farklı bir atmosfere sahip olan bu şehitlik, bana göre Çanakkale’de ilk olarak gidilmesi gereken bir yer.

5- Parion Antik Kenti

parion antik kenti - çanakkale gezilecek yerler
parion antik kenti – çanakkale gezilecek yerler

Bu kentin tarihinin ilk çağlara kadar dayandığını bilmekteyiz. Biga ilçesinin Kemer Köyü içerisinde yer alan bu antik kent pek çok medeniyete tanık olmuştur. Ayrıca tarihte bu kent, zenginliği ile de bilinmektedir.

Çanakkale gezilecek yerler bakımından oldukça zengin durumda olan bir şehrimiz. Listedeki yerlerin dışında Aynalı Çarşı’yı, Deniz Müzesi’ni, Seramik Müzesi’ni, Özgürlük Parkı’nı ve birbirinden güzel pek çok yeri doyasıya gezebilirsiniz. Bizlere eşsiz bir tarih sunan bu şehir, sizleri inanılmaz havasıyla karşılayacak. İyi tatiller!

Birbirinden güzel gezi rehberleri için buraya tıklayabilirsiniz.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
12

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin