telefonu kim icat etti - telefonu kim buldu - telefonun icadı - telefonun tarihi - telefonu icat eden kimdir kısaca hayatı
telefonu kim icat etti

Bu yazımızda, telefonu kim icat etti? Sorusunun cevabını, detaylı ve kapsamlı bir şekilde vermeye çalışacak ve telefonun tarihsel sürecinden söz edeceğiz. Cevabımızı, başlıklar halinde sunacak ve sizleri sıkmadan telefonu kim icat etti? Veya telefonu kim buldu? Sorularınıza en net şekilde cevap vereceğiz.

Tavsiye İçerik: Elektriğin Keşfi ve Tarihsel Süreci

Telefonun icadı, bildiğimiz üzere hayatlarımızda büyük değişikliklere yol açan, iletişim alanında insanların devrimsel nitelikte ilerleme kaydetmesini sağlayan bir gelişmedir. Telefonu kim icat etti? Sorusu da bu denli önemli bir teknolojik gelişmenin kimlerin çalışmaları sonucunda ortaya çıktığı hakkında bilgi edinmek için sorulan mühim bir sorudur.

Telefonu Kim İcat Etti?

Peki tarihin akışını değiştiren ve günümüz dünyasındaki birçok teknolojik gelişmenin temelini oluşturan telefonu kim icat etti? İşte bu soruya vereceğimiz cevap 3 değerli ismi belirterek verilmelidir. Bu değerli isimler: Antonio Meucci, Alexander Graham Bell ve Thomas Watson‘dır. Telefonun icadı konusunda bu 3 ismin yaptıkları çalışmalar öne çıkmaktadır. Ancak genel olarak telefonu kim icat etti? Sorusuna verdiğimiz cevap Alexander Graham Bell ismini içermektedir.

Telefon, karşılık iki kişinin veya daha doğru bir tabirler birden fazla kişinin iletişim kurmasına olanak veren bir cihazdır. Telefonun çalışma mantığı ise ses dalgalarının elektrik sinyallerine dönüştürülmesini sağlayarak karşı tarafa ses dalgası şeklinde iletmesiyle alakalıdır. Telefon ile iletişim kuran bir tarafta oluşan ses dalgaları, mikrofon sayesinde elektrik sinyallerine dönüştürülür. Ardından dönüşümü sağlanan elektrik sinyalleri, çeşitli iletim araçlarıyla diğer telefonla iletişimi sağlayan tarafa yani karşı tarafa iletilir. Elektrik sinyalleri, hoparlör sayesinde ses dalgalarına dönüştürülür ve karşı tarafa elektrik sinyalleri ses olarak ulaştırılmış olur. İlk aşamada kentlerde görülen telefonlar günümüzde uydular sayesinde uluslararası bir düzeye erişmiştir.

Antonio Meucci ve Telefon

Telefonu kim buldu? Ve telefonu kim icat etti? Sorularına cevap ararken belirtmemiz gereken en önemli kişilerden birisi, İtalyan mucit Antonio Meucci‘dir.

Meucci, icat ettiği alete teletrofono ismini vermiştir. Teletrofono, ses dalgalarını elektrik dalgalarına dönüştüren ve ardından elektrik dalgalarını da karşı tarafa ulaştığı sırada sese dönüştüren bir alettir. Bu alet telefonun tarihine baktığımızda ve telefonu kim icat etti? Sorusuna odaklandığımızda, telefonun ilk örneği olarak kabul edilir.

Çeşitli ailevi sebeplerden ve hastalıklardan ötürü Antonio Meucci, icat ettiği teletrofono cihazının patentini vaktinden geç olarak 1871 yılında yapmaya çalışmıştır. Patent başvurusunda bulunan Meucci, geçici patentlerdeki yıllık yenileme usulünü yerine getiremediği için patent başvurusu iptal edilmiştir. Yani telefon tarihinde önemli bir yer tutan teletrofono ismine sahip cihazın patenti Meucci’ye bir şekilde verilememiştir.

Telefonun İcadı ve Patentinin Alınması

Telefonu kim icat etti? Sorusu bu başlıkta cevapsız kalacaktır çünkü telefonun patentini kimse 2002 yılına kadar alamamıştır. Alexander Graham Bell, Meucci‘nin ürettiği ve ilk telefon örneği olarak kabul edilen cihazın krokilerine yasa dışı yollardan ulaşmış ve cihazın patentini 1876 yılında almayı başarmıştır. Ancak Meucci tarafından dava açıldıktan sonra krokilerin yasa dışı yollardan elde edildiği kanıtlanmış ve 1893 yılında telefonun patenti, Alexander Graham Bell‘den alınmıştır. Böylece telefonun patenti, kimseye ait olamamıştır. Ancak 2002 yılında Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi, telefonu, Antonio Meucci‘nin icat ettiğini kabul etmiştir.

Alexander Graham Bell ve Telefon

Telefonu kim icat etti? Sorusunun cevabı, yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi patent savaşlarına konu olmuştur. Ancak teletrofono isimli telefonun ilk örneği olan cihaza çok benzeyen telefonunun patenti Graham Bell‘e aitken Bell, telefonunu Philadelphia’da sergilemiştir. Telefona sergide hiç rağbet olmamış ve telefon ilgi çekememiştir.

Ancak sergiyi gezmekte olan Brezilya İmparatoru, Bell‘in telefonunu incelemiş ve o meşhur sözleri sarf etmiştir: “Aman Tanrım… Bundan ses geliyor”. Bu sözler, telefon tarihine bir imparatorun telefonda söylemiş olduğu ilk sözler olarak geçmiştir. Sonrasında Brezilya İmparatoru, telefonu sarayına bağlatmış ve Graham Bell‘in ilk müşterisi olmuştur.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
32

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin