termessos
termessos

Termessos Kaplıcaları

Cennet Vatanımızın Birbirinden Güzel Milli Parkları başlıklı yazımızda Termessos Antik Kenti Milli Parkı‘ndan bahsetmiştik. Bu yazıda ise milli park içerisinde yer alan bir başka doğal ve tarihi güzellikten söz edeceğiz. Termessos Kaplıcaları fazla duyulmamış ancak masal gibi bir doğal mirastır. İşte tüm ayrıntılarıyla Termessos…

Termessos KaplıcalarıAntalya şehir merkezine otuz kilometre mesafede konumlanan Termessos Antik Kenti içerisinde bulunur. Termessos Antik Kenti aslen doğal oluşumlu bir platformun üzerine kuruludur ve bu platform deniz seviyesinden 200 metre yukarıda olan Antalya Dağları’nın etrafındaki travertenlerden de 1700 metre yüksektedir. Tam konumu ise Güllük Dağı’nın tepesidir. Termessos, Efes Antik Kenti gibi diğer tarihi kentlerden biraz farklıdır. Farklılığı ise doğal ve dokunulmamış güzelliklerle ve huzur verici bir aura ile çevrelenmiş olmasından kaynaklanır. İşte bu güzellikler ve etkileyici ortamı ile antik kent, kendi isminde bir milli parkın kapsamına dahil edilerek sit alanı olarak korumaya alınmıştır.

Büyük İskender zamanından kaldığı tahmin edilen Termessos Antik Kenti’nde, M.S. 300’lü yıllara yolculuk edebilir, panoramik tarihi kendiniz tecrübe edebilirsiniz. Termessos İskender tarafından M.S. 330‘lu yıllarda kuşatılmış fakat ele geçirilememiştir. Bu özelliği ile Büyük İskender’in ele geçiremediği tek kenttir. Jeotermal suları nedeniyle Termessos çok sıcak bir bölgedir, fakat içinde bulunan tüm güzellikler ile görülmeye değerdir. Kaplıcanın sularının şifalı olduğu ve her derdin devasını bulduğu söylenir. Gitmeden önce güneş kreminizi ve koruyucu bir şapka almayı mutlaka hatırlayın.

Koca kaplıca kaynaklarının genişliğine ve görkemine hayran kalacağınızı garanti edebiliriz. Kaplıcaya giderken yolun bir kısmını arabayla gidebilirsiniz ancak belirli bir noktadan sonra yürüyerek devam etmelisiniz. Termessos, Güllük Dağı’nın sarp yamaçlarından birine kurulu olduğundan gezmek biraz zor olabilir. Yine de orada göreceklerinize değer bir gezi olacaktır. Bu zorlu gezinti için elbette kaliteli bir dağ ayakkabısına ihtiyacınız var. Ne Olur Ne Olmaz Çantası içerisinde de yeteri kadar su, vitamin için taze veya kurutulmuş meyve, sandviç ya da bisküvi bulundurmanız gerektiğini hatırlatalım.

termessos kaplıcaları
termessos kaplıcaları

Doğanın saflığını seyre dalarken ağaçlar arasında yapacağınız bu antik kent keşfi size bilinmeyen bir diyarı yeniden keşfediyormuş hissi verecek. Antik kent içerisinde bir antik tiyatro, kaplıcalar ve etrafında dağınık halde birçok lahit mezar bulunmaktadır. En tepesinde ise bir yangın gözetleme kulesi bulunur, burada soğuk içeceğinizle bir mola verebilirsiniz.

Termessos Kaplıcaları Nerede? Termessos Kaplıcaları Nasıl Gidilir?

Daha önce de söylediğimiz gibi Termessos, Antalya’ya 30 km mesafededir ve şehrin kuzeybatısında bulunur. Güllük Dağı tepesindeki oldukça yüksek bir platonun tepesinde kuruludur.

Termessos Kaplıcalarına gitmek için Antalya’dan Burdur’a giden yolun on birinci kilometresinden Korkuteli sapağına girmelisiniz. Buradan dokuz kilometre sonra Termessos Kaplıcaları ve antik kent karşınızda olacaktır.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
1

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin